Wpis z mikrobloga

Pod moim tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję kolejne zestawienie o ciekawych artykułach,
programach,bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang,
#wordpress czy #pracait

Ponadto pod tagiem będe informował o moich projektach, teraz w planie jest tracker linków (backend). Jeśli chcesz zobaczyć jego rozwój w bólach, śledź tag.

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-03-08-2020/

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Jeśli chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów, plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak
chodzi o szczegóły)

--
--

### 1. Praca, kariera, biznes

1. GitHub: Lista firm, które rekrutują nie stosując kodowania na tablicy podczas interview, w domyśle chodzi o sposób rekrutacji praktykowany przez takie firmy jak Google, Apple, Amazon, Facebook, itp - który swoje wady posiada

2. Artykuł: Jak zarabiać na swoim projekcie OpenSource - bardzo ciekawy artykuł dla programistów, którzy chcieli by spieniężyć coś, co stworzyli dla innych

3. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

--

### 2. DevOps, Architektura

1. Artykuł: Jak w Google podchodzą do dokumentacji, artykuł z przykładami

2. PDF: Jedna z niewielu analiz repozytoriów z kodem Terraforma pod kątem bezpieczeństwa - działka wciąż dość nowa i zaniedbywana, dlatego warto przeczytać ten raport, aby umysłowić sobie, gdzie można strzelić sobie w stopę korzystając z Infrastructure as a Code, bez względu z którego providera cloud korzystamy, bez odpowiedniego podejścia do security

3. Artykuł: Abstrakcje - rak, czy potrzeba sprawa. Po co w ogóle te wszystkie abstrakcje, kiedy one są złe, kiedy one są dobre. Warto rzucić okiem na ten artykuł

--

### 3. Linux

1. Artykuł: Tuning systemu pod pracę z niskim opóźnieniem, sporo tego

--

### 4. Go

1. YouTube (1:40h): Znany w community Go, Bill Kennedy opowiadał na Golang Poland, o najnowszym drafcie tego jak generyki w Go będą wyglądać i jakie problemy rozwiązują. To jest link do tego nagrania

2. Artykuł: Świetny wpis o net/http na blogu CloudFlare, zobacz co można ustawiać w tej standardowej bibliotece

3. Artykuł: Autorzy Go chcą bardziej ułatwić fuzzowanie kodu napisanego w Go, celem zwiększenia jego bezpieczeństwa i pojawił się pierwszy szkic propozycji, która opisuje problem i potencjalne rozwiązania (na poziomie toolingu języka)

4. YouTube: Playlista z nagraniami GopherCon Europe 2020

5. Biblioteka: tylko dla subskrybentów newslettera

6. Biblioteka: tylko dla subskrybentów newslettera

7. Biblioteka: Parser do JSONów, któryś już spoza stdliba

--

### 5. Kubernetes

1. Artykuł: Zbiór dobrych praktyk alarmowania przy odpowiednich zdarzeniach w klastrze Kubernetes

2. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

3. Artykuł: Wyjaśnienie czym jest Kubernetes przez analogię

4. Artykuł: Luźna lista rzeczy, które można automatyzować w klastrze

5. Biblioteka: tylko dla subskrybentów newslettera

--

### 6. Security

1. PDF: Świetny i długo ebook od NATO, dostępny do pobrania bez podawania e-mail nawet, nt. wprowadzenia do reverse engineeringu.
Dowiesz się z niego o podejściach, używanych narzędziach, więc jak zaczynasz przygodę w tej działce, to coś specjalnie dla Ciebie.


2. Artykuł: 10 ważnych praktyk jak chodzi o bezpieczeństwo kontenerów

3. Reddit (r/privacy): Czy MacBook to lepsza alternatywa, pod kątem prywatności, jeśli chcę się przenieść z Windows?

4. Reddit (r/privacy): Pracodawca mnie śledzi podczas pracy zdalnej, covid wiadomo, za pomocą zainstalowanej aplikacji na moim PRYWATNYM PC

--

### 7. Python

1. Artykuł: Dekodowanie oraz rozumienie plików JPEG za pomocą Pythona. Z tego zaawansowanego artykułu możesz wynieść sporo wiedzy o samych plikach
JPEG, bo nie będzie tutaj użyta żadna biblioteka do obsługi tych plików, tylko wszystko jest robione od podstaw. Myślę, że to znakomite uzupełnienie
do materiału z Security o reverse engineeringu


1. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

2. Artykuł: Jak jedna firma radzi sobie z 200 transakcjami na sekundę - tak, sprawa dotyczy Pythona, a nie Rusta czy Go

3. Biblioteka: tylko dla subskrybentów newslettera

4. Biblioteka: Łatwe wysyłanie notyfikacji - zobacz na przykłady, aby zrozumieć o co w tym chodzi

5. YouTube (8 minut): Rzekomo najbardziej kontrowersyjny operator w Pythonie - :=

--

### 8. Rust

1. Artykuł: Trochę więcej o pewnych bardziej zaawansowanych typach danych, którze można spotkać w Ruście: Box, Cell, RefCell, Rc i nie tylko

2. Artykuł: Praktyczny wstęp dla początkujących do tego całego async/await w Rust, czyli z czym się to wiąże, co potrzeba, jak rozpocząć itp. No i mamy tutaj naprawdę proste kawałki kodu.

3. Artykuł: Jeżeli zadanie domowe odrobione, czyli poprzedni link przeczytany, to można przejść do tego linku, gdzie mamy praktyczny przykład prostej aplikacji typu redis, z wykorzystaniem runtime Tokio. Tutaj również będzie trochę o podstawach

4. Artykuł: Analiza danych z GitHub Archive za pomocą Rusoto oraz Serde

5. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

6. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

--

### 9. Apple

1. YouTube (14 minut): Pewien techniczny youtuber pokazuje, że za cenę doposażonego Maca Pro można istotnie zbudować PC o znacznie wyższej wydajności na
papierze i w paru benchmarkach. Jest tylko jedno "ale" w tym wszystkim - aby poznać to "ale", zaczekaj na słuszne podsumowanie.


2. Twitter: Pojawiają się przecieki o pierwszych MacBookach na procesorach ARM, z ciekawszych rzeczy ARM będzie chłodzony wentylatorami, ekran będzie 12" i będzie żyć co najmniej 15h na baterii - tu w domyśle w testach tego typu, które przeprowadza notebookcheck, co by oznaczało o 50% dłuższy czas pracy na baterii

3. Artykuł: tylko dla subskrybentów newslettera

4. Artykuł: Długi artykuł na ifixit o Apple, ARM i co przejście Apple na ARM znaczy dla świata komputerów

5. Reddit (r/ipad): W skrócie: może siedzę, może stoję, ipada mam, czego by tu użyć...

--

### 10. Laptopy

1. YouTube (7 minut): Porównanie nowego XPS 17 z MacBook Pro 16

2. Artykuł: Test nowego Dell Alienware m15 R3, czyli mocnego gamingowca ze stajni Dell/Alienware, które design jest nie do zignorowania jak leży na biurku

3. Artykuł: Test ThinkPad T14s z procesorem Intela, który według notebookcheck jest gorszym wyborem od procesora AMD

--

### 11. Wordpress

1. Reddit (r/wordpress): Ktoś szuka pluginu, który pozwala dostawać się do odpowiednich treści dopiero po podaniu hasła

2. Reddit (r/wordpress): O czym powinienem pamiętać tworząc moją pierwszą stronę na Wordpressie od podstaw

--

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu
  • 6
Wołam 16 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż liczba Twoich plusów dla
6 ostatnich materiałów spadnie poniżej liczby
@UberWygryw: staram się, ale nie mogę zagwarantować stałej jakości co zestawienie, bo jakość samych linków też nie jest identyczna. Poza tym, też kwestia słowa "jakość", np. kiedyś wrzuciłem moim własnym zdaniem beznadziejne zestawienie, ale ludziom się podobało, innym razem mnie się podobało, a innym nie. Plus teraz Twoja opinia, ale dostałem już przeciwne. Nie da się tu wszystkich zadowolić, dlatego jak zrobię tracker, to będę próbował zadowolić możliwie największą grupę, ale