Wpis z mikrobloga

  • 40
148 + 1 = 149

Tytuł: Zbrodnia i kara
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★

Mrok, brud, ubóstwo, głód i śmierć - tak przedstawia się czytelnikowi świat, w którym żyje Raskolnikow, były student, inteligentny i ambitny chłopak pochodzący z biednej rodziny. Pierwotnie więc zbrodnia, której dokonał, nie dziwi zanadto. Jego działania można tłumaczyć wpływem otoczenia, chęcią pomocy rodzinie oraz innymi "okolicznościami łagodzącymi". Jednakże z czasem zatapiamy się coraz głębiej w umysł mordercy, dostrzegamy jeszcze więcej mroku, lecz nawet spośród niego czasami przebija promień światła w postaci dobrego uczynku, przyjaźni oraz siostrzanej i matczynej miłości.
Choć Raskolnikow nie zaskarbił sobie mojej sympatii, z przyjemnością, ale i pewną odrazą, śledziłam jego poczynania i przemyślenia, a zakończenie książki całkowicie mnie usatysfakcjonowało.
Kto jeszcze nie miał okazji czytać albo próbował i nie dał rady przebrnąć w liceum, gorąco zachęcam do sięgnięcia po ten klasyk spod pióra Dostojewskiego.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_1611150350cFxrFycVi8ySYtnSudcpq7.jpg
  • 11
@Zaff: To jedna z lepszych książek, które czytałem kiedykolwiek, choć było to bardzo dawno. Czas może odświeżyć, mam nadzieję, że po latach zostanę przy tej opinii.
Ciekawe dla mnie jest to, że miałem jeszcze dwa podejścia do Dostojewskiego - próbowałem "Braci Karamazow" i coś tam jeszcze i nie dałem rady skończyć.