Wpis z mikrobloga

#fotografia #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #gory
Mirki z jakiś rok temu dostałem używanego Nikona d3500, samo "BODY" tak rok sobie leżał w szafie bo nie miałem do niego obiektywu. Jadę teraz na urlop do Zakopca na 14 dni no i intensywnie będę łaził po górach, w związku z czym chciałbym porobić kilka fotek tym aparatem. Mógłby ktoś polecić jakiś tani obiektyw do tego na "spróbowanie" ?
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MiQ27: a możesz mi wyjaśnić co o znacza to w tym wypadku ?
W aparacie brak ustawienia osobistego "Manual focus ring in AF mode" (Pierścień manualnego ustawiania ostrości w trybie AF), które umożliwia włączanie/wyłączanie działania pierścienia ustawiania ostrości w trybie autofokusa ?
  • Odpowiedz
@kodecss: AF-S i AF-P to oznaczenia obiektywów AutoFocus u Nikona. S - Silent (cichobieżny napęd w obiektywie, ponoć ultradźwiękowy), P - wersja z ciągłym nastawianiem ostrości, lepsza do filmowania, nie każde body to wspiera (D3500 tak).
DX - obiektyw pod matryce APS-C, czyli u Nikona z przelicznikiem x1.5 względem pełnej klatki.
18-55mm / 18-105mm - zakres ogniskowych. 18mm to szeroki kąt, odpowiednik ~27mm na pełnej klatce (18*1.5)

W aparacie brak
  • Odpowiedz
@kodecss: jeżeli ma odchylany i obracany ekran to D5300, jeśli stały w korpusie to D3500. Pewnie nie pamiętasz? XD

Znaczy się generalnie D5300 też działa ze szkłami AF-P, gdyby coś, miał takie w zestawach. Tylko firmware musi mieć odpowiednie.
  • Odpowiedz
@MiQ27: ja go nigdy w życiu nie używałem xD
W sensie zrobiłem nim 1 zdjęcie jak jeszcze miał obiektyw i leży w pokrowcu w szafie.. ale coś mi się przypomina że właśnie była kombinacja liczb 3 i 5
  • Odpowiedz
@kodecss: Jak pytasz się o takie sprawy to lepiej zostaw tego nikona w domu, a zdjęcia w górach zrobisz telefonem. Zaoszczędzisz na wadze, co przełoży się na szybsze/dłuższe podróżowanie. Dobre zdjęcia z gór to trudny temat. Pamiątkowe będą ok z telefonu, no chyba, że masz nokie 3310.
  • Odpowiedz
@panmimoskok: będę tam 14 dni ? Planowo mam 5 tras po 20 - 25 km ale w inne dni, po prostu sobie pójdę na dolinki posiedzieć w schronisku. Więc może tam coś się doszkolę przy robieniu zdjęć.
Tak jak napisałem chcę "tanio" kupić obiektyw, żeby spróbować z czym to się je, a że mam urlop to świetna okazja do tego będzie.
  • Odpowiedz
@panmimoskok: każdy kiedyś zaczynał. Teraz się jedynie więcej pyta zamiast samemu szukać ale w zasadzie co w tym złego. To nie elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@kodecss: samo body z kitem nie będzie wielkim problem pod względem masy i miejsca wiele nie zabierze. Poleciłbym jeszcze kupno zapasowej baterii i może 2 kart pamięci. Co do filtra UV to możesz go kupić do ochrony obiektywu
  • Odpowiedz
@Karbon315: Nic w tym złego. Jednak zdjęcia pamiątkowe, zrobione w "taki sposób" będą porównywalne ze zdjęciami zrobionymi telefonem.
Proszę nie odbierać tego jako atak na autora, czy wymądrzania się, ale piszę to z własnego doświadczenia.
Jeżeli mam tylko te dwa tygodnie, to wolałbym maksymalnie się odciążyć i jak najwięcej połazić po górach. Patrzę na to z tej perspektywy.
Oczywiście nie musisz nosić aparatu codziennie ze sobą ;)

body z kitem nie będzie wielkim problem pod
  • Odpowiedz