Wpis z mikrobloga

Pod moim tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję kolejne zestawienie o ciekawych
artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python,
ale też #rustlang, #haskell czy #pracait

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-31-08-2020/

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Jeśli chcesz, zapraszam do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Jeśli chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów, plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

--
--
--

### Produktywność (sekcja dla subskrybentów newslettera)

1. Reddit: Propozycja metody, która rzekomo jest lepsza od Pomodoro
2. Reddit: Chcę przechować artykuł ze stron www na stałe, za free - jak?
3. Reddit: Jakiego toola do produktywności używacie wspólnie z partnerem/partnerką?
4. Reddit: Jeśli masz tablicę w pokoju, to jak jej używasz?
5. Artykuł: Tu strona z tipami dot. używania whiteboardu

--

### Praca, kariera, biznes

1. Artykuł: Kolejna znana firma, Atlassian, pozwala pracownikom na całkowitą pracę zdalną
2. Artykuł: Zbiór darmowych miejsc, gdzie można się czegoś pożytecznego dowiedzieć
3. Artykuł: Kilka nieoczywistych prawd na temat pracy zdalnej, które nie wszyscy znają (dla subskrybentów newslettera)

--

### Programowanie, algorytmy

1. Artykuł: Koleś stworzył fake bloga opartego o model GPT-3 - w takim blogu to algorytm tworzy wpisy. Wystarczyło to jednak, by wylądować na HackerNews
2. GitHub: Jak pisać niezarządzalny kod - wydaje mi się, że opis zgrabnie wyczerpuje temat
3. Artykuł: Przeglądarka Chrome przyspiesza dzięki technice zwanej Profile Guided Optimization

--

### DevOps, Architektura

1. Artykuł: Migrowanie z docker-compose do Podmana - podman to taki "bezpieczniejszy" docker, który może stać się niedługo standardem
2. Artykuł: Rzadko podnoszony problem, ale co z Twoimi domenami, jeśli kopniesz w kalendarz?
3. Artykuł: Wielu ciągle mnie pyta - jak zacząć w tym DevOps? Jako odpowiedź, przerób ten prosty tutorial i dotkniesz przy tym tematyki clouda, domen, dockera, terraforma i serverless. (dla subskrybentów newslettera)
4. Artykuł: Cykl artykułów tych od Dockera, co się chwalą, jak to robią tak, że dają radę z całym tym ruchem i mogą jeszcze dowalić jakieś opłaty...

--

### Linux

1. Artykuł: Ubuntu 20.04 vs Windows 10 WSL i WSL2 - sprawdzenie wydajności windzianych zabawek dla developerów w porównaniu z bare metal distro
2. Artykuł: Podszkol się z DNS tym artykułem - tu opis pliku ze strefą w bind

--

### Kubernetes

1. Artykuł: W wersji 1.19 wchodzą hierarchiczne namespaces - może brzmi kryptycznie, ale zobacz do linka po wyjaśnienie, aby zrozumieć koncept
2. GitHub: Profilowanie w Kubernetes z użyciem FlameGraphs
3. Artykuł: Native PostgreSQL as a Service w Kubernetes
4. GitHub: Abstrakcja ułatwiająca - framework dla Kubernetes, zobacz do repo, aby zorientować się czy powinno się głębiej abstrachować
5. Artykuł: AWS wprowadza kontroler dla Kubernetes - ACK, dzięki temu pozarządzasz usługami AWS z poziomu Kubernetes - no jednak się da głębiej abstrachować...

--

### Security, prywatność

1. Artykuł: Intel opublikował 18 biuletynów bezpieczeństwa na 52 podatności w swoim oprogramowaniu lub sprzętach
2. Artykuł: Artykuł z detalami jak skontaktować się z teamem SRE w Google, nieco to trudniejsze od pisania e-maila, ale atencja gwarantowana
3. Artykuł: NSA informuje o nowym rosyjskim malware, który atakuje system linuksowe
4. Artykuł: Takie tam zabawy, czyli podszycie się pod dowolnego użytkownika Gmaila lub GSuite w najbezpieczniejszym systemie pocztowym

--

### Go

1. Artykuł: FritzFrog - botnet nowej generacji, powinien być w kategorii Security, ale jest napisany w Go
2. GitHub: NFSv3 server w Go
3. GitHub: Niektórzy notują swoją naukę w formie takich repozytoriów, bardzo użytecznych (dla subskrybentów newslettera)
4. GitHub: Alternatywa dla make napisana w Go + ciekawa dokumentacja
5. GitHub: ORM wypuszczony przez Facebooka
6. Artykuł: Krótko i zwięźle jak Google używa tego języka programowania

--

### Python

1. Artykuł: Znowu fajna sprawa z realpython - tym razem o mapowaniu pamięci co nam to może zmienić + trochę podstaw
2. Artykuł: Zbiór porad jak uniknąć najczęstszych błędów przy tworzeniu paczek
3. Artykuł: "Ask for forgiveness" kontra "Look Before You Leap" - zobacz o co chodzi w obu tych podejściach do pisania kodu
4. Artykuł: Nigdy nie uruchamiaj Pythona w Twoim katalogu Downloads - case study
5. Artykuł: Grzebiemy w oficjalnym obrazie Dockerowym dla Pythona

--

### Rust

1. Artykuł: Połączenie Rust+AWS+Kubernetes+Docker w jednym artykule, a więc grubsza sprawa do czytania
2. Artykuł: Profilowanie potrafi często być paskudną robotą, gdy tooling leży
3. Artykuł: Trochę o unsafe w Rust, zwłaszcza przy FFI
4. Artykuł: Early returns w ifie - dlaczego to nie takie proste i co się z tym wiąże

--

### Haskell

1. Artykuł: Trochę zabaw z listami
2. GitHub: Komuś się nudziło, więc problem n-krolowych w szachach może w takich sytuacjach zaprzątać głowę
3. Reddit: Jakie pluginy byś widział w Haskell Language Server?

--

### Apple

1. Artykuł: Apple aktualizuje swoją politykę review aplikacji w AppStore, prawdopodobnie to pokłosie ostatnich głośnych spraw
2. GitHub: Vimium dla całego macOS - i wszystko w temacie
3. YouTube (11 minut): Jeden z vlogerów dzieli się listą apek, które używa na macOS, być może Ci się ta lista przyda (dla subskrybentów newslettera)

--

### Laptopy

1. Artykuł: Notebookcheck testuje Precision 7550

--

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu
  • 13
Wołam 16 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż liczba Twoich plusów dla
6 ostatnich materiałów spadnie poniżej liczby
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@devopsiarz:

Ponadto dostaję prośby od osób, które zapisały się "niedawno" do newslettera (cokolwiek to znaczy), że chcieliby jakiegoś linka.

Nie rozumiesz słowa "niedawno" czy co miałeś na myśli?
@krul_europy: nie, nie rozumiem - poproszę Twoją definicję "niedawno", najlepiej poprzyj to jakąś stałą fizyczną, bo ja jestem prosty inżynier, a nie humanista
@Linux_Zamiast_Windows: jak coś piłeś/brałeś, to nie pisuj na wykopie - nie o takich porach, gdy rano rok szkolny Ci startuje.
@moxie: no nie wiem, późna pora a komentarzy już więcej niż w 5 poprzednich zestawieniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@devopsiarz: prosty inżynier rozumiałby słowo "niedawno". Czyli jesteś prosty, słowo inżynier pomijam. Skoro zacząłeś wrzucać coś pod swoim tagiem miesiąc temu, a ktoś zapisał się do twojej subskrypcji przy ostatnim lub przedostatnim wrzucie, to co to jest? Dawno czy niedawno?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@devopsiarz:

Chyba tej złotej zasady nie przestrzegasz....

Ponadto dostaję prośby od osób, które zapisały się "niedawno" do newslettera (cokolwiek to znaczy), że chcieliby jakiegoś linka.

A czy prosty inżynier swój tekst rozpoznaje? Jaka jest twoja definicja słowa niedawno?
@krul_muzynof: moja jest prosta: jak ktoś się zapisał w momencie, że "minął" jakieś zestawienia, choćby 1, to jest to dla mnie "niedawno". Jest to o tyle prawdziwe, że obowiązuje w rozumieniu mojego newslettera, a reguły rozumienia ustalam tam ja (wiem, tyran jestem). Czyli jest to definicja prawdziwa dla mojego newslettera.

Ale widzę, że zaraz mi podasz rzeczywiście prawdziwą, bazującą na jakiejś stałej fizycznej, bo tylko takie definicje mogą być "prawdziwe". Pamiętaj,