Wpis z mikrobloga

Zrobiłem 100% kursu o Javie na #hyperskill, więc chciałbym napisać krótką opinię.

Generalnie pomysł jest dobry. Platformy używa się przyjemnie (mimo pewnej mułowatości). Mamy ten pewien komfort bycia prowadzonym za rączkę i wszystko co musimy robić, to przetwarzać kolejne lekcje. Większość materiałów teoretycznych jest przygotowana dobrze, ćwiczenia teoretyczne i praktyczne pozwalają na utrwalenie wiedzy, synchronizacja z IntelliJ to dodatkowy plusik.

Mam jednak sporo wątpliwości. Po pierwsze - kto jest targetem tego kursu? Pierwsze i podstawowe lekcje (tj. jakieś pierwsze 100-150 lekcji z 400 ogólnie) są bardzo podstawowe. Ja się nieco nudziłem, ale osoba przychodząca do programowania z zewnątrz powinna być zadowolona. Potem robi się... różnie. Tempo dodawania nowej wiedzy jest w porządku, ale ćwiczenia praktyczne zbyt często nie skupiają się na prezentowanym zagadnieniu, tylko dygresyjnie odbiegają w jakiś niszowy temat, luźno związany z tematem lekcji. Często te zadania są kiepsko opisane, jawnie udostępnionych testów nie ma lub są bardzo zdawkowe. Jest też kilka zadań, które po prostu są trudne i bez sensu z punktu widzenia kursu (np. https://hyperskill.org/learn/step/5704). Spodziewałbym się raczej jakiegoś rozgraniczenia - jeżeli lekcja ma wyjaśnić temat, to niech ćwiczenia będą sprawdzające tylko zrozumienie tego tematu. Trudniejsze zadania, wymagające pogłówkowania i szerszej wiedzy powinny stać oddzielnie, jako coś w stylu "sprawdź się".

Problem jest też z projektami. Idea generalnie jest dobra - nie przeklikujemy kolejnych lekcji bez sensu, tylko dodatkowo uczymy się w kontekście jakiegoś projektu. W praktyce zrobiłem trzy projekty i mam wrażenie, że były one tworzone nieco na szybkości, bez większego przemyślenia, a istniejące narzędzia hyperskilla nie umożliwiają weryfikacji kolejnych kamieni milowych tych projektów we właściwy sposób.

Podsumowując, oceniam serwis na 3.5/5. Udało mi się załapać na betę, kiedy był za darmo. Jest jakąś wartością dodaną sam w sobie. Pokazuje przekrój języka, jego paradygmatów, dostępnych technologii. Wiedząc jednak to co wiem, nie zapłaciłbym żadnego abonamentu za prezentowane treści.

#hyperskill
Blotny - Zrobiłem 100% kursu o Javie na #hyperskill, więc chciałbym napisać krótką op...

źródło: comment_160236470330d7KXtoBfQKl4vhFAgRWg.jpg

Pobierz
  • 5
@Blotny: moje pierwsze pytanie jakie się zrodziło czytając twój wpis brzmiało: "ile ci zajęło przerobienie tego na 100%".
Więc je zdam ile ci zajęło przerobienie tego na 100%? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jestem w trakcie więc jestem ciekaw chociaż po końcówce wpisu trochę zbladła moja ciekawość tj. 3 projekty. Ja przerobiłem jakaś 1/3 + duża część Math, algorytmy i coś tam jeszcze z pobocznych i mam 7
@non-serviam: Trochę trudno mi to oszacować, bo miałem pierwsze podejście w lutym/marcu 2019 - wtedy głównie przeklikałem te podstawy i dosyć mocno się nudziłem (oraz frustrowałem, bo więcej czasu zajmowało czekanie na odpowiedź z serwera niż samo rozwiązanie zadania). Drugie podejście to wrzesień/październik 2019, wtedy postanowiłem dobić do 100% zrobionych lekcji. Łącznie to pewnie będą jakieś 3 miesiące po kilkanaście godzin w tygodniu.

Natomiast generalnie, to mam kilka lat doświadczenia zawodowego,
@Blotny: no tak to prawda, ciężko określi czas, bo serwis nie podaje h spędzonych tylko dni, ale są też dni kiedy człowiek wejdzie, przeklika dwa zadania i wyłączy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem jak to było rok temu ale teraz na serwer się chwile czeka ale jak masz poprawną odpowiedź to nie jest to frustrujące, jak masz źle to wkurza to czekanie na okrągło xD

Generalnie
@non-serviam: O, nie wiedziałem o tych dniach. To według serwisu mam 52 dni, więc z grubsza się by zgadzało z tym, co napisałem.

Zupełnie się zgadzam, że fajnie systematyzuje wiedzę. Szkoda tylko, że jest to trochę pomieszane i jak napisałem w głównym wpisie - dalej nie wiem kto jest targetem. Jeżeli ktoś jest początkujący i chce nauczyć się programowania oraz Javy - no to niektóre zadania w dalszej części kursu będą
Bardzo chętnie zapłaciłbym za rozbudowaną wersję części o samych algorytmach, o ile byłoby to podane z lepiej wyjaśnioną teorią niż jest teraz.


@Blotny: na twoim poziomie to już pewnie lepiej zainwestować w porządną książkę-cegłę albo jakieś kursy stricte na tematy, które cię interesują.

Co do twoim wątpliwości to wydaje mi się, że cały kurs jest dla zielonych albo false beginner'ów.
Prowadzą cię za rączkę, pokazują różne paradygmaty, koncepty i inne rzeczy