Wpis z mikrobloga

@AndzejGolara wiadomo, że pod elektrowanie wodne też są fundamenty, ale takie elektrownie stoją dłużej niż wiatraki plus powierzchniowo jest to jednak mniej niż powierzchnia(objętość) fundamentowe wiatraków o podobnej mocy do elektrowni
  • Odpowiedz
@AndzejGolara: Jakoś specjalnie ustawiacie kotwy wychodzące z fundamentu? Wyżej widzę, że to gotowy element, ciekawi mnie tylko czy ktoś sprawdza przed/w trakcie betonowania.
  • Odpowiedz
@klema: w mniejszej skali miałem podobne kotwy przy masztach oświetleniowych. Niwelowanie na równo przed betonowaniem a potem po betonowaniu ponowne niwelowanie.
  • Odpowiedz
@AionSama: Tylko niwelować po betonowaniu jak możesz to dosięgnąć nie powinno być problemem. Tutaj raczej tego nie zrobisz. Do tego niwelowanie, a co z właściwą pozycją w poziomie? Jest to spory element, a wszystkie kotwy muszą wejść w maszt.
Pytam po prostu czy taki problem występuje mając taki prefabrykat.
  • Odpowiedz
@klema: na 2. zdjęciu z podniesionym koszem widać nawet geodetę z małym lusterkiem. Zapewne wyznacza dokładnie miejsce osadzenia kosza oraz sprawdza wysokość posadowienia, żeby kosz był już na odpowiedniej rzędnej i w poziomie. Potem pewnie zbroją i inne takie tam. Przez zalaniem jak widać na pierwszym zdjęciu bez problemu można się po szalunku dostać do kotew i je ustawić. Po zalaniu jeszcze łatwiej ale powtarza się wyrównywanie kotew poprzez śruby
  • Odpowiedz
śruby wyrównujące


@AionSama: Możesz pokazać jak to wygląda?

Oczywiście sam proces ogarniam. Zawsze jest po prostu niepewność wykonania podczas betonowania. Przed i po nie boli. Zastanawia mnie tylko czy jak jest świeży beton lany czy mamy prawdopodobieństwo ruszenia się elementu. Bo wtedy do kotwy nie dojdziemy.
  • Odpowiedz
@klema: I tutaj muszę zakończyć bo cały proces fizycznie wykonywali moi współpracownicy, ja tylko nadzorowałem przygotowanie dokumentacji, dane powykonawcze i organizowanie czasu im pod te ustawiania :) Opisy które podałem są od nich i z rozmów oraz rozmów z wykonawcami/innymi inżynierami :)
  • Odpowiedz