Wpis z mikrobloga

Jak już pewnie wiele osób tutaj wie, widać ostatnio na niebie kometę (C/2020 F3 NEOWISE). Z tej okazji postanowiłem trochę pobawić się w astronoma i zobaczyć, jak dokładnie uda mi się samodzielnie wyznaczyć jej orbitę. Z przyjemnością donoszę, że udało się to zrobić z całkiem niezłą dokładnością, a wykonałem dopiero cztery obserwacje :D

Jako ilustrację wrzucam porównanie efemeryd komety na najbliższy miesiąc - lewa połowa wzięta ze strony NASA (https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi), natomiast prawa połowa jest obliczona wyłącznie na podstawie moich czterech obserwacji, przy pomocy skryptu w Pythonie, który dopasował najlepsze parametry orbity do danych.

Planuję jeszcze w najbliższym czasie zrobić jakąś notkę na blogu albo film na YT, w którym pokażę trochę dokładniej co i jak zrobiłem.

#astronomia #kometa #neowise #chwalesie
Pobierz fizyk20 - Jak już pewnie wiele osób tutaj wie, widać ostatnio na niebie kometę (C/202...
źródło: comment_1594904582kLgNcCW2C8QVtmiAEaDRQw.jpg
  • 8
@Jare_K: Względem Ziemi. Konkretnie, te współrzędne to tzw. rektascensja i deklinacja. Kolumny to: data i godzina, następne 3 to rektascensja (godziny, minuty, sekundy) i ostatnie 3 - deklinacja (stopnie, minuty, sekundy).
@fizyk20: Jako sprawdzian oblicz sobie trajektorię jeszcze dalej do przodu, po nawrocie za słońcem. Będzie ciekawe jaką rozbieżność osiągniesz względem rzeczywistości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jare_K: Jeśli przez "nawrót za Słońcem" masz na myśli przejście przez peryhelium, to już jesteśmy po tym ;) Było jakoś na początku lipca, z tego co kojarzę.
A jeśli chodzi Ci o aphelium, to u mnie w ogóle tego nie ma, bo wyszła mi orbita hiperboliczna :P Więc tutaj mam sporą jakościową rozbieżność z wersją "oficjalną", ale to nie jest takie dziwne - mam mało obserwacji i są mało dokładne, a
@Jare_K: Jeśli patrzysz po ogonie, to ogon faktycznie jest skierowany przeciwnie do Słońca, ale tak jest zawsze i nie ma to nic wspólnego z ruchem komety ;) Ogon jest wydmuchiwany przez wiatr słoneczny i przez to zawsze jest skierowany w przeciwną stronę niż Słońce, niezależnie od tego, w którą stronę leci kometa.
Czym wyznaczałeś położenie?


@Al_Ganonim: W sensie współrzędnych niebieskich? To po prostu robiłem fotki i identyfikowałem gwiazdy na zdjęciu. Potem spisywałem współrzędne gwiazd ze zdjęcia i ze Stellarium, dzięki czemu uzyskiwałem zestaw odpowiadających sobie par (x,y) na zdjęciu i (RA,dec) na niebie. Na tej podstawie dopasowywałem pole widzenia i orientację aparatu i stąd przeliczałem (x,y) komety ze zdjęcia na współrzędne niebieskie.

Warkocz, kurde ( ͠° °)


@