Wpis z mikrobloga

Chciałbym pobawic się w #stolarstwo ale bez jakis duzych nakładów finansowych (max. 2k). Tak abym mógł zrobić ławkę na działkę bez użycia gwoździ. Widziałem kanał DiD I fajnie to wygląda ale gość ma warsztat za chyba 500k więc oglądanie tego mija się z celem. Znacie jakiś kanał gdzie jest pokazane budżetowe stolarstwo?
  • 7
@debesciak1: tez tak planowalem i skonczylem z podstawowymi narzedziami w miare akceptowalnej jakosci do obrobki zaczynajac od suchej tarcicy.


Sie wydaje ze mozna tanio, bo narzedzia reczne niewiele kosztuja, ale zaczniesz robic i zacznie brakowac mozliwosci. Tu sie nie da, tam trwa dana czynnosc godzine a normalnie maszynowo sekundy, a czeka jeszcze 20 takich elementow ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sierzchula: to samo u mnie.

@debesciak1: musisz pomyslec, w jakim kierunku chcesz sie bawić. Czy to ma byc serio hobby i dzierganie ręcznymi rzeczami, zapomnij ze wtedy na tym cokolwiek zarobisz, chyba ze siebie na śmierć. Uda Ci sie raz na miesiac zrobic jakies pudełeczko na kolczyki.

Czy moze jednak myslisz o tym w perspektywie biznesowej. Wtedy za około 10-15 tysięcy jestes w stanie zebrac używek / tańszych maszyn, aby
dość mocno analogowo z małą ilością elektronarzędzi

@kjung: To bardzo zła droga na początek.
@debesciak1: Nie zaczynaj od ręcznych narzędzi, bo to będzie mordęga. Jak masz do przecięcia jedną czy trzy deski to nie ma problemu, jeśli chcesz robić coś więcej to nie widzę sensu. Praca ręcznymi narzędziami jest znacznie bardziej czasochłonna i też za jakość się płaci. Bardzo fajnie ogląda się filmy z japońskimi stolarzami, ale nie polecam tego
@debesciak1: @Polanin: ja zaczynalem od stolu 3w1 gdzie mialem od spodu zamocowane 3 elektronarzedzia, wyzynarke, pile tarczowa reczna i frezarke gornorzecionowa. Upierdliwe to bylo w nastawianiu wymiaru, ale jak sie juz ustawilo (badz mialo zrobione przykladnice odpowiednio) to robota leciala bardzo szybko i taki stol mozna po taniosci zlozyc do 1000zl uzywajac sredniej klasy elektronarzedzi w nim, a mozliwosci ogromne. Za pozostaly 1000k to jakas szlifierka oscylacyjna, pare dlut, wiertarka
@sierzchula: Według mnie to jedna z lepszych budżetowych wersji na start. Do tego zajmuje mało miejsca jeśli komuś go brakuje.

Za pozostaly 1000k to jakas szlifierka oscylacyjna


@sierzchula: Jak budżet jest napięty to ze szlifierki można zrezygnować i kupić tarczę na rzepy do wiertarki, a dołożyć coś więcej np. do pilarki.