Wpis z mikrobloga

Dorosłe Mirki, tak w konkrecie - kupujesz działkę i jakie musisz podjąć dalsze kroki, gdy chcesz zbudować dom? Jakieś wnioski, pozwolenia, projekt? Po kolei co i jak trzeba zrobić i ile komu zapłacić, bo do tego się sprowadza w tym kraju.

#budowadomu #budowa #dom #dzialka #budujzwykopem
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tino: @plamek1989: kupujesz działkę i idziesz do projektanta i pokazujesz w necie jaki mniej więcej chciałbyś mieć dom. Projektant robi ci projekt, albo sobie zamawiasz ten z neta. Projektant adaptuje Ci go do działki i załatwia wszystkie sprawy papierkowe. Po 4-5 miesiącach idziesz do starostwa, podpisujesz 50 kartek i masz pozwolenie na budowę. Miedzy czasie geodeta i firma budowlana. Po 9 miesiącach wprowadzasz się ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@dzazzio: Dzięki, wreszcie jakaś merytoryczna odpowiedź. To tak w skrócie. A sprawy papierkowe zamiast projektanta? Jakbyś chciał samemu - masz gotowy projekt z netu, ogarniasz materiały, ekipę i chcesz budować. Po ludzku załatwiłbym ekipę do fundamentów, pogadał, zamówił materiały i potem szedł dalej do stanu surowego, okien, hydrauliki, elektryki, a na końcu dachówki, żeby postawić sobie dom. Jakie kwity i papiery poza pozwoleniem na budowę potrzeba?
  • Odpowiedz
@Tino działanie - placenie
kupujesz działkę - notariuszowi i sprzedającemu
Zamawiasz geodete (mapa do celów projektowych) - geodecie
Badania gruntu
Kupujesz projekt - architektowi
Podłączasz media - prąd PGE lub inny operator na Twoim terenie; woda jeśli jest możliwość - inaczej studnia 5-10k), ścieki - inaczej szambo/oczyszczalnia (4-15k), gaz jeśli
  • Odpowiedz
@Skwarek85: Dzięki. Masz budowę za sobą? Takich spotkań ze znajomymi "po budowie" mam już sporo, kolejne w trakcie... I tak się zastanawiam czy nie lepiej mając działkę po prostu postawić kontener na wypasie? ;)
  • Odpowiedz
@Tino: Osobiście trafiłem na fajnego projektanta który za jakieś śmieszne pieniądze ogarnął mi cała papierologie. Tacy goście znają wszystkie Panie w urzędach i sprawy załatwiają od ręki, gdzie ty zderzasz się ze ściana.
Przykład, buduje gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie. Poszło zgłoszenie ale okazało się ze trzeba ten kawałek odrolnić i z urzędu przyszła decyzja Odmowna. Projektant kazał nie odbierać (masz na to 14dni) i od razu złożył kwit o
  • Odpowiedz
@Tino na niektóre rzeczy musisz mieć odbiory, pieczątki.

Np. PGE Ci nie podepnie prądu jeśli nie zrobił tego elektryk.
Nie "zamieszkasz" w domu jeśli nie ma pieczątki kierownika budowy.
Oczyszczalnia/szambo, stal, butla do gazu itd itp - wymagane są atesty
  • Odpowiedz
@Tino jestem w trakcie.
Zależy czego oczekujesz od "domu".
Najtaniej to chyba domek holenderski i za 20k masz swoje "lokum".
Bez pozwolen, budowy - w dzień lub dwa ;)
  • Odpowiedz
@Skwarek85: @dzazzio: Panowie, a jakby postawić gotowy kontenerowiec lub segment? Czemu nie poszliście w tym kierunku? Bo mnie najbardziej te sprawy papierkowe przerażają. Koparkę ogarnę, fundamenty się postawi, ekipa jest, ale te kwity, papiery, pieczątki, urzędniczki, to mi się odechciewa, a po prostu wolę mieszkać w domu zamiast klitki 40m2 w stolicy za porównywalne lub większe pieniądze...
  • Odpowiedz
@Tino: Pierwsze co to sprawdzasz czy masz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam masz napisane co możesz wybudować, jeśli nie ma to występujesz do gminy o warunki zabudowy. Dopiero wtedy , jak wiesz co możesz postawić zaczynasz rozmowy z architektem/biurem projektowym.
  • Odpowiedz
@Tino: W planie zagospodarowania masz napisane jaki rodzaj domu możesz postawić, np. kąt nachylenia dachu itp.
Nie jest tak, że na działce budowlanej możesz postawić cokolwiek, np. wieżowiec 10-piętrowy. Ogólnie sprawy papierkowe nie są takie straszne, zależy wszystko od ludzi w gminie i starostwie.
  • Odpowiedz
Przykład, buduje gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie. Poszło zgłoszenie ale okazało się ze trzeba ten kawałek odrolnić i z urzędu przyszła decyzja Odmowna. Projektant kazał nie odbierać (masz na to 14dni) i od razu złożył kwit o odrolnienie. Odrolnienie zrobili w 6 dni, odebrałem kwit z odmową i projektant złożył odwołanie od decyzji (No bo już był odrolnione xD) i dzień później miałem decyzje rozpatrzona pozytywnie. KREATYWNOŚĆ :)


@dzazzio: Jeśli
  • Odpowiedz
@instalacja: Nie znam dokładnie obiegu tych papierków. Nikt tez ode mnie pieniędzy nie wziął. Był problem z odrolnieniem i wnioskiem, później go nie było ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Tino co masz na myśli pisząc "kontenerowiec"?

Dom z kontenerów? Rozważałem. Byłem nawet u babeczki która sobie tak postawiła 3lata temu 86m2 za 190k na gotowo. Super sprawa. W marcu działkę kupiła i we wrześniu się wprowadziła.

Jak sprawdziłem wtedy ceny to były już 2600netto/m, obecnie jest chyba 3600netto/m bo moda i przestało być atrakcyjne (Boxlife - Brzeziny, k/Łodzi) bo tradycyjne budownictwo wychodzi podobnie.
Kontenery wymuszają pewien układ a ja chciałem 40-50m przestrzeni bez żadnych ścianek/kolumn itd itp. może teraz są inne ceny i większa konkurencja - sprawdź
  • Odpowiedz
@plamek1989 tak i nie.

Bo czy gleby wyjdą dobre pod projekt czy słabe to wiąże się to tylko z większymi kosztami robót ziemnych na fundament/oczyszczalnie.

Skreślać dobrą lokalizację bo trzeba więcej wykopać czy nawieźć ziemi byłoby szkoda.
20k to dużo ale na przestrzeni 50lat życia w takim domu to nie jest duża
  • Odpowiedz