Wpis z mikrobloga

@cold_fire w lecie beznadziejnie się chłodzi w ten sposób, bo woda w kranie jest dosyć ciepła najczęściej. Nie spieszy się. Na przyszłość - jeśli nie chcesz jeszcze inwestować w chłodnicę - polecam zamrozić kilka butelek wody i po zdezynfekowaniu wrzucić je do brzeczki na końcówkę chłodzenia.
@MojWlasciciel: jutro rano będę mógł przenieść brzeczkę w chłodniejsze miejsce z dostępem do zimniejszej wody, ta wodociągowa rzeczywiście jest dosyć ciepła. Fermentor szczelnie zamknięty, myślę że nic się nie powinno stać.
@MojWlasciciel: wrzuciłem drożdże następnego dnia rano i dzisiaj już wszystko ładnie fermentuje (przynajmniej tak mi się wydaje). Temperatura 22-23 stopnie. Niżej nie mam jak zejść.
Jeszcze jedno pytanko, zmierzyłem BLG na początku i wynosiło 13. Jak będę sprawdzał ponownie po 7 dniach to zlać z kranika czy lepiej nabrać od góry?
@MojWlasciciel: Dziękuję za poprzednią odpowiedź.
Jutro mija 7 dni od dodania drożdży. Od jakiegoś czasu w fermentorze jest spokój, piana opadła. Jutro sprawdzę BLG, jeżeli dobrze rozumiem to ma mieć wartość 2-3? Jeżeli tak będzie to dodaje chmiel. Ile czasu przebiega chmielenie?
@cold_fire ma mieć stałą wartość, bez znaczenia jest ile blg będzie, bo to zależy od kilku czynników - temperatury zacierania, rodzaju słodu, typu drożdży czy temperatury fermentacji.
Zmierz blg w odstępie trzech dni - czyli jutro i na przykład w piątek - jeśli będzie taki sam wynik (taki sam, różnica 0,5blg to bardzo dużo), to możesz uznać z grubsza że jest po fermentacji.
Chmiel na zimno zawsze dodawałem max na 3 dni
@cold_fire tak( ͡° ͜ʖ ͡°) potrzymaj kilka dni i zmierz blg.
W tym czasie upewnij się że masz wszystkie potrzebne rzeczy do butelkowania. Zdarzyło mi się kilka razy nie mieć wystarczającej liczby kapsli bo tego wcześniej nie sprawdziłem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MojWlasciciel: wrzuciłem chmiel trochę później bo okazało się, że blg jeszcze się zmieniało. Jutro będzie trzeci dzień. Część chmielu jest jeszcze na górze, czy wszystko musi opasc na dno?
@cold_fire nie, zlewaj całość. Pamiętaj żeby dobrze przefiltrować, bo nawet odrobina chmielu w butelce spowoduje gushing, czyli bardzo szybkie i niekontrolowane wyrzucenie piwa z butelki.
Ile blg i jaki smak?
Na tym etapie może być ściągająca goryczka od nieodfiltrowanych chmielin, nie przejmuj się - przejdzie.

Jak będziesz przygotowywał się do rozlewu to w zdezynfekowanym fermentorze z kranikiem wlej przegotowaną wodę z rozpuszczonym cukrem/glukozą do refermentacji i potem piwo. Nie wsypuj osobno odmierzanych