Wpis z mikrobloga

Taka kiełbaskę dzisiaj zrobiłem :)

1kg szynki wp,
1kg karkówki wp mielonej,
350g słoniny mielonej

Peklosol, sól, pieprz, cebula suszona, czosnek suszony, papryka wędzona, gorczyca, kolendra mielona, mleko w proszku, woda.
#wedlinydomowe #bojowkawedliniarska #wedliniarstwo #gotujzwykopem #gzw

Pieczona, zahartowana, teraz czekamy ze dwa dni aż obeschnie i zobaczymy co to będzie ;)
portomaszborewicz - Taka kiełbaskę dzisiaj zrobiłem :)

1kg szynki wp,
1kg karkówki w...

źródło: comment_160591283543rGBCvYQLjTishL7KvuuF.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@por_tomasz_borewicz: Jak utrzesz świeży czosnek ze zwykłą kamienną solą to może tygodniami leżeć i nic mu nie będzie tylko po kilku godzinach zmieni kolor na zielony (barwa zależy od tego skąd pochodzi czosnek). Możesz mi wierzyć kilka lat pracowałem w masarni i wiem sporo od strony produkcyjnej.
  • Odpowiedz
@g455: @MMARS: tak, do poprawienia lepkości masy, generalnie mleko ma scalić całość i działać na zmianę pH a co za tym idzie wpływa na jej trwałość.


@por_tomasz_borewicz
Miras do prawności lepkości to wyrabiasz ręcznie albo mikserem 20-30 min by masa była lepka ( ͡º ͜ʖ͡º)¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@por_tomasz_borewicz: suszony nie daje aromatu.
Cebula, papryka, mleko niepotrzebne, po patrzeniu i tak nie będzie czuć. Jako kleiwo golonki na drobnej siatce. Jak jest peklosól, to już zwykła niepotrzebna. Gorczyca to raczej do białej kiełbasy. Zamiast słoniny, tłustego brzucha. Do tego że się wędzi, a nie piecze, się nie będę czepiał, bo nie wiem czy masz na to warunki.
  • Odpowiedz
@por_tomasz_borewicz: Głównie przemysłowe, najlepszą swojską jaką robili to była z ziarnami gorczycy, mieloną gałką muszkatolową, mieloną ostrą papryką, suszonym majerankiem, grubo mielonym pieprzem (możesz do tego dać trochę całych ziaren), niewielką ilością cukru no i oczywiście czosnkiem. Proporcji nie pamiętam musiałbym gdzieś wygrzebać ze starego komputera, ale ilości tych przypraw są mniej więcej podobne w innych przepisach.
Daj większą ilość szynki, trochę karczku i podgardle (jak nie znajdziesz tłustego podgardla
  • Odpowiedz
@mishek: W piekarniku na tej siatce

@ssto: Co do składników to była szynka krojona ręcznie, karczek mielony (dość chudy temu dołożyłem słoniny)
Teraz się będę bawił bo mam wszystko to co potrzeba. Myślałem żeby dołożyć jeszcze jałowca albo czegoś
  • Odpowiedz
@por_tomasz_borewicz: nie mieszaj do jałowcowej tylko jałowiec, pieprz, czosnek, cukier. Dodawali jeszcze takiej przyprawy w smaku podobnej do maggi jako że nie lubię to dałbym sos sojowy i może majeranek z mielonym zielem angielskim. Wszystko potem mocno uwędzic i podsuszyć. Kolorem po wędzeniu się nie przejmuj bo sklepowe kiełbasy mają barwione jelita albo są w całości maczane w barwniku z aromatem dymu wędzarniczego.
  • Odpowiedz