Wpis z mikrobloga

Cześć sieciowe Mirki.

Będę składał sprzęt do obsługi sieci w domu. Myślałem o ubiquiti i jakiejś szafce rack.

Jakieś porady przy budowaniu swojej pierwszej szafki?

Będę miał prawdopodobnie za bramę ten zintegrowany dream z 8 portowym switchem, do tego dodatkowy16 portowy switch z poe, końcówki 2xap AC i może dodatkowy switchem na kilka portów w jednym miejscu.

Czy trzeba pamiętać o czymś szczególnym?
Co z zasilaniem i chłodzeniem?
Czy stosuje się jakieś przekładki między poszczególnymi rzeczami czy warto dopłacać do wifi mesh?

Kiedyś pewnie zostanie rozbudowane o ich centralkę do kamer.

Czy istnieją jakieś NASy w formacie rack?

Dzięki za info!

#siecikomputerowe #sieci #internet #swiatlowody
  • 11
Jakieś porady przy budowaniu swojej pierwszej szafki?


@Szala: głębokość 45 cm jak tylko sieciowa jak coś więcej ma tam być jak wspominany NAS to minimum 60 a najlepiej 80.

Co z zasilaniem i chłodzeniem?


@Szala: chłodzenie niepotrzebne w takiej skali, zasilanie to najprościej jakaś listwa rack ze zwykłymi gniazdami. Bardziej fancy rozwiązanie to zarządzalna listwa lub UPS.

Czy istnieją jakieś NASy w formacie rack?


@Szala: a czemu miały by
@KomendaGlownaPolicji dom jednorodzinny, wszystkie kable schodzą mi się w jednym miejscu. Początkowo planowałem coś prostszego ale w sumie wolałbym wydać raz więcej i mieć względny spokój.

@krytyk__wartosciujacy
@d1sconn3cted
Możecie coś polecić jeśli chodzi o taki NAS czy może można złożyć samemu z jakieś płyty itx?
Daje się jakieś przekładki w szafie do zarządzania kablami?

Ostatnie, czy ubiquiti to dobry wybór?
Możecie coś polecić jeśli chodzi o taki NAS czy może można złożyć samemu z jakieś płyty itx?


@Szala: nie siedze w serwerach ale możesz poszukać coś od Hp, della czy supermicro. Możesz też samemu złożyć jeżeli chcesz.

Daje się jakieś przekładki w szafie do zarządzania kablami?


@Szala: zależy ile tych kabli masz jak poniżej 24 to bym dał po prostu patchpanel i z przodu krótkie patchcordy z tyłu łapiesz wszystko
dom jednorodzinny, wszystkie kable schodzą mi się w jednym miejscu.


@Szala: Ale pamiętasz żeby pociągnąć też kable do Access Pointów? Zazwyczaj jeden lub dwa na jedną kondygnację, jak jeden to w centralnym jej punkcie np. korytarz, jak więcej to według zapotrzebowania na pokrycie sygnałem.
@KomendaGlownaPolicji mam w domu około 25 punktów i do tego kamery IP. Staram się to zrobić raz, a porządnie jak wszystko co robię.

Stąd pomysł na złożenie takiego czegoś. Pewnie będę w tym trzymał jeszcze centralkę od alarmu.

Nie robię Smart Home.
@Skylake mam jeden na górze i drugi na dole. Zastanawiam się tylko czy brać te mesh czy zwykłe jeśli i tak oba będą spięte kablem ze switchem
@Szala: Mesh to uplink bezprzewodowy. Czasami da się to połączyć przewodem. Wtedy jest dużo lepiej. Zresztą uplink kablem jest zawsze lepszy. Kupujesz np. Unifi AP AC Lite (lub lepszy), do tego kontroler (dedykowany sprzętowy albo programowy na jakimiś serwerze, czy jako VM na NASie o ile wspiera, czy nawet na Raspberry Pi), konfigurujesz i zapominasz bo to działa. No i masz roaming WiFi.