Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mój film z czasów kwarantanny przypadł Wam do gustu i wylądował na głównej :) Po odmrożeniu gospodarki prace nad nowym materiałem mocno zwolnił, więc wracam do Was po dłuższej niż zakładałem przerwie. Ten film będzie w pewnym sensie kontynuacją tamtego KRYZYS TOTALNY - ostateczny sprawdzian całej współczesnej ekonomii i bankowości., tym razem na tapetę wziąłem problem dolara jako waluty rezerwowej dla świata i konsekwencje z tym związane. Zapraszam do oglądania :P

#kryzys #ekonomia #gospodarka #pieniadze #gruparatowaniapoziomu #wolnyrynek
rysiul86 - Hej Mirki, mój film z czasów kwarantanny przypadł Wam do gustu i wylądował...
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Planuję dodać go na główną, więc jeżeli ktoś z Was będzie chciał wspomóc w tym procesie to polubcie ten komentarz, a zawołam jak zrobię wykopalisko :) Można też mnie zaobserwować to będę wiedział, że jesteście zainteresowani tym co tam sobie tworzę ;)
  • Odpowiedz
@rysiul86: Dobrym ruchem byłoby skupowanie przez Polskę obligacji amerykańskich? Tak jak robią Japonia i Chiny? W dłuższej perspektywie zarobimy, ale co w przypadku jak dolar upadnie i sobie głupi ryj rozwali?
  • Odpowiedz
@Relkin: Każdy kraj w nie inwestuje, tylko Japonia i Chiny z racji bardzo dużej nadwyżki w handlu z Amerykanami i utrzymywaniu sztucznie kursu swoich walut mają najwięcej rezerw, które inwestują właśnie w obligacje amerykańskie. Co do upadku USD to właśnie dlatego od 2009 Chińczycy stopniowo starają się uwalniać (rozbudowali już rynek wewnętrzny i swoją pozycję na świecie) i zmniejszają poziom inwestycji w ich obligacje. Ich ambicje, są takie aby przejąć
  • Odpowiedz
@rysiul86: Czy to oznacza, że pewnego dnia gdy Chiny będą wystarczająco silne powiedzą, że jeśli ktoś chce z nimi handlować to tylko za pomocą ich waluty a nie przez USD? Jakie to będzie miało znaczenie dla Polski, czy może już dziś warto inwestować w juany?
  • Odpowiedz
@Relkin: Jest taka ewentualność, ale tutaj dochodzą też kwestie geopolityki i wpływów, więc myślę, że na tę chwilę Chiny będą cierpliwie czekać, aż potęga USA pod względem wpływów i militarna dostanie po głowie, co biorąc pod uwagę problemy gospodarcze musi mieć miejsce. Oni, są cierpliwi i będą odwlekać jak najdłużej takie bezpośrednie wyjście przed szereg. Odnośnie Polski to na pewno otworzenie się na rynek Chiński jest dobrym kierunkiem oni się
  • Odpowiedz
@Relkin: Absolutnie nie - inflacja dolarowa CPI wynosi ponad 2%, a 10-letnie obligacje USA dają oprocentowanie 0,66%. Inflacja faktyczna - odzwierciedlana w bijących rekordach indeksach giełdowych (to nie firmy zyskują na wartości tylko dolar traci) powoduje, że kupno obligacji dolarowych jest błędną inwestycją.
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:

Absolutnie nie - inflacja dolarowa CPI wynosi ponad 2%, a 10-letnie obligacje USA dają oprocentowanie 0,66%. Inflacja faktyczna - odzwierciedlana w bijących rekordach indeksach giełdowych (to nie firmy zyskują na wartości tylko dolar traci) powoduje, że kupno obligacji dolarowych jest błędną inwestycją.


To zależy czego oczekujesz, jeżeli masz dolary (dużo dolarów jak Chiny) - to nic z nimi nie robiąc tracisz na inflacji 2%, jednak inwestując w obligacje zarabiasz.
  • Odpowiedz
@rysiul86: Chiny produkują towary i w zamian dostają świeżo drukowane dolary. USA produkuje dolary i w zamian dostaje świeżo wyprodukowane towary - prawie jak w tym dowcipie o ZSRR.

1) Chiny ogłosiły redukcję ilości posiadanych obligacji USA o 20% (z 1 biliona do 800 miliardów)- czy jest coś bardziej przekonującego niż największy kredytodawca, który mówi że już więcej nie pożyczy dłużnikowi i domaga się spłaty 20% aktualnych zobowiązań? ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@PfefferWerfer:

Jak najbardziej i o tym wspomniałem wyżej, że Chiny starają się zmniejszać poziom inwestycji w obligacje USA. Jednak wcześniej na tym opierali swój rozwój, gdyby nie kupowali amerykańskich obligacji to bardzo szybko amerykański dolar by stracił na wartości, a tym samym nie opłacałoby się kupować i inwestować w Chinach. Ten cały proces był bardzo sprytny i przez dziesięciolecia drenował amerykanów. W filmie starałem się te procesy przedstawić ;P

To,
  • Odpowiedz
Hej zrobiłem wykopalisko, a z racji, że chcieliście wiedzieć jak to zrobię i/lub mnie obserwujecie to pozwoliłem sobie was zawołać :) Z góry dzięki za wsparcie!

ZNALEZISKO

  • Odpowiedz