Wpis z mikrobloga

jest jakis w miare prosty sposob na obliczenie powierzchni kontaktu opony z podlozem (przy cisnieniu nominalnym opony?) oraz nacisk na cm2 przy podanym ciezarze na opone? staralem sie znalezc liczbe powierzchni w google, no ale kazdy aby pisze o swojej oponie ze "dzieki zwiekszonej powierzchni kontaktu jest najlepsza od innych opon" a nikt zadnych wartosci nie chce podac.
nie chodzi mi tu o precyzje 5 cyfr po przecinku z symulacja statyczna i dynamiczna w matlabie czy innym solidworksie, ale jakies 20-30% dokladnosci, no zeby miec jakiekolwiek odniesienie
chodzi mi o porownanie nacisku na cm2 bizona (opona 28.1/26) kontra zwykla osobowka 1500kg na 195/60r15 przy nominalnych cisnieniach opon ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#matematyka #motoryzacja #rolnictwo
  • 7
@Matis666: masz i nie sluchaj tych bzdur wyzej xdd osobowa opona ma taka.sama dlugosc styku jak kilka razy wieksza rolnicza XDDDDDDDdDDdD co chłop napisał ( ͡° ͜ʖ ͡°) a dla.osobowki znajdz dane techniczne z naciskiem na oś i sobie wylicz ze wzoru z tego pdfa.
@auCwSlorpoaSh5TGXogPfUDhO8s9EJ99ecW:
ten współczynnik to ramię działania siły N. Siła N jest w miejscu gdzie opona przestaje dotykać podłoża.
Wartości tego ramienia masz na tym screenie.

I tak:

Przyjmij sobie wartość tego ramienia siły N zgodnie ze zdjęciem.

Dobierz promień koła zgodny z danym ciągnikiem.

Wyznacz długości łuku na obwodzie opony który styka się z ziemię wyznaczając kąt Alfa, i potem z tw. Pitagorasa.

Długość łuku pomnóż przez szerokość opony.

Otrzymany wyniki
taboreton - @auCwSlorpoaSh5TGXogPfUDhO8s9EJ99ecW:
 ten współczynnik to ramię działan...

źródło: comment_1597432100wfnpGs5li5mhF65Jd3MrJl.jpg

Pobierz
@auCwSlorpoaSh5TGXogPfUDhO8s9EJ99ecW: masz dostęp do takiego bizona? albo chociaż do opony? np w sklepie rolniczym.
Bo nie wiem czy bierzesz to pod uwagę, ale powierzchnia kontaktu z podłożem w takiej oponie rolniczej jest różna w zależności od tego po czym się porusza, ze względu na jodełkowaty wysoki bieżnik. A w związku z tym inne będą naciski na cm2. Bo na asfalcie styk będzie tylko poprzez powierzchnię występu jodełki, na ubitej ziemi mniej