Wpis z mikrobloga

Coraz częściej w gorących trafiam na posty z tagu #antykapitalizm, ale najczęściej jest tam gównoburza, wyśmiewanie jednej strony przez drugą i na odwrót, więc nawet nie próbuję się udzielać w wątku, który ma 150 odpowiedzi.

Ale do rzeczy, często w takich wpisach trafiam na stwierdzenie, że firmy powinny być spółdzielniami zarządzanymi przez pracowników partycypujących w zyskach takiej spółdzielni, bez "szefów na górze".

W związku z tym moje pytanie brzmi: Co w tej chwili przeszkadza pracownikom zakładać spółdzielnie i w ten sposób organizować biznes?

Pytam poważnie, nie chcę nikogo wyśmiewać ani kręcić gównoburzy, ciekawi mnie po prostu to spojrzenie na świat, bo sam go nie rozumiem i chciałbym się dowiedzieć nieco więcej
  • 52
@Antidotum119: Obecna ustawa o prawie spółdzielczym jest przestarzała i niekorzystna.

Dla przykładu - do założenia spółdzielni wymagane jest 10 osób fizycznych lub 3 prawne. Jeśli liczba członków spadnie poniżej tej liczby to spółdzielnia musi zostać zlikwidowana w ciągu kilku miesięcy. Nadwyżka bilansowa jest podwójnie opodatkowana - podatek płaci od niej spółdzielnia jako całość a później każdy z członków po dokonaniu podziału.

Poza tym - nie ma nic złego w propagowaniu tego
@Gaku745:

Dla przykładu - do założenia spółdzielni wymagane jest 10 osób fizycznych lub 3 prawne

No ale oprócz spółdzielni można też założyć spółkę z o.o., nie widzę tu problemu by pięciu robotników się skrzyknęło, założyło Sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 5000 zł i działało de facto jak spółdzielnia.

Poza tym - nie ma nic złego w propagowaniu tego rozwiązania wszędzie gdzie się da, prawda?

Nigdzie czegoś takiego nie napisałem, napisałem
@Antidotum119: Poza tym co do spółdzielni to mam taką standardową przeklejkę, ostatnio rzadko ją wrzucam ale dotyczy ona rentowności spółdzielni w innych krajach. Czy jak to się je nazywa za granicą - Worker Coops.

Długowieczność i odporność

Według analizy wszystkich przedsiębiorstw w Urugwaju w latach 1997-2009, spółdzielnie pracownicze mają o 29% mniejsze szanse na zamknięcie po uwzględnieniu takich zmiennych, jak przemysł. [#] We Włoszech spółdzielnie pracownicze, które zostały utworzone przez pracowników
G.....5 - @Antidotum119: Poza tym co do spółdzielni to mam taką standardową przeklejk...
@Gaku745: okej, przyjmuję do wiadomości, że w świecie kapitalizmu istnieją spółdzielnie. Nie rozumiem jednak dlaczego z kapitalizmem walczycie, skoro umożliwia on działanie tym spółdzielniom. Jeśli spółdzielnie faktycznie są bardziej efektywne niż tradycyjne firmy to zgodnie z prawami wolnego rynku powinny wyprzeć te przedsiębiorstwa, które są zarządzane przez "szefów którzy nic nie robią"
@Antidotum119: No dla nas też dochodzi ten element moralny - teoretycznie w społeczeństwie, w którym są niewolnicy, pozwala się być człowiekiem wolnym, ale to nie znaczy że z tego powodu mamy zaprzestać walkę o to, żeby wszyscy ludzie mogli cieszyć się wolnością, i żeby nie było na świecie żadnych niewolników. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście walka na słowa, idee, i przekonywanie. ( ͡° ͜ʖ ͡
@Antidotum119: Trochę tak, a nie? Istnieją różne rodzaje stosunków władzy, występujące między różnymi miejscami pracy. WJak jest w kapitalistycznych - właściciele zakładu pracy decydują, jak będzie on wykorzystywany, a nie ci, którzy naprawdę w nim pracują. To prowadzi do wręcz totalitarnego systemu. Żadna ludzka instytucja nie zbliża się tak do totalitaryzmu, jak korporacja. To znaczy, władza jest całkowicie odgórna. Możesz stać gdzieś pośrodku: dostajesz rozkazy z góry i przekazujesz je w
@Gaku745 podam Ci przykład ze swojego życia. Pracuję na umowie o pracę, mam stałe wynagrodzenie i premie, robię 8h i wracam do domu zapominając o pracy.

Czy mój szef ma profity z mojej pracy? Oczywiście że tak.

Czy chciałbym w tej chwili zostać takim szefem i czerpać z pracy innych? Z powodu zarobków tak, ale nie mam jeszcze na tyle wiedzy, kontaktów czy umiejętności miękkich by szacować ryzyko kontraktów, wygrywać przetargi, czy
@Antidotum119: Kadra zarządzająca dalej by mogła być, po prostu by była wybierana demokratycznie i ważniejsze decyzje dotyczące ciebie podejmowane by były wspólnie. Po prostu firma by była zarządzana bardziej horyzontalnie, nie hierarchicznie a w sposób zdecentralizowany.

Organizacja jest oczywiście ważna i rady pracownicze mogłbyby głosować na zarządy swoich zakładów, i taki system nie prowadziłby do bankructwa - tak działa m.in. w Polsce Mlekpol albo Społem. ( ͡° ͜ʖ ͡
@Antidotum119: Ja bym raczej dał przykład globalnego ocieplenia - jeśli nie uda się zmienić nam kursu, za kilkadziesiąt lat czeka nas gigantyczny kryzys ekologiczny, łącznie z wielomilionowymi migracjami. Przyczyny globalnego ocieplenia były znane od lat firmom odpowiedzialnym za emisje, ale nie przeszkadzało im to bo liczył się krótkotrwały zysk. Tak samo jak firmy tytoniowe czy inne które promowały swoje szkodliwe produkty. Prywatne bezosobowe korporacje są bezwzględne, bo przy międzynarodowych spółkach odpowiedzialność