Wpis z mikrobloga

@SzitpostForReal: więc to tylko wykres cen nieruchomości, a nie faktycznego zwrotu z inwestycji, który jest nieznany i rożny dla kazdego mieszkania.
Ja rozumiem, że chciałbyś tu pokazac, że inwestycja w nieruchomości się nie opłaca, ale ludzie robią to od wielu lat i przy zdrowym rozsądku taka inwestycja da zwrot 2-4% powyżej inflacji.
Gdybyś kupił etf na japoński nikkei na początku lat 90 pewnie też byś był dzisiaj niezadowolony i przekonywał
  • Odpowiedz
więc to tylko wykres cen nieruchomości, a nie faktycznego zwrotu z inwestycji, który jest nieznany i rożny dla kazdego mieszkania.


@Sabarolus: inwestycja w nieruchomości na najem była opłacalna historycznie tylko w ostatnich kilku latach, wcześniej przy dobrej i złej koniunkturze była to po prostu słaba inwestycja. Dlatego ten, kto potrafił liczyć, nie inwestował w mieszkania bo większy zwrot otrzymywało się z lokaty bankowej lub z obligacji, nie mówiąc o giełdzie.

Ja rozumiem, że chciałbyś tu pokazac, że inwestycja w nieruchomości się nie opłaca, ale ludzie robią to od wielu lat i przy zdrowym rozsądku taka inwestycja da zwrot 2-4% powyżej
  • Odpowiedz
ale tam nie ma informacji jaką kto stopę zwrotu wyciągnął z inwestycji. A na akcjach czy obligacjach można stracić? Można. Można zyskać? Można. Byle robić to z głową.


@Sabarolus: ręce mi opadają jak czytam takie mądrości, ale nie jesteś pierwszym ani ostatnim który obecnie znajduje się w fazie zaprzeczenia. Wiele osób po prostu nie przyjmuje do wiadomości, że nieruchomości to słaba inwestycja, a spadki na tym rynku potrafią trwać wiele
  • Odpowiedz
@SzitpostForReal: ale to tylko Twoje zdanie, że słaba inwestycja. Wszystko zależy od momentu wejścia i ceny zakupu, jak przy każdej inwestycji - akcji, obligacji, REITów, złota. Jakby ktoś kupił etf na SP500 w 2000r. to aby wyjśc na zero czekałby 13 lat. Co byś powiedział takiej osobie? Że akcje to g------a inwestycja?
Nieruchomości są inwestycją jak każda inna. Jak ktoś kupił kawalerkę w Łodzi za 90k w 2013 roku, bral
  • Odpowiedz
ale to tylko Twoje zdanie, że słaba inwestycja.


@Sabarolus: nie, to pokazują jasno dane, ale to jest znowu efekt zaprzeczenia widoczny u ciebie

Skoro tak, to proszę wskaż mi inwestycje, które Twoim zdaniem są dobre, nie mają okresów spadków trwających kilka
  • Odpowiedz
Znowu nie na temat, historyczny zwrot z nieruchomości w ciągu 140 lat ma się nijak do tego, czy opłaca się w nie inwestować czy nie.


@SzitpostForReal: dla portfela długoterminowego z horyzontem czasowym 20-25 lat wspartego analizą otoczenia makro to jedyna możliwa oceny inwestycji czyli sprawdzenie jak dane aktywo radzi sobie w bardzo długim terminie.

Zresztą takich inwestycji jest na pęczki w zależności od tolerancji do
  • Odpowiedz