Wpis z mikrobloga

Mirki elektryki, czy da się jakoś łatwo sprawdzić w którym miejscu jest przerwany/uszkodzony przewód zasilający oświetlenie ogrodowe ? Czy może w samych lampach jest problem? Wywala mi bezpiecznik lub różnicówke po chwili, nawet jak światło ogrodowe jest wyłączone.
#elektryka #oswietlenie #majsterkowanie
  • 14
@ejsidisi: Nie mam pojecia jaki, kladziony ok 8 lat temu, ok 40-50cm pod ziemią. Dodam jeszcze że czasem po włączeniu świecą się chwile, a czasem wywala od razu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dave8: pewnie gdzies jest naderwana izolacja i ptzy większej wilhotnosci robi zwarcie odrazu, przy mniejszej chwile pochodzi.
Odlacz pierwsza lampkę i sprawdz czy wybija, jak nie to kabel miedzy pierwsza lampa, a rozdzielnia jest ok.
@dave8: Chyba to niewiele pomoże, ale może to Ci podsunie jakiś pomysł. Jak jest przewód przerwany to można zmierzyć pojemność z jednego i drugiego końca i po porównaniu wyjdzie mniej więcej gdzie jest uszkodzenie. Nie mam pomysłu jak to zastosować tutaj, ale może na coś wpadniesz.
@dave8: Może w lampie gdzieś jest spięcie. Wątpię żeby po tylu latach kabel pod ziemią nagle się popsuł. Sam mam wkopany przewód za komuny, 30 m. Chyba nikt się nie bardzo przejmował jak tylko zakopali i działa. Znajomy miał przerwany przewód w ziemi i prąd spierniczał, ale nie wywalało korków, niezłe rachunki płacił. Jak masz lampy to odłączaj po jednej i sprawdzaj. Ofc gdyby przewód był przerwany to tak różnicówkę wywali,
@RycerzSzaregoMelanzu: @albertbranka: Jedna lampa miala pekniety od dolu klosz, rozkrecilem ją i widać w srodku rurki zacieki czyli woda ciekła po kablu (dwa cienkie przewody) wewnatrz lampy. Zaizolowalem taśmą kabel, zakleiłem hot glue pekniecie w kloszu i jak na razie działa. Zobaczymy jak bedzie po deszczu. BTW. Kabel w ziemi jest czarny, gruby (fi 7mm) i wygląda na porządny, ale czarna izolacja sciagnieta jest ok 10cm nad ziemią i lecą
@dave8: Dziwna sprawa, żeby się upewnić że to kabel to odłącz lampy i zostaw coś włączonego na samym kablu. Jeśli wtedy nic się nie będzie działo to pewnie lampa któraś winna. Jest szansa że coś w ziemi kabel przegryzło, przetarło.