Wpis z mikrobloga

Mireczki i Mirabelki pomożecie w doborze lunety do sztucera?
To moja pierwsza jednostka broni i nie polowałem do tej pory więc nowicjusz.
Kaliber to 8x57 JS i myślę o czymś w miarę uniwersalnym. Czy inwestowanie w lunety o obiektywach 56mm w wieku 31 lat i coraz śmielej wkraczającej nokto i termowizji ma sens? czy wystarczy spokojnie 50mm, a w przyszłości zakup nokto/termo?

Nie chcę kupić badziewia i później znowu coś kupować tylko już raczej raz, a dobrze (ale też bez wydawania 15k na lunetę, bo to w moim przypadku nie ma sensu).
Myślałem o takich modelach:
Zeiss Conquest V4 3-12x56 - ok 4100zł
Zeiss Conquest V6 2-12X50 - ok 6100zł
Zeiss Conquest V6 2,5-15X56 - ok 7000 zł
Zeiss Victory HT 3-12x56 T* - 8400 zł, ale to już raczej przesada, nie wykorzystam jej

#myslistwo #lowiectwo #bron
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Paviarotti: Bierz 50 i w miarę upływu czasu dokupisz nokto. I nie daj sobie dziadkom wmówić, że to coś nieetycznego. Moim zdaniem, kupno 56 nie ma żadnego uzasadnienia przy dzisiejszych możliwościach.

Z tego co wymieniłeś, brałbym V6. To klasa porównywalna z Kahles Helia.

Jaki sztucer masz na oku?
  • Odpowiedz
@Nitro_Express: też mi się tak wydaje. Jeśli tylko wciągnę się mocno w temat łowiectwa to w przyszłości na pewno zainwestuję w taką lunetę. Wydaje mi się, że ta technologia się jeszcze szybko rozwija i niedługo będzie można kupić coś całkiem dobrego w przyzwoitych pieniądzach.
  • Odpowiedz
@Paviarotti: Teraz najbardziej opłacalne co jest to nowe Yukony, bo mają matryce Pulsara, tylko pozbawione są m.in. możliwości nagrywania. Moim zdaniem dużo bardziej opłacalna inwestycja niż chińskie Pardy.

Masz w łowisku dużo pól do ochrony?
  • Odpowiedz
@Nitro_Express: aktualnie jestem w trakcie przeprowadzki więc dość ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo jeszcze nie znam dokładnie granic obwodu w którym mógłbym polować.
Jeszcze jedna kwestia mi została - myślałem o mocowaniu lunety na szynę, to chyba dobry pomysł? siatka 60 też chyba ok?
  • Odpowiedz
@Paviarotti: Jako montaż szynowy to ja rozumiem szynę Picatinny albo Weavera. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Ale rozumiem o co Ci chodzi. Szyny przy lunetach świetnie się sprawdzają, jeśli producent wypuszczą swoje montaże do lunet. Wtedy można zamocować ją nisko i wygląda to mega estetycznie - ani obejm ani wysoko położonej lunety. Przy broni gdzie nie ma dedykowanych montaży, niskie zamocowanie jest możliwe tylko na obejmy. Z
  • Odpowiedz
@Nitro_Express: o to to, dokładnie o to mi chodziło :) nie do końca tylko potrafiłem to opisać. Oryginalny montaż i luneta z szyną wydają mi się optymalnym rozwiązaniem, nie ma co oszczędzać tutaj.

Szukam jeszcze jakiegoś fajnego futerału typu walizka z wypełnieniem gąbkowym (żeby nie zajmowało całego bagażnika). Nie masz jakiejś firmy godnej polecenia? bo widzę tego multum w internecie...
  • Odpowiedz