Wpis z mikrobloga

Mirki pijcie ze mna kompot! pfSense uruchomiony, OpenVPN skonfigurowany, działa wszystko na "produkcji" u mnie w firmie :)

Sam fizyczny sprzęt to jednonapięciowa płyta mITX + karta sieciowa inter quad gigabit na riser pci-e, obudowa 1u

Łącze od netia - gpon 900/100, zmienne ip, huawei combo w tybie bridge, na pfsense pppoe

W komentarzach dodam zdjecię z szafy ;)

#siecikomputerowe #pfsense #router #netia #komputery
Pan_Slon - Mirki pijcie ze mna kompot! pfSense uruchomiony, OpenVPN skonfigurowany, d...

źródło: comment_1609919875gJI2SsA2vzWaMUfxxZDH3a.jpg

Pobierz
  • 30
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pan_Slon: dwie kwestie - czemu nie wireguard zamiast openvpn? Dodatkowo używanie takich standardowych adresacji typu 192.168.1.0/24 przy vpnie to proszenie sei trochę o klopoty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rawilson: ma 192.168.100.1, więc od standardów 192.168.0 i 192.168.1. powinien być zabezpieczony. Pytanie jeszcze czy użytkownicy vpn wpadają w inną adresację.
Dobrze policzyłem?


@kwitnaca-wisnia: całkiem możliwe, właśnie się zastanawiam czy jest o co walczyć, sam UPS pobiera 40W w ilde, pfsense pomiędzy 17W a 30W, esxi ok 40W, kamery, router + switch ok 40W. Myślalem nad zasilaczem buforowym 12V(kamery, rejestrator, router) i przetwornice stepup 12V-19V dla pfsense i esxi ale nie wiem czy i ile można ugrać na takiej rzeźbie
czemu pfsense a nie opnsense


@sq4ind: nie uwierzysz ale bardziej intuicyjne dla mnie, szale przeważył iperf którego nie mogłem ogarnąć na opensense a przy pfsense poszło od kopa, pfsense jest lepiej udokumentowany
@Pan_Slon strasznie prądożerne, nie myślałeś o jakimś atomie?

Generalnie myślałem o tym żeby sobie coś takiego ustawić w domu, ale jak przeliczyłem koszty to wyszło mi że jednak kupię sobie mikrotika ;)