Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#elektryka

Znajomy buduje dom, jakiś majster kładł mu kable i do indukcji położył 5x1.5mm² zgodnie z moją wiedzą jest to niedopuszczalne, ale że nieomylny nie jestem to wolę się zapytać, nie powinno być 5x4mm²? Czym grozi brak zmiany tego kabla? Gniazdka wszystkie też są na 3x1.5mm² o ile do tv czy pc nie powinno to stanowić problemu tak do zmywarki czy pralki już mi nie pasuje, jak opinie ekspertów?
  • 15
@JurekJ: 5x4 nie ma zupełnie potrzeby. Wystarczą 2,5mm. A i generalnie najczęściej indukcja to tylko 2 fazy + N + PE.
Ale 1,5 też sobie poradzi, jak nie będziesz na tym nic więcej łączył - standardowo do 1,5 stosuje się 16A zabezpieczenia, więc ok 8kW mocy (dla 0,4kV). Indukcja więcej raczej nie ma.
Zmywarka czy pralka też dadzą radę (ok. 3,5kW) ale znów pod warunkiem, że to będą jedyne urządzenia tak
@JurekJ: indukcje chodza 2x16A lub 1x32A na 1,5mm2 jest to na pograniczu i wolalbym 2,5 ale od biedy wielkiej uciagnie. Co do zmywarki czy pralki to 1,5 spokojnie wystarczy gorzej jesli chodzi o piekarnik bo np moj na dwoch programach lyka po 18A sprawdzalem cegami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@JurekJ: kolega w projekcie powinien miec jakie kable do gniazdek/indukcji/oswietlenia. Na 99% jest 2.5 do gniazdek i 1.5 doniswietlenia, wiec elektryk dal dupy.
@soadfan: 0,25Ω/m ma taki przewód. Więc żeby nie przekroczyć 2,875Ω (założenie 5-krotności) to przewód musi mieć poniżej 11,5m w rzeczy samej. No dobra, ten argument przemawia :) Ale przy mniejszych długościach bez problemu. Jakby założyć tą minimalną 3-krotność prądu roboczego, to i dłuższy.