Wpis z mikrobloga

W temacie użycia gazu na posłance regularnie widzę argument "po co się tam pchała, nie odeszła jak policja nawoływała to sama sobie winna".

I mam wrażenie, że ludzie nie rozumieją na czym polega praca posła. Ja rozumiem, że po ostatnich latach może się wydawać, że poseł to schab wciśnięty w garnitur, który w sejmie wciska guzik zgodnie z partyjną instrukcją a następnie jedzie limuzyną do jednej z telewizji powyzywać swoich przeciwników politycznych.

Ludzie jednak zapominają o roli społecznej posła. Poseł powinien być wśród swoich wyborców, szczególnie w miejscach, gdzie prawo może być łamane a władza nadużywać swoich uprawnień. Po to jest instytucja "kontroli poselskiej" i m.in. po to jest immunitet poselski.

To samo robił poseł Grzegorz Braun podczas strajku przedsiębiorców (link z wykopu) gdzie stał twarzą w twarz z policjantami, pokazywał swoją legitymację i ich pilnował, a nawet wciągał przypadkowych ludzi na listę swoich asystentów by wyprowadzić ich z kordonu policyjnego. I jak kompletnie się z Braunem nie zgadzam w kwestiach poglądów, i wyśmiewam jego teorie spiskowe, to szanuje to co robił wtedy wśród protestujących.

Jakoś nie widziałem wtedy głosów, że "co on tam robi" i "po co się tam pchał".

Taka jest rola aktywnego posła. I czy to jest poseł Konfederacji podczas Marszu Niepodległości, czy posłanka lewicy podczas Strajku Kobiet to ich miejsce jest właśnie tam - wśród obywateli, którzy na nich głosowali, pilnując by ich prawa były przestrzegane.

I po to mają immunitet, by mogli swoją pracę wykonywać w sposób bezpieczny i by mogli wciskać swój nos wszędzie tam, gdzie ludzie tego potrzebują i by policja nie mogła ich po prostu zgarnąć na dołek.

Dziwi mnie jak niektórym łatwo przychodzi wspieranie zamordystycznych metod i łamania prawa dopóki jest to wymierzone w ludzi, których nie lubią.

#neuropa #polska #4konserwy #wydarzenia #policja #polityka
rzep - W temacie użycia gazu na posłance regularnie widzę argument "po co się tam pch...

źródło: comment_1606657180ludy2y1FHZmI5Q5xZTay3x.jpg

Pobierz
  • 122
A kogo to interesuje co tam robiła? Po wezwaniu do opuszczenia terenu działań policji przez osoby posiadające immunitet to robiła chyba PR.


@cosmo777: Czy ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Dokładnie o tym jest ten wpis i wydaje mi się, że nic nie zrozumiałeś.

Wykonywała tam swoją pracę. Dokładnie tak samo jak Braun był na miejscu, gdzie też policja wzywała do rozejścia się.

Rolą posła jest być właśnie tam gdzie, są
@Najzsuiram: > pierolisz. Od 10 lat policja #!$%@? ludzi na MN, #!$%@? kibicow i dopoki nie zaczeli tluc bab slowem sie nie odezwales.

Po pierwsze - jest różnica pomiędzy pobiciem zwykłego obywatela a pobiciem posła. Poseł ma immunitet.

Po drugie - protesty kobiet są zdecydowanie bardziej pokojowe niż to co się dzieje na MN czy meczach, gdzie sporo osób przychodzi z intencją bicia się z policją.

Po trzecie - gdy np.
@rzep: poseł, senator nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu (Senatu), z
wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli (jednocześnie)
jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku
postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu
(Senatu), który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.

Cały immunitet
Poczytaj ustawę do czego odnosi się ta kontrola.


@Volki: Ja nie napisałem, że to była kontrola poselska. Ja napisałem o społecznej roli posła - i że m.in. do pełnienia tej roli jest np. kontrola poselska i immunitet poselski.

Jeśli zostały spełnione przesłanki użycia śpb, to można.


Jakie przesłanki tu zostały spełnione?