Wpis z mikrobloga

Szukam ETF do zbudowania swojego portfela inwestycyjnego. Jest duża konkurencja na tym polu, można wybierać spośród dziesiątek ETFów będących w zasadzie tym samym. Czy ktoś z was robił analizę porównawczą i wybrał topowe ETFy w kategoriach:
1) SP500 (USA Big)
2) EM
3) Bonds
4) Kruszce

Na razie najlepszy 1) jaki znalazłem to iShares Core S&P500 UCITS (IE00B5BMR087) a z 4) to złoto w iShares Physical Gold ETC (IE00B4ND3602). Ktoś analizował porównywał?
A Wy w co inwestujecie z ETFów na long term?
#etf #gielda #inwestowanie #inwestycje #pociagdozyskow
  • 14
@Xianth2: U mnie
1) iShares Core MSCI World UCITS ETF IE00B4L5Y983 (wszystkie kraje rozwinięte, mid i large cap)
2) EM: iShares MSCI Emerging Markets UCITS ETF (Acc) IE00B4L5YC18
3) Bonds: Vanguard Global Aggregate Bond ETF EUR Hgd Acc IE00BG47KH54 (tu są też bondy corporate o wysokim ratingu)
4) Kruszce: AMUNDI PHYS GOLD FR0013416716

Choć teraz siedzę tylko w 3, gotówce i szortach
@Xianth2: akurat ishares to by omijał szerokim łukiem (choć na SP500 to nie ma filozofii dużej)... oni bardzo lubią przekłamywać wskaźniki w etf akcyjnych... typu np. do liczenia PE eliminują spółki z minusowymi wartościami etc...

co do złota, bardzo pewny masz np. ZGLD (szwajcaria) lub PHYS (kanada)
ja osobiście mam AUEUAH banku UBS (też szwajcaria)
@Xianth2: Hej, Aktualizacja:
Ostatecznie zdecydowałem się na wariant 70-30:
iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF (EIMI.UK) (30%)
iShares Core MSCI World UCITS ETF (IWDA.UK) (30%)
iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF (IUIT.UK) (10%)
iShares Global Corp Bond UCITS ETF (CORP.UK) (10%)
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF (IDTL.UK) (10%)
iShares Physical Gold ETC (EGLN.UK) (10%)

Wszystko dostępne na XTB, 0zł prowizji (do 100k euro/mc - nie dobijam).
@szcz33pan: Mam ustawione zakupy jak osiągną odpowiednie ceny, ale że w sumie nie wiadomo, w którą stronę pójdzie cena to kupiłem od razu kawałeczek. Na razie średnio 1.5% do tyłu, ale to przez spread i spadek USD ( w których notowane są te ETFy).
@Xianth2: jak tam sytuacja? Chce wlasnie wejsc na xtb i sie rozgladam, mysle o tym iShares co napisałeś, chyba wejde stopniowo, teraz kilka tysiecy, za kwartał też, bo... może jebnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tego co widzialem to moge konto zrobic na xtb w dolarach i przelac dolary, tylko nie wiem jak tam bedzie z prowizją przy tych przelewach
@Trunktwilight: Tak nawet nawet bym powiedział. Złoto trochę lipa, bo kupiłem raz na początku jak było drogie to potem cały czas jest na minusie. Resztę kupowałem mniej więcej co miesiąc przez pół roku. Kupowałem za złotówki, ale chcąc przyoszczędzić na przewalutowaniu zacząłem w USD. Trik jest prosty na dolarowe inwestycje: przewalutowanie na revolucie, podpięcie karty revoluta pod paypall i zasilenie xtb paypallem. xtb dostaje dolary, które wymieniłem kiedy chciałem ( po
Xianth2 - @Trunktwilight: Tak nawet nawet bym powiedział. Złoto trochę lipa, bo kupił...

źródło: comment_16254152184daRb43VPRTi1FqG3Xekj6.jpg

Pobierz
@Trunktwilight: Nie próbowałem wypłacać kasy, ale tutaj liczę się z kosztem przelewu walutowego zagraniczenego, moja pierwsza wpłata w dolarach właśnie tak poszła (z polkiego konta USD na polskie konto XTB USD) i kosztowało to coś 80-100zł. Myślę, że wypłata właśnie tyle będzie kosztowała. No ale na wykopie ostatnio była podobna sprawa i wyglądało to inaczej tak więc tutaj to nie wiem, jak będę planował spieniężać to będę ogarniał, bo do tego