Wpis z mikrobloga

Jak ktoś ma podatek od zysków kapitałowych do zapłacenia z krypto za 2020, to można jeszcze spróbować pomniejszyć go inwestując w IKZE do 31.12.2020

IKZE 6 272,40 zł. W przypadku IKZE: jeżeli ktoś rozlicza się sam otrzyma zwrot przy stawce podatkowej:

17% będzie to 1 066 zł (inwestycja netto 5 206,4 zł)

32% będzie to 2 007 zł (inwestycja netto 4 265,4 zł)

Jeżeli ktoś rozlicza się wspólnie z małżonkiem otrzyma ponad 2 i 4 tys. zł bo można założyć dwa IKZE.

Konto IKE oraz IKZE warto otworzyć nawet jeżeli nie masz zamiaru od razu inwestować. Ważne jest aby wpłacić gotówkę i korzystać z limitów.

Nie wiem na ile aktualny ten wpis na blogu.
https://www.michalstopka.pl/31-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-rozliczajac-podatki-jak-krok-po-kroku-rozliczyc-zyski-i-straty-w-pit-38-oraz-wplate-na-ikze-list-do-akcjonariuszy-marzec-2019/

To nie dotyczy @rysiekryszard ani ciebie ani @dantte, wy zyski widzicie tylko jako cyferki bez pokrycia na ekranie, w jakimś g sofcie od anominowych randomów z neta.
Za to zapłacicie za 10 lat 80% bo wtedy taki będzie podatek od krypto w eurokołchozie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kryptowaluty
#bitcoin
#podatki
  • 23
  • Odpowiedz
le chyba w Polsce kryptowaluty podchodzą pod podatek dochodowy i wprowadzona została jedna stawka wynosząca 19%.


@kamil-wasniewski: ale co to zmienia, normalnie liczysz podatek od zysku z krypto w PIT , a w innym polu pit wprowadzasz kwotę przekazną na IKZE która pomiesza TWÓJ CAŁY PODATEK wyliczony w PIT
przecież podatek od krypto sumuje się innymi podatkami na PITcie...
  • Odpowiedz
pit 38 jest częścią pit 37


@darth_sidious: wait, what? :o
NIE, STRATY NA GIEŁDZIE nie obniżają podatku z pracy. ani odwrotnie.
PIT38 i PIT36/PIT37 się rozlicza oddzielnie. Jeśli w pracy wpadniesz w drugi próg to straty giełdowej nie wliczysz jako zmniejszenie podatku do zapłacenia.
Jeśli masz zapłacić podatek z PIT38 a równocześnie na PIT36/PIT37 wychodzi Ci zwrot to są to osobne operacje, nie dostajesz "zwrotu z PIT 36 zmniejszonego o podatek
  • Odpowiedz
@OsSikorskiego: przecież finalnie kwotę zwrotu/nadpłaty masz wspólną, wypełnię sobie któregoś dnia wstęþnie oba pity + ikze i zobaczymy co program policzy jak akurat jestem w drugim progu z umowy i mam zyski z krypto więc będzie widać
  • Odpowiedz
przecież finalnie kwotę zwrotu/nadpłaty masz wspólną


@darth_sidious: kurde to jakoś tego nie zauważyłem od kilku lat.
Nawet jeśli to odnosząc się do Twojego pierwotnego wpisu - Krypto jest w innym PIT, IKZE w innym. IKZE wpływa na podatek od zarobków wykazywanych z innych źródeł niż "zyski kapitałowe". Krypto czy giełda nie mają tu nic do rzeczy. IKZE opłaci się nawet jeśli ktoś w ogóle nie ma zysków z krypto czy giełdy,
  • Odpowiedz
@a38v: Słuchaj gościu, nie musiałeś się ze mną zgadzać, ja nie musiałem mieć racji. Tylko wtedy trzeba napisać cokolwiek poza "usuń konto" i jeszcze zgłosiłeś moją odpowiedź moderacji, w moim własnym wątku XD.
Ja tu jestem żeby dzielić się wiedzą i dyskutować. Jak ci się to nie podoba, to daj mnie na czarno, mi to wisi bo z mojego punktu widzenia nie wnosisz nic sensownego do dyskusji.
  • Odpowiedz