Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie odnośnie podatków i skarbówki... Otrzymałem darowiznę gotówkową od osoby z 1 lini w rodzinie (rodzic, dziadek/babcia). Darowiznę zgłosiłem do US i generalnie żyłem w świadomości, że po zgłoszeniu będzie już wszystko ok i sprawa załatwiona. Wczoraj zadzwonił do mnie pracownik US i pytał o potwierdzenie przelewu, powiedziałem, że dostałem gotówkę a on, że od tego w takim razie jest podatek, bo darmowy jest tylko przelew. Trochę to dla mnie chore i powiedziałem, że nie zamierzam płacić tego podatku. Z gotówką pojechałem z członkiem rodziny do banku/bankomatu i dokonałem wpłaty na konto.

Na pewno jest jakiś sposób by obejść ten durny podatek. Spotkał się ktoś z czymś takim lub wie jak to rozwiązać?
Dodam, że to darowizna wspomagająca wkład własny na zakup nieruchomości.

#nieruchomosci #urzadskarbowy #skarbowka #podatki #prawo
  • 21
  • Odpowiedz
@4recki: sam sobie pozamiatałeś, wiedziałeś że trzeba zgłosić i nie zauważyłeś, że warunkiem jest przelew bankowy?
Jak się będziesz przed nimi płaszczyć i płakać to może odpuszczą, ale to będzie wynikać tylko z ich dobrej woli.
  • Odpowiedz
@alex-fortune: @kuncfot: @alex-fortune:
Doskonale wiem, ze sobie sam pozamiatałem, nawet by nie pomyślał o prowizji od hajsu w gotówce. Tak usłyszałem od doradcy finansowego, że nie ma prowizji od rodziny i tyle... Więc nie mogę teraz gdybać tylko coś wykombinować, chciałem być uczciwy ale czuję się wprowadzony w błąd.

Generalnie chce coś zakombinować z wpłata, bo podobno wpłata na cudze konto załatwia sprawę, wtedy pzostanie jedynie kwestia ewentualnej prowizji
  • Odpowiedz
@4recki: to jeszcze powiedz czy to nie wyglądało tak:
tata wypłaca gotówkę a Ty od razu wpłacasz?

Była jakaś interpretacja urzędu czy wyrok sądu ( nie pamiętam ) z takim przypadkiem, wypata i od razu wpłata ...
nie mam czasu tego szukać...ale może to dla Ciebie światełko w tunelu.
  • Odpowiedz
@4recki: Nie chcę być niegrzeczny, ale jeśli mylisz "prowizję" z "podatkiem" to ja się nie dziwię że tak do sprawy słabo podszedłeś.... Jakkolwiek myślę, że warto próbować się dogadać z US i napisać wyjaśnienia do naczelnika, może się uda odkręcić sprawę.
  • Odpowiedz
Coś mi świta że powinieneś spisać umowę darowizny. Idź szybko do prawnika żebyś nie narobił sobie większych problemów (aha doradca finansowy to nie prawnik).
  • Odpowiedz
@edzie: umowa musi mieć jak w przelewie nie ma słowa darowizna

@4recki: ogólnie to jesteś w dupie. Poszedłeś do banku z kimś, ta osoba wyplacila gotówkę a tyją wpłaciłeś na konto? Jeżeli tak to mąż szanse coś ugrać
  • Odpowiedz
@4recki W tej chwili to chyba najlepiej dogadać się, żeby zapłacić ten podatek w normalnej wysokości, 0,5% to nie tragedia, chociaż rozumiem #!$%@?. Bo teraz teoretycznie mogą ci dowalić z 20%.
  • Odpowiedz
@JackBauer: Mógłbyś podać źródło skąd to 0,5%?
Czemu mieliby dowalić 20%, fakt faktem ju jest po czasie jakbuy, ale oni kontaktowali się znacznie później
  • Odpowiedz
@yatech01:
To osoba w sędziwym wieku, nie ma konta w banku tylko gotówkę,
Ja tę gotówkę wpłaciłem w dwóch transzach na swoje konto bankowe, mam potwierdzenia wystarczy pobrać je ze strony banku. Najprawdopodobniej umorzą mi ten podatek
  • Odpowiedz
@4recki: jeżeli to Twój dziadek/babcia to podatek normalnie to 0% bo jesteś w 0 grupie. Jeżeli US będzie chciał narzucić ci podatek to wyniesie on 75%, jeżeli udowodnisz że pieniądze pochodzą z darowizny to 20%.
Jeżeli ta osoba nie miała tych pieniędzy na koncie, to może być tak jak mówisz - unikniesz tego podatku.
  • Odpowiedz