Wpis z mikrobloga

#slask #palace #kultura #majatkiszlacheckie #historia #fotohistoria #fotografia #opolszczyzna

Pałac w Kopicach w latach 30. XX wieku.

(w komentarzu zdjęcie z obecnych czasów)

PAŁAC w Kopicach, gmina Grodków, woj.opolskie

Kupiony w 1859 roku przez Hansa Ulricha Schaffgotscha dla jego 17-letniej żony Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla.

Gruntownie przebudowany w latach 1863-65 przybrał postać bajkowego pałacu stając się gniazdem rodowym kopickich Schaffgotschów.

W drugiej połowie XIX wieku jeden z najpiękniejszych pałaców nie tylko na Śląsku ale i w Europie.

Otoczony z trzech stron przepięknym, prawie 60 hektarowym parkiem oraz licznymi stawami, nazywany był „pałacem na wodzie“.

Drugą Wojnę Światową przetrwał bez jakichkolwiek uszkodzeń, opuszczony w styczniu 1945 roku z pełnym wyposażeniem wnętrz, wpadł w ręce nowych osadników „ziem odzyskanych“.

Nie okazano mu litości. Przez lata grabiony, dewastowany, podpalony 7 października 1956 roku. Dziś pomimo że w ruinie, nadal imponujący, bajeczny, niepowtarzalny. Od 64 lat czeka cierpliwie na ponowną odbudowę

Za: Dwory i Pałace Polski - Grupa FB.
Pobierz takitamktos - #slask #palace #kultura #majatkiszlacheckie #historia #fotohistoria #fo...
źródło: comment_1600886685QTbRjuWHwPZIHYq7F78F2i.jpg
  • 10
@taki_tam_ktos: jest mi tak #!$%@? przykro, że nas nie stać na utrzymywanie takich zabytków :/
Taka dolina Loary we Francji ma miliard zamków, większość dobrze zachowanych, a my tych kilku pięknych nie możemy odrestaurować i cieszyć oko i kolejne pokolenia. Jest mi tak po prostu zał i dupe mi ściska, że jeden region we Francji ma 300 zamków i sporo nieźle zachowanych, a u nas jak się perełka trafi, to od.
jest mi tak #!$%@? przykro, że nas nie stać na utrzymywanie takich zabytków :/


@WyuArtykyu: To jedna sprawa. Mnie zabolało to, że ten pałac przetrwał wojnę, sowietów, a potem przyszli nasi Zabużanie i doszczętnie go zdewastowali. Strasznie to przykre, takie cudo.

Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że w latach świetności piękniejszy od zamku w Krasiczynie, który również jest piękny.
@WyuArtykyu: zawsze mozesz sobie kupic zamek / to nie duży koszt / 500K starczy z ładnym parkiem. Problemem jest konserwator, bez którego zgody praktycznie nic nie zrobisz.
PS nie porównuj nas do Francji, bo u nich nie było takiego frontu wojennego jak u Nas. więc dlatego maja je w takim stanie a nie innym.
@luukasek: Dealuj z tym gownem, każdy wie o poteznym KONSERWATORZE. Przy okazji, Francja non stop albo była podbijana, albo podbijała innych kolego. My nigdy nie mieliśmy takiej ilości zamków, bo byliśmy zbyt biedni. Nawet jakby przez Francję przeszedł front WWII i zniszczył im 90% zamków, to wciąż mieliby ich więcej. Jest rozwiązanie tego sporu, jakupię zamek, Ty zostań konserwatorem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@AchtKommaAcht: w południowej Wielkopolsce gdzie mieszkam też, na szybko licząc w gminie gdzie mieszkam na 9 wiosek znajduje się 5 "pałaców" w różnym co prawda stanie, od typowych ruin, przez zaniedbane mieszkania socjalne po całkiem sensownie odrestaurowane szpital rehabilitacyjny ( ten zdecydowanie największy), szkole (kiedyś gimnazjum teraz chyba podstawowa) i coś w rodzaju mini pensjonatu do organizowania małych imprez i przyjmowania gości urzędu gminy (delegacje z zagranicznych gmin partnerskich itp).

Generalnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@taki_tam_ktos: Niestety nawet na wypoku niebrak opinii, że dobrze, że gnije, bo niemieckie, a Polska w pierwszej kolejności powinna dbać o zabytki polskie. Cały Śląsk to polska dolina Loary i większość tych budynków jeżeli przetrwały wojnę to w ruinę zamieniła się pod polską ręką.