Wpis z mikrobloga

Czasami zastanawiam się co by było, gdyby nieuctwo kuców w temacie biologii przeniosło się na grunt matematyki.

Kiedy powiedziałbyś kucowi, że jak delta jest ujemna to równanie kwadratowe jednak ma rozwiązanie, zacząłby pukać się w głowę. Na matmie to spałeś? - pytałby. Pokazałby ci podręcznik szkoły średniej, w którym jest napisane, że równanie kwadratowe ma rozwiązania tylko, gdy delta jest nieujemma. Kiedy ty pokazałbyś swój ze studiów i powiedział, że to, czego uczyli w szkole jest tylko uproszczeniem i nie oddaje w pełni skali złożoności problemu, nazwałby cię lewakiem.

Zbiór liczb rzeczywistych jest najszerszym zbiorem, nie ma żadnych szerszych - wyłby. Wszystko co poza nim jest odchyłem od normy i nie powinno być uznawane za zbiór w ogóle. Ciało liczb zespolonych i jednostkę urojoną nazywałby ideologią urojeń lub ideologią liczb zespolonych. Jeśli powiesz, że potrafisz obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej, nazwałby cię chorym psychicznie. Przecież tak na chłopski rozum jest to niemożliwe. Wszystko co związane z algebrą zyskałoby miano algebraic studies. Pojawiłby się kanał na youtube,  którego twórca tłumacząc wypowiedzi zagranicznych matematyków o algebraic studies, notorycznie myliłby ze sobą dwa pojęcia: pierwsiatek arytmetyczny (wynik pierwiastkowania) i algebraiczny (miejsce zerowe funkcji). 
#matematyka #neuropa
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Syn_Testovirona: Przypominam tylko, że o matematyce już się mówi w Stanach, że to oznaka białej supremacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kazda nauke da sie upolitycznić, moze nie zmieniając jej praw, ale stosujac ja jako narzedzie polityczne.
  • Odpowiedz
@dziadeq: @ehhhh: Zeby nie bylo, to blizej mi do neuropy, ale uważam, ze lewica też ma swoje odchyły, jak wszystkie skrajności zarówno po prawej, jak i lewej strony. Polska jest konserwatywnym krajem, dlatego tego prawicowego ekstremizmu jest u nas znacznie więcej. Nie znaczy to automatycznie, ze po stronie lewicy doszukiwania się wszedzie spisku, przeginania i szurstwa nie brakuje.
  • Odpowiedz
@Towarzysz_Pawulon na poziomie szkoły średniej człowiek porusza się tylko w zbiorze liczb rzeczywistych, więc jeśli delta jest ujemna to mówi się że równanie nie ma rozwiązań, bo faktycznie nie ma ich w zbiorze liczb rzeczywistych
Na studiach wprowadzany jest szerszy zbiór, liczb zespolonych, i okazuje się że równanie z ujemną deltą jednak ma rozwiązania, tylko że zawierają się w szerszym zbiorze, w zbiorze liczb rzeczywistych ich nie ma
  • Odpowiedz
@maly_ludek_lego: nie wiem, nie znam sie - powierzchownie wygląda to na jakiś wysryw, ale moze jakby sie wczytac to cos w tym jest, prawde mowiac ten artykul jest na tyle lapidarny i w jakims dziwnym kontekscie, ze nic z niego nie rozumiem
  • Odpowiedz