Wpis z mikrobloga

Jak na razie to na wykopie widzę pełne emocji komentarze i zero merytoryki. Czy ktoś może mi tutaj powiedzieć jakie konkretnie testy się wykonuje w Polsce? Nie tylko czy to testy PCR czy na przeciwiciała ale na przykład jakie firmy je dostarczają. Które testy mają jaką skuteczność (false positive/false negative)? Jaką mamy gwarancje że zdiagnozowane przypadki covidu to rzeczywiście covid a nie zwykły koronawirus przeziębienia albo jeszcze co innego? Jakie są kryteria zaliczenia zgonu jako spowodowany koronawirusem? Czy te kryteria zmieniały się z czasem?
#koronawirus #polska #medycyna
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@n0002: aktywne zakażenie koronawirusem można potwierdzić jedynie za pomocą testu PCR i takie się robi w punktach wymazów.
A IgM i IgG możesz sobie zrobić komercyjnie jak masz takie widzi mi się

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7350782/

Sixteen studies were evaluated. Meta-analysis showed that computed tomography has high sensitivity (91.9% [89.8%-93.7%]), but low specificity (25.1% [21.0%-29.5%]). The combination of IgM and IgG antibodies demonstrated promising results for both parameters (84.5% [82.2%-86.6%]; 91.6% [86.0%-95.4%], respectively).
  • Odpowiedz
@alteron: dzięki, czytam. Czym się różni "sensitivity" od "specificity"?
edit: nie ważne, już znalazłem w innym źródle
"To reiterate: Sensitivity measures positive accuracy; specificity measures negative accuracy."
  • Odpowiedz