Wpis z mikrobloga

  • 177
@yahoomlody Na jednego Pana Kmicica przypadało 10 Panów Wiesławów, którzy będąc chłopem wegetował i musiał robić(szczególnie pod koniec I Rzeczypospolitej) pańszczyznę u Pana Kmicica. Szlachta była majętna ale na pewno nie odważna, w większości przypadków myślała głównie o sobie, choćby Stefan Batory mimo niewątpliwych zasług miał ogrom wrogów wśród szlachty.
  • Odpowiedz
@yahoomlody: Wspaniały kraj "wolnych" ludzi w którym miałeś (według optymistycznych szacunków) 10% na zostanie szlachciem, który mógł faktycznie wiele. No chyba że miałeś nieszczęście i wylądowałeś w pozostałych 90% to musiałeś robić pańszczyznę, składać dary swemu panu + dziesiona na rzecz kościoła jakby było mało. Względnie mogłeś zostać kupcem i płacić podatki za samą możliwość wjazdu do miasta, musiałeś jeździć określonymi traktami i miałeś obowiązek wystawienia na sprzedaż towarów w mieście, nawet jeśli tylko przez nie przejeżdżałeś. Mogłeś też zostać mieszczaninem i mieć obowiązek wykonywania swojego zawodu w cechu, płacenia podatków na rzecz miasta. Nie muszę chyba mówić że "awans" społeczny był prawie niemożliwy, więc jeśli urodziłeś się kmiotkiem to pozostawaleś kmiotkiem przez resztę swego życia.

No i nie zapominajmy o wspaniałych skutkach tych "wolnych" rządów.

- Kraj się roz***ał, bo zasadniczo nie było armii do obrony terytoriów
- Ustawodawczośc nie istniała ze względu na niesnaski wewnątrz szlachty i niechęć do zniesienia absurdalnego "liberum veto" no bo przecież NIKT nie będzie ograniczał wolności wspaniałemu
  • Odpowiedz
@kingwing1: Żartujesz sobie?

Wiesz jakiego procenta społeczeństwa dotyczyła ówczesna wolność? To wolne państwo dla 5% ludzi. Cała reszta była dużo bardziej zniewolona niż my teraz.
  • Odpowiedz
@yahoomlody: mnie zawsze zastanawia przeświadczenie dzbanów że oni to by szlachta byli, a prawda jest taka że z------------y na pana do usranej śmierci mając jeszcze mniej wolności niż w kaczystanie
  • Odpowiedz
@yahoomlody: ko-liberałowie a chwalą feudalizm xD

Najśmieszniejsze w konfederatach jest to, że oni nie wiedzą za czym są. Wolny rynek, ale taki bez Sorosa, Gatesa i Zuckerberga. Wolność, ale taka w granicach kościółkowych. Silne państwo, ale takie wicie-rozumicie, bez podatków. Teraz jeszcze wzdychanie do czasów, jak wolność zależała od wyjścia z dobrej macicy po zapłodnieniu dobrym nasieniem a wszystko po kościółkowym ślubie (bo jak nie, to bękart i w ogóle).
  • Odpowiedz
@venividi: Naprawdę wiele to mogła magnateria a nie ogólnie szlachta. Nie zapominajmy, że szlachta nie była jednolitą grupą społeczną a dużą jej część stanowili ludzie niewiele bogatsi od przeciętnego rzemieślnika z miasta. Nie wspominając o gołocie. Więc na zostanie elitą były mniej więcej podobne jak obecnie multimilionerem. Czyli w sumie nic się nie zmieniło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@yahoomlody: jak to się stało że takie piękne wolne państwo straciło niepodległość? Jak to możliwe, że państwo z gówna i dykty gdzie ludzie głodowali czyli Szwecja podbiła nasz potężny wolny kraj i złupiła ze wszystkiego co tylko się da, czy wybitny historyk Sławek wypowiedział już na ten temat? Pewnie to wina lewactwa
  • Odpowiedz
Na jednego Pana Kmicica przypadało 10 Panów Wiesławów, którzy będąc chłopem wegetował i musiał robić(szczególnie pod koniec I Rzeczypospolitej) pańszczyznę u Pana Kmicica.


@DonTadeo:

Wspaniały kraj "wolnych" ludzi w którym miałeś (według optymistycznych szacunków) 10% na zostanie szlachciem, który mógł faktycznie wiele. No chyba że miałeś nieszczęście i wylądowałeś w pozostałych 90% to musiałeś robić pańszczyznę, składać dary swemu panu + dziesiona na rzecz kościoła jakby było
  • Odpowiedz
@wioslarz-umyslow: zalezy jak rozumiesz "podobnie".To co napisales jest prawda ale nie do konca.Kiedys tacy ludzie zapieprzali od rana do nocy na polu swojego pana i praktycznie byli jego wlasnoscia(byli traktowani jak przedmiot).Dzisiaj nawet czlowiek ktory zyje od pierwszego do pierwszego moze liczyc na o wiele wiecej niz kiedys.
  • Odpowiedz
@Simeonbarnaciakov: Właśnie taki obraz wyniosłem ze szkoły. Im więcej czytam o historii, nie tylko Polski, tym bardziej mam wrażenie, że tak nie było jak się to przedstawia. Już pomijam ekstremalne sytuacje kiedy chłop mógł się wykazać i uzyskać jakiś bieda-tytuł, ale jednak.
  • Odpowiedz