Wpis z mikrobloga

ooo pączki na zakwasie? To takie som? :o


@aika: każde ciasto drożdżowe można robić na zakwasie lub zakwasie + drożdżach - chałki, pączki, "drożdżówki" :)
  • Odpowiedz
@aika: Pewnie:) Są trochę wymagające, ale warto poświęcić więcej czasu:)

@marksizm-kulturowy: Tak jest, cały przepis tutaj https://upieczsobiechleb.pl/paczki-na-zakwasie/ . Trochę jest z tym pracy, ale raz na rok robię małą porcję i wystarcza:)

@geuze: Prawda:) wszystko można robić na zakwasie, tylko kwestia mąki/prowadzenia ciasta i zakwasu. Jak zaczynałem parę lat temu to nic nie wychodziło, bo zakwas najważniejszy w tym całym procesie:)

@Prima_aprilis: Odkąd zjadłem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Flamus: mam zakwas 7-miesięczny ale chyba nadal nie jest zbyt porządny, nie ma zbyt wielkiej mocy. Zrezygnowałam z pieczenia na samym zakwasie i niestety dodaję do wypieku (chleba) również drożdży. Ale jestem ciekawa jak smakują inne wypieki (które nie są chlebem) robione właśnie na zakwasie :)
  • Odpowiedz
@aika: Nie poddawaj się! Naprawdę, nie jest to takie trudne (na stronie wyżej jest też cały poradnik jak prowadzić zakwas). Najważniejsze jest, żeby do pieczenia używać już aktywnego zakwasu. Dlatego regularne karmienie go jest takie ważne - bakterie i drożdże mają wtedy dużo pożywienia. Ze słodkich rzeczy cynamonki na zakwasie są bardzo wybaczające:)!
  • Odpowiedz
@lukasz-lux: W pewnym sensie:) żur ma inną proporcję wody do mąki, przez co głównie pracują tam bakterie kwasu mlekowego. W takim zakwasie żytnim/pszennym etc. 1:1 woda z mąką aktywny oznacza moment w którym bakterie i drożdże na tyle się już rozmnożyły, że nie osiągniemy większej ilości dzikich drożdży, a zaczną się już wytwarzać większe ilości bakterii. Po prostu aktywny zakwas to zakwas który wyrósł i zaczyna powoli opadać, wtedy jesteśmy
  • Odpowiedz
@lukasz-lux: Na stronie masz cały przepis na zakwas i na zaczyn na pączki :) Możesz mieć zakwas żytni, ale robisz z zaczyn z pszennej. Czyli np 100g pszenna 100g woda 20g żytni zakwas i 5g cukier. Mieszasz rośnie i używasz. Możesz też potem z niego zrobic jeszcze jeden zaczyn i wtedy może mieć więsza siłe:) Cukier jest ważny, bo dzieki temu zakwas jest osmotoleranycjny i działa pomimo dużej ilości cukru
  • Odpowiedz