Wpis z mikrobloga

Dobra, to wyobraźcie sobie, że wasze miasto zostaje otoczone przez uzbrojoną po zęby niemiecką armię, która dostaje rozkaz zrównania waszego miasta z ziemią i wymordowania wszystkich jego mieszkańców. Ty i twoja rodzina macie dwie opcje: siedzieć i czekać na śmierć albo walczyć z nadzieją, że jakoś się uda. Ostatecznie wasze miasto zostaje zrównane z ziemią ale tobie cudem udaje się przeżyć. Jeszcze przez 2 miesiące po upadku powstania głupi niemcy wyrywają kable telefoniczne z ziemi i marnują materiały wybuchowe na wysadzanie nic nie znaczących gruzów (co pokazuje dobitnie co to były za sfrustrowane zwierzęta). Później wracasz i przez całą resztę swojego życia odbudowujesz to miasto z ruin.

A kilkadziesiąt lat później szukający wszędzie winy polaków lewacy obrażają powstańców i mówią że to ty wysłałeś swoje dzieci na śmierć xD i to jeszcze z premedytacją xD Jedźcie może do Nowego Jorku i wmawiajcie ludziom, że atak na WTC to ich wina bo nie zrobili kontroli na lotnisku xD

#powstaniewarszawskie #neuropa #4konserwy #polityka #warszawa
  • 24
  • Odpowiedz
@Candy51: ale to był ten rozkaz, że przed wejściem Armii Czerwonej Warszawa ma zostać zrównana z ziemią czy tylko są plany wyburzenia Warszawy i niechęć Hitlera?
  • Odpowiedz
@Candy51: Fajnie. Tylko a) plan Pabsta był nie do zrealizowania w tamtym momencie b) kierownictwo AK i Londyn NIE MIELI O NIM POJĘCIA. Zatem nie mógł on wpłynąć na decyzję o wywołaniu powstania. A tymi lewakami, którzy decyzję o wywołaniu powstania krytykowali, byli częstokroć sami powstańcy, jak Stanisław Likiernik, zmarły dziś Józef Wiłkomirski, Anna Świrszczyńska, Jan Ciechanowski. W samym sztabie KG AK też byli żołnierze widzący, do czego ta decyzja
  • Odpowiedz
@yeron: @stan-tookie-1: @OjciecMarek: Przykład: Pałac Saski został wyburzony po 24 grudnia czyli 2 miesiące po upadku powstania. I to samo miało miejsce z wieloma innymi zabytkami/miejscami w mieście. Totalna głupota, żeby w momencie kiedy przegrywali na 3 fronty, mieli braki w amunicji, paliwie, żołnierzach (w armii niemieckiej również walczyły dzieci) poświęcić 5 miesięcy i niezmierzoną ilość zasobów na wyburzanie nic nie znaczącego już miasta. To była wojna totalna, a
C.....1 - @yeron: @stan-tookie-1: @OjciecMarek: Przykład: Pałac Saski został wyburzon...

źródło: comment_15963063464TdjlvZFUOMdKEqB4FKFIR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: Niemcy posiadali strategię burzenie metropolii na piśmie ze szczegółowymi zaleceniami. Ogólnie niechęć do Warszawy istniała od początku, a gdy przyszła stosowna okazja, rozkazano zrównanie warszawy z ziemią. Miały być prowadzone naloty dywanowe nad całą warszawą, co uniemożliwiło skuteczne powstanie w niektórych rejonach i uwięzienie Niemieckich obywateli oraz żołnierzy w ich placówkach. Rozkaz został wydany po wybuchu powstania, lecz plany zniszczenia warszawy przygotowane były już od kwietnia 1944, a wcześniej istniały
  • Odpowiedz
To była wojna totalna, a więc debilizm królował po obu stronach konfliktu (a nie tylko po jednej, jak myślą krytycy powstania)

@Candy51: Czy ktokolwiek z tutejszych dyskutantów twierdzi, że działania niemieckie były w pełni racjonalne, czy może jednak dzielnie walczysz ze swoim sofizmatem rozszerzenia?
  • Odpowiedz
@OjciecMarek: Walczę z wybielaniem historii i zrzucaniem winy za zniszczenie miasta i wymordowaniem ludzi na Polaków. Bo o tym, że Polacy są winni za to i za to to czytam i słyszę wszędzie, a nikt nie napisze najprawdziwszej prawdy, że to niemcy są winni, nikt złego słowa na niemców nie powie. A na powstańców to cały wykop dzisiaj sra. Więc ja wychodzę i przypominam: Polacy dali się sprowokować, a Niemcy są
  • Odpowiedz
  • 7
@Candy51
@OjciecMarek dziwi mnie, że nikt nie przywołuje jako przykładu losu Budapesztu, który poniósł straty materialne w trakcie długiego oblężenia ale nie był systematycznie burzony jak Warszawa. Festung Warschau nie spowodowałaby takich zniszczeń jak to co miało miejsce. Dla Wehrmachtu polityczna decyzja o wyburzaniu miasta także była nie na rękę. Generalnie każdy argument zwolenników decyzji o powstaniu jest do podważenia.
  • Odpowiedz
@Candy51: Tak, Niemcy są tu głównymi winowajcami. Każdy o tym wie. Nikt Niemców nie wybiela. Przypominanie o błędach kierownictwa AK i Londynu nie jest równoznaczne z odbieraniem odpowiedzialności za zbrodnie Niemcom.
  • Odpowiedz
  • 2
@OjciecMarek przeczytałem i według mnie ta argumentacja nie dość że jest pokrętna to opartana fałszu. Zaczynają od tych zniszczeń Budapesztu (ignorancja wobec tego tematu i nawet to zdjęcie w artykule które właśnie ilustruje róznice pomiedzy stabem kamienic w Budapeszcie a w Warszawie gdzie zostały wypalone kikuty i fasady bez dachu budynku i jego wnętrzności). przez zdumiewające jak na specjalizację Szeremietiewa potraktowanie sytuacji Armii Czerwonej po operacji Bagration i jej logistyki, przez dalej
  • Odpowiedz
@dertom: Mnie też najbardziej zaszokowała ta dezynwoltura w rozważaniach o zdolności operacyjnej RKKA. Dobrze to kolega @Czajna_Seczen swego czasu ujął — prowadzenie nieustannej ofensywy możliwe jest tylko w grach komputerowych. Bitwa pod Radzyminem jest skądinąd doskonałą ilustracją fantastycznych twierdzeń, jakoby siły niemieckiego były w totalnej rozsypce i RKKA mogła latem z marszu zdobyć Berlin. Nie mówiąc już o tym, że alianci zachodni sami szli by szybciej na wschód, gdyby Niemcy faktycznie
  • Odpowiedz
@Candy51 : W opiniach większości biorących udział w dyskusji, również w wypowiedziach kolegi @OjciecMarek: @dertom: nie ma zbyt wiele o stanie duchowym, o doznanych cierpieniach i ogromnej woli zemsty na niemieckim okupancie ze strony Warszawiaków, a zwłaszcza młodszego pokolenia. Piszecie o Powstaniu wyłącznie w kategoriach operacji wojskowej która została zainicjowana rozkazem naczelnego dowództwa AK. Nie przyszło wam do głowy, że Powstanie Warszawskie i tak by wybuchło bez tego rozkazu? Że
  • Odpowiedz
Nie przyszło wam do głowy, że Powstanie Warszawskie i tak by wybuchło bez tego rozkazu?

@janusz_z_czarnolasu: Przyszło. I uznaję tę opinię za błędną, o czym pokrótce pisałem w zalinkowanym wyżej przeze mnie wpisie. Podobnie wiele jest tam o stanie duchowym powstańców: który niekoniecznie nie wyglądał tak, jak malował to Bogusław Linda w viralowym filmiku. Oddam też głos mirkowi @Ogar_Ogar

nie wiem, mojej ś.p babcia jak się stawila na zbiórkę pod
  • Odpowiedz
@janusz_z_czarnolasu: Czy babka Jana Ciechanowskiego nie była Polką? Czy nie miała ducha narodowego?

Pamiętam, moja babka – to była jednak mądra kobieta – przyszedłem do mojej babki, mówię: „Babciu, Polacy zdobyli Monte Cassino”. Babka nic. „Babciu! Polacy zdobyli Monte Cassino”. A moja babka mówi: „Nie po raz pierwszy Polacy dla innych wyciągają gorące kasztany z ognia”. To był maj. „A ty zapomnij o tym twoim Powstaniu! Bo z czym pójdziesz na
  • Odpowiedz
@OjciecMarek: Według mojego osobistego rozpoznania i orientacji powstałych w wyniku rozmów z powstańcami i/lub ich rodzinami mogę wnioskować, że postawa śp. babci była postawą w zdecydowanej mniejszości w stosunku do postawy odwrotnej. Młodzież była zdeterminowana i pałała żądzą zemsty. Świadczą o tym liczne akcje zbrojne do których podczas okupacji Warszawy (w przeciwieństwie do Krakowa) dochodziło. O Armii Krajowej nie mam złej opinii, chociaż - przyznaję - jest ona o wiele gorsza
  • Odpowiedz
@janusz_z_czarnolasu: Determinacja nie oznacza samowoli. Akcje owej bitnej młodzieży były na rozkaz. Dlaczego uważasz, że z powstaniem byłoby inaczej? Że stan ducha pchnąłby do samowoli? Dlaczego nie pchnął do samowoli trzy dni wcześniej, gdy odwołano mobilizację?
  • Odpowiedz