Wpis z mikrobloga

Mirki szukam informacji, albo artykułów w nietypowej sprawie.
Otóż kiedyś trafilem na informacje ze grubość ocieplenia ma znaczenie i ze im grubiej to wcale nie lepiej a jak za grubo to straty sa.
Chodziło o ocieplenie rur ciepłowniczych i o to że izolacja ma specjalnie wyliczona grubość, i jak jest za grubo to nie izoluje bo izolacja zeby izolować musi sie nagrzać. Szukam informacji o tym.
#budownictwo #fizyka #budujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 25
@Salomonthekrol: może chodzi Ci o straty finansowe? Jest takie coś jak racjonalna grubość ocieplenia powyżej której już tylko pakujesz pieniądze w błoto bo zainwestowane koszty na dodatkowe kołkowanie i dodatkowe cm styropianu nigdy się nie zwrócą. O innych stratach w tradycyjnym budownictwie nie słyszałem ale poczekajmy może jeszcze jakaś mądra głowa się wypowie i poszerzę swoje horyzonty
@PanKracy582: @mathijas @Salomonthekrol: chodzi o powierzchnię i w przypadku budynku to nie ma aż takiego znaczenia. Jak ocieplasz rury to zwiększasz powierzchnie przez którą ona może oddawać ciepło zatem jak sam wskazałeś, istnieje magiczna granica powyżej której ocieplanie nie ma sensu bo paradoksalnie zaczynają rosnąć straty.
Są na to wzory nawet.
Tutaj można troszkę poczytać, niestety nie pamiętam jak się dokładnie ten współczynnik nazywał:
http://www.e-izolacje.pl/a/jak-dobrac-grubosc-izolacji-w-instalacjach-grzewczych-i-innych-17747.html
Aż założyłem konto, żeby odpowiedzieć. Dodając izolacje do przewodu, w pewnym momencie osiągniemy tzw. Krytyczna grubość izolacji. Oznacza ona maksymalne zminimalizowanie strat przepływu ciepła. Jeżeli dodamy dodatkowo kolejna warstwę izolacji, to zwiększymy także pole powierzchni boczne przewodu, czyli zwiększymy pole, z którego będzie oddawane ciepło z przewodu. Chodzi o zastosowanie takiej grubości izolacji, która zaszokuje przewód, ale nie zwiększy drastycznie pola powierzchni bocznej przewodu.
link do ćwiczenia
@Czokolyt: @mathijas: @Salomonthekrol: przecież wy w ogóle nie przeczytaliście tego ze zrozumieniem.
Jak rura jest gruba i dasz za cienką izolację to straty wzrosną, później jest punkt krytyczny, ze jest jak było bez zadnej izolacji a później wraz ze zwiększaniem grubości izolacji straty maleją. Infinitezymalnie do zera przy nieskończenie grubez izolacji.

Kurde bajkopisarze.
@Czokolyt: Jeżeli byłeś studentem, który wykonywał to ćwiczenie, to chyba za bardzo go nie zrozumiałeś.
I 4 plusy dostałeś (,)

@Salomonthekrol: Jest tak jak napisał @Analityk. Straty początkowo rosną wraz ze średnicą izolacji, żeby później spadać. Przebieg tego zależny jest od przewodności izolacji - im gorsza tym grubsza musi być izolacja, żeby coś takiego w ogóle się opłacało. W Praktyce nie opłaca się izolować rur