Wpis z mikrobloga

Odkopałem swój stary portfel w Electrum i chciałbym w jakiś sensowniejszy sposób przechować swoje #bitcoin. Jak najlepiej to zrobić? Idealnie byłoby jakby dało się coś wydrukować (QR? ciąg znaków?) lub na pendrive'a nagrać "jakiś kod" umożliwiający w przyszłości dostęp do środków za pomocą dowolnego portfela. Nie jestem wyjadaczem - po prostu jakiś czas temu kupiłem BTC żeby sobie leżały i teraz mnie naszło, że jakby np. skasowało mnie auto w drodze do sklepu to żona nawet nie wiedziałaby że kasa w BTC jest u mnie "na kompie"
  • 6
@fervi: Czyli tylko ten seed sobie gdzieś muszę zapisać i później za jego pomocą mogę w dowolnym portfelu dodać "swoje konto"?
@zan: We wszystkich portfelach, które wspierają standard seeda electrum. Wystarczy w sumie zapisać dwie informacje.

1. Seed.
2. Seed pochodzi z electrum.

I nawet po latach osoba odzyska pieniądze. Teroretycznie wystarczy tylko seed, bo standardów seedów nie ma niewiadomo ile, więc ktoś kto zna się trochę na bitcoinie sprawdziłby metodą prób, że chodzi o electrum.
@zan: O wiele ważniejszą kwestią byłoby raczej wyedukowanie osoby, która miałaby odzyskiwać bitcoiny jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak wyszukiwać informacje, jak weryfikować oprogramowanie itp. Większość strat bitcoina to różnego rodzaju oszustwa, phishing itp. Np. pobranie oprogramowania z lewej strony, wpisanie gdzieś seeda w przeglądarkę, korzystanie z zawirusowanego softu itd.

Więc równie dobrze mógłbyś zostawić seeda, a później osoba zupełnie zielona by dała się błędnie przez kogoś pokierować i straciłaby wszystkie