Wpis z mikrobloga

Dlaczego lepiej używać pasty do zębów bez fluoru? + testy

Fluor jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych pierwiastków, które odpowiadają za skażenie środowiska. Związki fluoru są obecne w niewielkich ilościach niemal wszędzie. Znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu (skąd wchłaniają się do organizmu przez układ oddechowy), wodzie butelkowanej (głównie wody nisko- i średniozmineralizowane), w niektórych rejonach w wodzie wodociągowej, w zielonej herbacie, śladowo w niektórych warzywach i owocach (szczególnie jeżeli pochodzą z rejonów, gdzie gleba jest zanieczyszczona fluorem), w pastach i płukankach do zębów, w niektórych niciach stomatologicznych, w cementach glasionomerowych stosowanych w stomatologii, w wielu tymczasowych i stałych wypełnieniach ubytków, w większości preparatów remineralizujących, znoszących nadwrażliwość oraz wybielających.

Do niedawna toksyczność fluoru była ignorowana ze względu na „dobrą reputację” jaką cieszy się dzięki wspomaganiu zwalczania próchnicy. Jedyne ostrzeżenia ze strony lekarzy dotyczyły ryzyka powstania fluorozy zębów (trwałego defektu szkliwa), która jest związana z nadmiernym spożywaniem fluoru we wczesnym dzieciństwie. Jednak w ostatnim dziesięcioleciu świadomość ludzi na temat szkodliwości wielu produktów znacznie wzrosła, co poniosło za sobą również większe zainteresowanie tematem szkodliwości fluoru oraz zwiększenie ilości badań w tym zakresie. Dowiodły one, że nawet w niskich dawkach jest to substancja szkodliwa mająca działanie neurotoksyczne i cytotoksyczne.

1. Niedawno, bo w 2014 roku fluor został zaklasyfikowany przez najstarsze i najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne „The Lancet” jako neurotoksyna na równi z rtęcią, arsenem, toluenem i ołowiem. Badania naukowe prowadzone od 2006 roku dla czasopisma „The Lancet” dowiodły, iż fluor jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, gdyż trwale uszkadza rozwijający się mózg. Odpowiada zatem za zaburzenia neurologiczne, autyzm, dysleksję, nadpobudliwość psychoruchową, otępienie i zaburzenia poznawcze. Z raportu dowiadujemy się, że powyższe zaburzenia dotykają obecnie miliony dzieci na całym świecie. Zjawisko określono "pandemią neurotoksyczności rozwojowej".

2. Raport z „The Lancet” zbiega się z badaniami z 2013 r. przeprowadzonymi przez Uniwersytet Harvarda finansowanymi przez National Institutes of Health, w których stwierdzono, że dzieci na obszarach z fluorkowaną wodą mają "znacząco niższy" wynik IQ niż dzieci żyjące na obszarach o niskiej zawartości fluoru w ich zasoby wody.

3. Najnowsze amerykańskie badania nad cytotoksycznością fluoru przeprowadzone przez Harvard School of Dental Health sugerują, że chłopcy narażeni na fluorki w wieku od 5 do 10 lat mają zwiększone ryzyko zachorowania na kostniakomięsaka (złośliwego nowotworu kości) w wieku od 10 do 19 lat. Badania te nie potwierdziły związku z dziewczętami. Odnosząc się do tych badań, Richard Wiles, współzałożyciel Environmental Working Group powiedział: „Spędziłem 20 lat w zdrowiu publicznym, starając się chronić dzieci przed toksycznym działaniem. Nawet z DDT nie masz niezmiennie mocnych danych, o związkach, które mogą wywoływać raka, jak teraz masz z fluorem. " Wiadome jest również, że połowa wszystkich przyjmowanych fluorków odkłada się w organizmie w zwapniałych tkankach, takich jak zęby i kości (90% skumulowanych fluorków) oraz w szyszynce w mózgu (uszkadzając ją). Pozostałe związki fluoru są wydalane głównie wraz z moczem i potem.

4. Wiele badań nad pracownikami narażonymi na działanie fluorków wykazało związek pomiędzy ekspozycją fluoru w powietrzu a rakiem pęcherza moczowego i płuc (Grandjean 2004). Na podstawie tych wyników autorzy doszli do wniosku, że "fluor należy uznać za możliwą przyczynę raka pęcherza moczowego i przyczynę pierwotną raka płuca."

5. W 1981 r. dr K. Ishida z Japońskiej Akademii Dentystycznej Kanagawa przeprowadził badania, dowodzące, że fluorki nawet w ilości 1 ppm zaburzają wytwarzanie kolagenu oraz powodują jego rozpad przyczyniając się do powstawania, osteoporozy, raka kości, łamliwość kości, zębów, oraz zaburzeń struktury tkanki łącznej.

6. W Belgii w 2002 roku zmierzano wprowadzić zakaz sprzedaży tabletek, kropli i gum do żucia z dodatkiem fluoru oraz zakaz używania fluoru jako dodatku do różnych preparatów powołując się na szkodliwe skutki uboczne fluoryzacji. Magazyn „Humo” przedstawił, że wśród skutków ubocznych fluoru są zmiany szkieletowe, osteoporoza, zapalenia stawów oraz rak kości. Fluor może też mieć negatywne oddziaływanie na układ nerwowy, układ immunologiczny, powodować stałe zmęczenie, niski współczynnik inteligencji, ospałość i depresje. Komisja Europejska uznała ten zakaz za sprzeczny z prawem unijnym, co pozwala producentom (m.in. past do zębów) zaskarżyć Belgijski rząd przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, jeżeli zakaz sprzedaży produktów z fluorem wejdzie w życie.

7. Inne liczne badania naukowe przeprowadzane na zwierzętach w latach 2001-2009 wykazały, że nadmierna podaż fluoru prowadzi do niewydolności nerek, zmian martwiczych zapalnych w wątrobie, cukrzycy i zaburzeń wydzielania hormonów tarczycy, zmian neurodegeneracyjnych w móżdżku, hipokampie i korze mózgu.

8. W 2006 roku w Akademii Medycznej w Szczecinie wykazano związek pomiędzy spożyciem fluorków a uszkodzeniem narządów rozrodczych, przedwczesnym starzeniem, bezpłodnością, zwiększonym odsetkiem poronień i toksycznością dla rozwijającego się płodu.

9. W tym samym roku, również w Akademii Medycznej w Szczecinie inne badania potwierdziły, że fluor zwiększa przyswajanie glinu w układzie pokarmowym oraz ułatwia transport tego szkodliwego pierwiastka przez barierę krew-mózg. Natomiast kompleksy glinowo-fluorkowe #!$%@?ą się wysoką cytotoksycznością oraz uszkadzają struktury mózgu.

10. Badania przeprowadzane w Akademii Medycznej w Szczecinie wykazały również niekorzyści płynące z łączenia ze sobą fluoru i kofeiny na kości i zęby. Powoduje to zaburzenia gospodarki wapniowej w organizmie, znaczne zwiększenie kumulacji fluoru w kościach z jednoczesnym zmniejszeniem jego stężenia w zębach.

11. Analiza zawartości fluoru w diecie polskiej populacji wykazała, że spożycie fluorków wraz z niektórymi produktami może przekraczać zalecaną bezpieczną dawkę.

12. Stwierdzono również, że jony fluorkowe obniżają aktywność wymieniacza sodowo-protonowego (NHE). Jest to białko transbłonowe, które wpływa na regulację procesów inicjacji proliferacji i wzrostu wielu komórek oraz przekazywanie sygnału od receptora do wnętrza komórki, transporcie jonów i niektórych metabolitów przez błony komórek nabłonkowych. Podobny niekorzystny wpływ fluor wywiera na przemiany energetyczne w komórkach

13. Zwapnienie szyszynki literatura medyczna wiąże z szeregiem chorób. Są to m.in zaburzenia snu, choroby Parkinsona i Alzheimera, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, nerwowość, agresja.

źródła: [1-10], [11-12], [13].
#fluor
  • 8
Biomed SUPERWHITE

Pojemność: 100g
Cena: ~9-10zł
Kraj: Rosja
Skład: Aqua, Dicalcium Phosphate Dihydrate, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Hydrated Silica, Glycerin, Sodium Coco-Sulfate, Cellulose Gum, Aroma, Benzyl Alcohol, Menthol, Menthyl Lacate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Zinc Citrate, Xanthan Gum, Hydroxyapatite, Sodium Bicarbonate, Arginine, Cocos Nucifera Oil,
Cinnamomum Cassia Bark Extract, Decyl Glucoside, Populus Tremuloides Bark Extract, Mentha Piperita Oil, Cinnamomum Camphora Bark Oil, Stevia Rebaudiana Extract, Betula Alba Leaf Extract, Plantago Major Leaf Extract, Thymus
laptopik - Biomed SUPERWHITE

Pojemność: 100g
Cena: ~9-10zł
Kraj: Rosja
Skład: A...

źródło: comment_1597551973PJBL7IzY2SEx700ZwhAoNI.jpg

Pobierz
Dabur Herbal NEEM (z Miodlą)

Pojemność: 100ml / 155g
Cena: ~10-13zł
Kraj: Zjednoczone Emiraty Arabskie
Skład: Calcium carbonate, Aqua, Glycerin, Sodium Lauryl Sulfate, Aroma (Flavour), Carrageenan, Herbal Extract (Anacyclus pyrethrum (root) extract, Acacia Arabica (stem bark) extract, Mimusops elengi (flower) extract, Symplocos racemosa (bark) extract, Eugenia cumini (fruit) extract), Azadirachta indica (Neem) leaf extract, Sodium silicate, Sodium sacharin, Cinnamal, Eugenol, Citronellol, Limonene, CI 75810.

+ ciekawy smak
- strasznie się pieni
laptopik - Dabur Herbal NEEM (z Miodlą)

Pojemność: 100ml / 155g
Cena: ~10-13zł
K...

źródło: comment_15975527699EItzcYdSudVyzJsNIUYwR.jpg

Pobierz
Органическая зубная паста Агафьи - БРУСНИЧНАЯ (Organiczna pasta do zębów Agafii - borówka brusznicy)

Pojemność: 75ml
Cena: ~11zł-16zł
Kraj: Rosja
Skład: Aqua, Hydrated Silica, Glycerin, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Cellulose Gum, Vaccinium Vitis-Idaea Seed Oil, Camellia Sinensis Leaf Extract, Oenothera Biennis Oil, Amaranthus Spinosus Seed Oil, Rubus Idaeus Fruit Extract, Malva Sylvestris Flower Extract, Angelica Archangelica Root Water, Centaurea Cyanus Flower Water, Maris Sal, Cocamidopropyl Betaine, Menthol, Sodium Saccharin, Xanthan Gum, Citric Acid,
laptopik - Органическая зубная паста Агафьи - БРУСНИЧНАЯ (Organiczna pasta do zębów A...

źródło: comment_1597554599eIkPnhiBaL74991TqCTG7V.jpg

Pobierz
NATURA SIBERICA - 7 Northern Herbs (7 Ziół Północy)

Pojemność: 100g
Cena: ~10zł-14zł
Kraj: Rosja
Skład: Aqua, Hydrated Silica, Hydrogenated Starch Hudrolysate, Glycerin, Corispermum Sibricum Flower/Leaf/Stem Extract, Hesperis Sibrica Flower/Leaf/Stem Extract, Agrostis Stolonifera Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Mentha Arvensis Leaf Extract, Artemisia Vulgaris Extract, Trifolium Pratense Flower Extract, Scutellaria Baicalensis Root Extract, Gypsophila Paniculata Root Extract, Malva Sylvestris Flower Extract, Salvia Officinalis Leaf Extract, Cocamidopropyl Betaine, Cellulose Gum, Xanthan Gum, Calcium
laptopik - NATURA SIBERICA - 7 Northern Herbs (7 Ziół Północy)

Pojemność: 100g
Ce...

źródło: comment_1600426645kqFZteEhtZHirZlAhVQvhL.jpg

Pobierz