Wpis z mikrobloga

W centralnym ogrzewaniu mam rury o obwodzie 19,4 cm i 7,5cm. Muszę wymienić CO, bo mi przecieka woda ze zbiornika. Chcę uciąć rury i je zagwintować, aby założyć nasadki gwintowe i wkręcić łączenia do nowego zbiornika C.O. Chcę sobie kupić gwintownicę do rur (z grzechotką), ale zastanawiam się jak sprawdzić jaki rozmiar głowicy jest mi potrzebny do zagwintowania tych dwóch rozmiarów rur. Dom stoi kilkaset km dalej, więc zmierzenie suwmiarką odpada. Pomożecie?
Problem mam ze zrozumieniem, co dokładnie określają rozmiary cali na wystawie. Średnicę czy promień?
Obecne rury do C.O. są zespawane i w efekcie zależy mi na tym, aby w razie kolejnej awarii za X lat, było to łatwo demontowalne.

CASTORAMA CLICK

#hydraulika #remontujzwykopem #remont
  • 29
@Felonious_Gru: Pytanie, czy ta rura 19,4cm jest kompatybilna z gwintem. Dom miał kładzoną instalację wodną jakoś w 1995 roku i nie wiem czy montowano wtedy standardowe rozmiary rur, czy własciciela poniosła fantazja i zamontował grubsze. Stąd napisałem tutaj tego posta, bo licze na to, że może jakiś mirko hydraulik ogarnia temat i powie mi co i jak, lub ktoś obeznany z tematem spotkał się z tym i powie mi na co
@janznetu: robiłeś to już? Ogólnie 19,4 /2 daje 9,7 cm, po przeliczeniu na cale wychodzi, że to jest 3 i 13/16 cala i w efekcie nie wiem czy dobrze wyprowadzam obliczenia. Jeśli tak, to może się okazać, że grzechotki z oferty sklepu są sa małe. Ale nie wiem czy dobrze myślę.
@janznetu: @Felonious_Gru: Dlatego myślę, jak to dokładnie rozwiązać. Hydraulik mi powiedział, że byłby w stanie to zagwintować. Za to sąsiad powiedział, że może pospawać elektrycznie, bo nie ma spawarki gazowej. W opini sąsiada to co jest, to było spawane gazowo.
Pierwszy raz widze zbiornik wyrownawczy podlaczony dwucalowa rura.


@janznetu: normalne przy grawitacyjnej co. To jedno z dwóch popularnych rozwiązań. Kocioł grzeje wodę, grubą rurą w zbiornik i dopiero ze zbiornika w grzejniki
@Felonious_Gru: W dodatku jak chciałem ogrzać dom, a instalacja jest dziurawa, to wystarczyło, ze woda nabrała objętości lub napuściłem za dużo wody i w efekcie woda zaczynała wylewać ze zbiornika. Stąd zapadla moja decyzja o wypuszczeniu wody z instalacji. Na początku grudnia jadę do domu to ogarnąć i myślę nad tym, w jaki sposób ogarnąć naprawę. Czy sąsiad spawacz, czy hydraulik, a może samemu to ogarnać. Ale bez spawania na pewno