Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach,bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #haskell, #wordpress, #pracait czy #produktywnosc

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-06-09-2020/

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

--
--

### Produktywność (sekcja dla subskrybentów newslettera)

1. Reddit: Senność w środku dnia - jakieś tipy?
2. Reddit: Ukradłem komuś z sukcesami jego sposób na produktywność
3. Reddit: Jak wstajecie i czy macie z tym problem?
4. Artykuł: Kilka sposobów na odpowiednie zakończenie dnia
5. Reddit: Evernote czy Google Keep

--

### Praca, kariera, biznes

1. Artykuł: Jak wygląda preformance review u Ciebie w firmie?
2. Artykuł: DevOps Engineer - najbardziej pożądane stanowisko IT przyszłości i najczęstsze problemy z nim związane (dla subskrybentów newslettera)
3. Artykuł: Pracownicy biurowi są bardziej produktywni zdalnie

--

### Programowanie, algorytmy

1. GitHub: W Iranie nie zrobią merge PRa, który jest autorstwa kogoś z Izraela, ciekawe czasy

--

### DevOps, Architektura

1. Artykuł: Jeśli używasz darmowego planu GitLaba z CI/CD ostro, to wchodzą zmiany od 1 Października - limit 400 minut
2. Artykuł: Dlaczego programowanie obiektowe jest tak powszechne i znienawidzone?
3. Artykuł: GitHub wprowadza swój rejestr kontenerów, np. dockerowych
4. Artykuł: Jak stworzyć stabilny i przenośny software, przy czym stabilny to mowa o czymś, co nie zmienia się przez lata
5. Artykuł: Jeden z inżynierów Microsoftu, chciał coś poprawić w kernelu Linuksa, ale na przeszkodzie stanął mu e-mail, czyli zbyt archaiczne narzędzie do współpracy, którego chyba nie ogarnia

--

### Linux

1. GitHub: Programujesz w C++ i używasz vima? Być może zainteresuje Cię, jak połączyć te dwie rzeczy, by było przyjemniej
2. Artykuł: Jak wznowić X11 forwarding po SSH
3. GitHub: Znany program htop, zamiennik top, doczekał się aktualizacji, zobacz listę zmian

--

### Kubernetes

1. Artykuł: Jak ważne jest ustawianie limitów na CPU
2. Artykuł: Zarządzanie za pomocą Kustomize (dla subskrybentów newslettera)

--

### Security, prywatność

1. Artykuł: Dlaczego prywatność jest ważna
2. Artykuł: Mimo zmian w macOS Catalina pod względem bezpieczeństwa, ktoś już wykiwał Apple i ten jego mechanizm
3. Artykuł: Mozilla za bardzo szpera przy mobilnych rozszerzeniach do Firefoksa, zaraz może się okazać, że nie będą dostępne jak np. dla Chrome
4. Reddit: Które toole do prywatności w Windows 10 są polecane i oferują największe możliwości? (dla subskrybentów newslettera)

--

### Go

1. GitHub: Średnioprzydatny projekt, ale ukazujący pewien koncept - interaktywne README na GitHubie
2. GitHub: Odblokuj swój firewall na Linuksie za pomocą żądania REST
3. GitHub: Jak używasz Hugo do tworzenia Twojej strony, to być może potrzebujesz takiego pomocnika do jej pozycjonowania
4. Artykuł: Sprawa generyków idzie na przód, tu więcej szczegółów i aktualne plany
5. Artykuł: Istnieje coś takiego jak errors.As - trochę o tym, jak tego używać
6. Artykuł: Sposoby mockowania funkcjonalności
7. GitHub: To narzędzie przyjdzie Ci z pomocą, jak zapragniesz nieco zmniejszyć swoje pliki
8. GitHub: Prosty lib do mockowania serwera HTTP

--

### Python

1. Artykuł: Zobacz jak jedna biblioteka w Pythonie potrafi ułatwić codzienną pracę (dla subskrybentów newslettera)
2. Artykuł: Proste i przejrzyste przedstawienie ile wynosi miesięczny koszt działania aplikacji obsługującej 55 000 użytkowników
3. Artykuł: Popularne struktury danych, których mogłeś/aś jeszcze nie znać
4. Artykuł: Trochę o magicznych metodach w Pythonie
5. GitHub: Jednolinijkowy Snake

--

### Rust

1. GitHub: 2 monitory 4K@60Hz i switchowanie tego prostym urządzeniem za 30$? Proszę bardzo
2. Reddit: Dlaczego &str i String powodują inne zachowanie kodu?
3. Reddit: Jakiego edytora tekstu używasz?

--

### Haskell

1. Artykuł: Zobacz dlaczego Haskell i jego Maybe są takie fajne, wyjaśnienie od podstaw
2. Artykuł: Szybki kurs od 0 do... monady

--

### Apple

1. YouTube (14 minut): Jak kupujesz teraz iMaca, to sprawdź czy warto dopłacić do procesora i9
2. YouTube (10 minut): Apropo iMaca z tym najbardziej wypaśnym GPU, trapią go pewne userki - nieco o tym w tym filmie
3. YouTube (22 minuty): O co chodzi w tej gównoburzy Apple vs Epic i czy 30% prowizji to rzeczywiście jest tak bardzo dużo
4. Artykuł: Jak Apple przedstawia swoje zaangażowanie o wolność wypowiedzi...
5. Reddit: Apple znane jest z tego, że tworzy "przyjazne" interfejsy, czasem jednak coś prostego może przeoczyć i o tym rozprawiają w tym wątku
6. Reddit: Ktoś pokusił się o analizę opinii o Apple w serwisie Glassdoor. Glassdoor to serwis, gdzie pracownicy piszą opinie o swoich pracodawcach, zobacz najpopularniejsze słowa kluczowe dla Apple
7. Artykuł: Apple jednak trochę opóźni swoją zmianę w iOS 14, która mogła ostro uderzyć w facebooka i pokrewne biznesy
8. Artykuł: Kolejna porcja ciekawych sztuczek i aplikacji dla macOS (dla subskrybentów newslettera)

--

### Laptopy

1. YouTube (12 minut): Lisa testuje dwa nowe ThinkPady T14s, jeden z procesorem Intel, drugi od AMD
2. Artykuł: Test Dell Latitude 14 9410, czyli takiego hybrydowca

--

### Wordpress

1. Artykuł: Dlaczego wersja 5.5 psuje niektóre strony i co z tym można zrobić?

2. Artykuł: Jeden z motywów został usunięty z listy, a potem przywrócony, bo... zawierał linki affiliacyjne pomimo zaprzeczeń autorów, że tych nie zawiera

3. Artykuł: Sierpniowa lista podatności w różnych rzeczach związanych z Wordpress, czyli zazwyczaj pluginach, szablonach, etc

--

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu
  • 13
Wołam 14 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż liczba Twoich plusów dla
6 ostatnich materiałów spadnie poniżej liczby
@yggdrasil: to zależy, tu sprawa nie jest czarno biała.

Obecnie masz tak, że ja mogę napisać patcha, nie wiem, w jakimś JetBrainsowym IDE i posłać go swoim thunderbirdem ze swojego prywatnego MTA (pewnie są wtyczki współpracujące na linii edytor+email), Ty współpracując ze mna przegladać na VS i używać sobie Gmaila, jeszcze ktoś inny będzie sobie to robił na protonmailu z użyciem vima. Każdy ma tu szeroki wybór, każdy używa narzędzia jakiego
### Produktywność (sekcja dla subskrybentów newslettera)


1. Reddit: Senność w środku dnia - jakieś tipy?

2. Reddit: Ukradłem komuś z sukcesami jego sposób na produktywność

3. Reddit: Jak wstajecie i czy macie z tym problem?

4. Artykuł: Kilka sposobów na odpowiednie zakończenie dnia

5. Reddit: Evernote czy Google Keep


@devopsiarz: brak hiperłącz
@devopsiarz: Mi chodzi o coś trochę innego. Z mojego doświadczenia (a 3 moje patche są w jądrze) wychodzi, że to jest nieefektywne, powodujące problemy i do tego opiekunowie nie przyjmują żadnych racjonalnych argumentów.

Przede wszystkim nie ma sensownego CI dla wszystkich podobno wspieranych platform. Prowadzi to do sytuacji w której dostajesz info w stylu "u mnie na moim komputerze z 1998 roku nie działa" i blokadę merge. Miesiąc zajęło mi dowiedzenie
@yggdrasil: wybacz, myślałem, że nawiązujesz do sposobu wysyłania patchy, nie samego testowania ich, bo to fakt, zupełnie osobny temat. Skoro podsyłałeś patche, to masz szerszy ogląd sytuacji jak to tam wygląda i co powinno ulec zmianie.
5. Artykuł: Jeden z inżynierów Microsoftu, chciał coś poprawić w kernelu Linuksa, ale na przeszkodzie stanął mu e-mail, czyli zbyt archaiczne narzędzie do współpracy, którego chyba nie ogarnia


@devopsiarz: o nie nie NIE, niech zostawią e-mail, wolę to 100x od cukierkowych pstrokatych klikadełek webowych i to zależnych od jednego dostawcy. Wysłałem e-mailem patche na różne mailing listy wiele razy i nigdy nie było żadnego problemu, git send-email i elo. Nie muszę