Wpis z mikrobloga

#wroclaw #ogrzewanie #dofinansowanie #kawka #dolnyslask

Hej Mirabelki i Mirki,

niedawno zakonczylem procedure rozliczenia dofinansowania wymiany ogrzewania z programu Kawka we Wrocławiu. Miasto daje 15 tys zl na wymiane ogrzewania, jest z tym troche papiero-zabawy w urzedach i nie tylko. Jesli ktokolwiek sie przymierza do skorzystania z tego programu to chetnie odpowiem na nurtujace pytania, ewentualnie opisze wszystkie kroki wraz z kosztami i roznego rodzaju problemami ktore mnie spotkaly. Jak nie bede znal odpowiedzi to skieruje Was tam gdzie takie odpowiedzi mozna uzyskac.

Osobiscie uwazam, ze otrzymanie tego dofinansowania to swoisty egzamin na bycie obywatelem bo trzeba naprawde chciec te pieniadze wyrawac zeby skonczyc cala procedure. Na poczatku sie ucieszylem, bo 15k nie chodzi piechota. Potem skupialem sie juz tylko zeby zawziecie dojechac do konca nie baczac na kase. Naprawde mogliby uproscic te procedure szczegolnie, ze jest skierowana do osob slabiej uposazonych.

Napisalem ten wpis bo bardzo zaluje, ze nie mialem kogo spytac jak sam przez to przechodzilem, popelnilem kilka bledow ale koniec koncow sie udalo. Wszystko zajelo mi dosc duzo czasu bo musialem to skoordynowac z remontem generalnym calego mieszkania. Cala procedura w normalnych okolicznosc jest mozliwa do zrealizowania w okolicach 3-4 miesiecy, u mnie to trwalo od lutego do listopada.

Jak sie znajdzie ktos zainteresowany to zapraszam do pytan.
  • 17
@Darth_Gohan: generalnie ilosc wszystkich dokumentow, ktore trzeba przygotowac, kazdy powoduje kolejne problemy. Drugim aspektem ktory mnie wyjatkowo zirytowal byla teoretycznosc wszystkiego, nasze Panstwo w kwestii tych formalnosci zwiazanych z ta cala papierologia po prostu dziala jedynie na papierze, zeby w dokumentach sie zgadzalo, niekoniecznie zeby rzeczywistosc za tym papierem nadazala.

Mianowicie wyglada to:

1) Opnia kominiarska - kominiarz musi sprawdzic wszystkie mieszkania w pionie, w moim wypadku to 5 mieszkan, do
@Darth_Gohan: tak juz bezposrednio odpowiadajac na Twoje pytanie to najbardziej irytuje to ze stracisz mnostwo czasu i ten czas sie na nic nie przeklada bo to nawet nie chodzi o bezpieczenstwo wykonania takiej instalacji tylko okreslanie odpowiedzialnosci jak cos pojdzie nie tak. Nie chodzi o to zebys mial to bezpiecznie zrobione. To mnie naprawde zdenerwowalo. Moge zaakceptowac, ze cos dlugo trwa i wymaga gimnastyki ale dostaje cos w zamian, tutaj tylko
@Darth_Gohan: zalezy czy maja wspolnote czy nie, bo spoldzielnie chyba maja mozliwosc reprezentowania lokatorow bez ich zgody, wystarczy zgoda na zebraniu wiec nie ma latania od mieszkania do mieszkania. Ale jak jest wspolnota to jest kaplica.
@hoszak: nie wszystkie trudności o których piszesz są częścią Kawki jako takiej. Może konieczność przebudowy instalacji gazowej wymagała pozwolenia na budowę i ostrego cudowania. W zabudowie willowej ( ͡° ͜ʖ ͡°) gdzie wymienia się tylko kocioł wunglowy na kocioł gazowy nie ma aż takich cyrków, rzecz jest co najmniej o połowę prostsza. Ale i tak mnie odstraszyła ta ilość papierów, fachmajstrów i wizytacji do odbycia ( ͡
@Juzef:

1) naturalnie, moj przypadek moze i byl trudniejszy ale sam fakt majstrowania przy instalacji gazowej wymaga pozwolenia budowlanego co pociaga za soba caly lancuch roznych wymagan. U mnie gaz byl podciagniety do mieszkania, zmiana polegala na wyrzuceniu licznika gazu na korytarz i pociagniecia instalacji po innym planie. Generalnie, nie da sie tego zrobic bez pozwolenia budowlanego.

2) Wymieniajac kociol weglowy na gazowy masz te same cyrki, komin musi byc wypelniony
@hoszak: somsiad we willi brał to dofinansowanie, ale jedynie co to zamienił kocioł węglowy + stary gazowy na nowy gazowy, więc żadnego prucia instalacji nie było. Nic nie mówił żeby jakieś sprawy budowlane tam wchodziły. Owszem, kominiarz był potrzebny nie tylko do komina, ale też do podstemplowania jednego z kwitów poświadczającego że stary kocioł wyleciał.

Generalnie łatwo nie jest, szczególnie w kamienicy, ale to nie wymysł autorów tego programu, lecz normalna
@Juzef:
1) napisales o wymianie pieca weglowego na gazowy, wymiana starego gazowego na nowy gazowy to calkiem inna para kaloszy :) Tu po prostu podmieniasz i po sprawie z likwidacja weglowego. Generalnie w budynkach nie-wielorodzinnych z pewnoscia jest mniej pieprzenia.

2) Moze i nie jest to wymysl autorow ale fakty dzialaja przeciwko nim. UE dajac fundusze zalozyla, ze w pierwszych latach funkcjonowania programu wymianie bedzie podlegalo 400 tys piecow/rok. W szycztowym
@Juzef: Daje linki do artykulow odnosnie tempa i przeszkod przy wymianie tych piecow:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wymiana-starych-piecow-moze-potrwac-bardzo-dlugo/vhs3gs8
https://regiony.rp.pl/z-regionu/32113-jeszcze-dwa-lata-z-kopciuchem-tempo-wymiany-piecow-spacerowe

niepokojacy jest duzy odsetek odrzuconych wnioskow, to pokazuje ze procedura jest wadliwa u swej podstawy skoro zwykly Polak nie daje sobie rady z wypelnieniem tych dokumentow. W internecie az roi sie od tego typu artykulow. Z tego co pamietam nawet ktorys z organow UE upomnial Polske w tej sprawie.

W mojej ocenie wystarczyloby po prostu zniesc
@Pietrii: wszystko rozbija sie o to ile za taka usluga od A-Z jestes w stanie zaplacic. Ja za sama instalacje z piecem i kaloryferami zaplacilem 17200, plus 1500 za projekt i opinie kominiarskie. Ta kwota i tak jest zawyzona, a powodem tego jest sam udzial dotacji. Z tego co sie orientowalem koszt uslugi kompleksowej to 25-30k. Kazdy oczywiscie musi samodzielnie rozsadzic ile dla niego jest warte latanie po urzedach, gazowniach i
@hoszak: Jeśli można wiedzieć jaka cena pieca i ile kaloryferów ? U mnie wychodzą 3 grzejniki w 2 pokojach i nie jestem w stanie pojąć jak za coś takiego miałbym zapłacić ponad 15 tyś...

Czekam na kominiarza i zboczymy co powie, u mnie dochodzi jeszcze problem źle umiejscowionej łazienki... Jeśli okaże się, że będę musiał jeszcze dopłacić kilka tyś to zdecyduje się na taki piec ponieważ mam akurat możliwosć instalacji takiego
@Pietrii: Magia polskich firm, piec kosztowal z uzbrojeniem 4,5k, kaloryfery nieco poand 400 zl za sztuke, podobno lepszej jakosci niz te marketowe. U mnie wchodziala w gre przebudowa instalacji gazowej na przewodach miedzianych oraz budowa od podstaw zasilania i powrotu kaloryferow na pexie. Do pieca musisz doliczyc wklad kominowy, to dosc duza pozycja na rachunku zalezna od pietra na ktorym mieszkasz. Piece gazowe wymagaja rur z kwasowki, jedni producenci piecow wymagaja