Wpis z mikrobloga

Ktoś mi wyjaśni jak działa to całe BDO? Zarejestrowana firma (mała gastronomia) z końcem roku, opłata uiszczona i wydawało się, że to wszystko. Ale nie, dzwonią w kwietniu, że należy złożyć dokumenty o wprowadzonych opakowaniach do obrotu "objętych przepisami ustawy o opakowaniach". Po doczytaniu przepisów okazuje się, że nieprzekroczona tona opakowań oznacza brak opłat - spoko, zestaw dokumentów wysłany jak się okazuje równo w termin bo i tak o tym poinformowano. Rejestracja na tej ich ułomnej stronie, na której jak się okazuje nie można jeszcze i tak nic zrobić i spokój. Mija kilka miesięcy, człowiek już o tym zapomniał ale w lipcu telefon z urzędu marszałkowskiego i kolejne pismo. Okazuje się, że może i nie przekroczyliśmy tony ale nie wypisaliśmy jaką pomoc de minimis otrzymaliśmy w ubiegłych latach, z tym, że... Wysłane było zaświadczenie o NIE otrzymaniu ŻADNEJ pomocy de minimis we wskazanych latach. Nieugięta urzędniczka twierdzi, że za ubiegły rok i tak trzeba zapłacić. Ok, niby kilka stów haraczu dla państwa więcej ale dla świętego spokoju można zrobić i tyle. ALE! Gdy tylko przyszło pismo okazuje się, że nie mamy zapłacić tylko za wprowadzone opakowania z zeszłego roku tylko od 2014! Kiedy na opakowaniach zysku praktycznie nie ma to dla urzędu należy za to wyłożyć kilka tysięcy złotych. Najpierw próba napisania, że w sumie wsadzenie hamburgera w styropian to chyba nie jest "wprowadzanie po raz pierwszy na terytorium kraju produktów w opakowaniach", ale według nich jednak jest. Ale ponownie pismo, że jednak trzeba płacić. To na prawdę mała gastronomia w niewielkim mieście, a jeszcze teraz po okresie pandemii, gdzie ruch przed wakacjami spadł znacząco to jest już znacząca kwota. A nawet jeśli by nie była to i tak ogarnia mnie wściekłość jak myślę o tym perfidnym złodziejstwie w świetle prawa.

To po cholerę się tam rejestrować jak kary mogą być niższe niż opłaty dla niektórych?

#bdo #zlodzieje #panstwozdykty chciałem otagować #bekazpisu ale powołują się w pismach na ustawy z 2012 i 2013 roku więc też #bekazpo
  • 1