Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@walzky: mam znajomego który pracuje jako admin w banku. Mogę podpytać jeśli znajdzie czas i zauważy że napisałem. Ciężko go złapać na jakimś komunikatorze
@walzky: Nie ma jakiś dużych różnic w stosunku do Polski a także branża nie jest jakaś wyjątkowa. Przeważnie pracujesz na umowę o prace na czas nieokreślony. Pamiętaj że roczna płaca brutto jest dzielona na 14 zatem przy negocjacji umowy pytaj zawsze o roczne przychody (i pewnie takie zostaną ci podane).

Jeśli chodzi o kontrakty to jest ich stosunkowo mało a teraz powiedziałbym że nie ma ich wcale (albo słabo szukam). Niestety
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yale: @villain: @weakra: chodziło mi głównie o to, żeby zorientować się w typowych umowach, w Polsce b2b jest bardzo popularne. Działalność w Polsce odpada, chcę jak najprędzej wynieść wszystkie podatki, opłaty zdrowotne i inne haracze do kraju w którym te podatki będą pożytkowane w efektywny sposób. Niestety po ofertach widzę że chyba kiepsko jest ze zdalną w Austrii? Chętnie bym tam pomieszkał nawet kilka lat, jednak praca zdalna to
@walzky: IT znaja, niemniej jednak uzywamy niemieckiego w pracy( po angielsku tez mozna sie porozumiewac), jesli chodzi o podatki, to niestety zaplacisz ich duzo. Podatek koscielny, ubezpieczenia za samochod ^^ etc. Zdalna z polski do Austrii sie nie oplaca(ulga abolicyjna). B2b w austrii dla jednego pracodawcy? Skarbowka prawdopodobnie bedzie kazala pracodawcy ciebie zatrudnic na normalna umowe(jesli wykonujesz tlyko prace dla 1 firmy, koszty prowadzenia dg/podatki imo w austrii sa wysokie, poczytaj
@walzky: choc niemiecki nie jest must have, ( dotyczy to raczej większych miedzynarodowych firm, albo jakichs startupow) to jest bardzo przydatny. co do zdalnej pracy - to raczej niechetnie, choc obecna pandemia wiele zmienia. np u mnie w firmie na poczatku mieli problem zaakceptowac 20% teleworking, a teraz to juz maja wywalone na to kto ile.
@walzky: To jest indywidualna sprawa w każdej firmie. Radzę dopytać jednak o szczegóły przed podpisaniem umowy bo ja 2 x trafiłem na przypadek firm które nie były przystosowane do pracy zdalnej (brak vpn, a czasami nawet laptopów itp). Od ponad 15 lat pracowałem w trybie gdzie mogłem np brać robotę do domu i wcześniej wyjść z pracy lub pracować cały dzień zdalnie jeśli tego potrzebowałem.

Z reguły jeśli masz kumatego managera
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@weakra: @villain: @yale: wielkie dzieki za informacje!

Glowna motywacja to wyjazd z Polski, tylko szalency swiadomie chca tu zostac. Austria wlasnie z tych powodow ktore wymieniles, bylismy w wakacje w Wiedniu kamperem przejazdem i tak nam sie spodobalo ze zostalismy 3 dni. Inny swiat, zarobki graja drugorzedna role. Z drugiej strony aktualnie pracuje w polskiej firmie na uop od 2 lat w pelni zdalnie i w takim ukladzie moglbym
@weakra: 13 i 14 to niesamowita zaszłość z czasów cesarza Franciszka (w skrócie żeby chłopi nie przepili całej wypłaty na święta). Urlaubsgeld jest wypłacany z reguły w maju, Weihnachtsgeld w listopadzie ale często firmy wypłacają wcześniej. To jest nic innego jak przesunięta w czasie wypłata więc nie ma się co cieszyć że dostajesz coś ekstra :) zaletą jest że premia jest mniej opodatkowana (albo nie płaci się na Krankenkasse).Tak czy siak