Wpis z mikrobloga

Wizyta w domu rodzinnym, wreszcie ogarnąłem sieć domową. 3 mocne routery/AP AC z custom softem, dysk to backupow, wszystkie pokoje z elegancką skrętką Cat 7 10 GBps, dysk do backupów po sieci, drukarka osiągalna z każdego komputera.

Bronili się początkowo, "a po co mi to" ale teraz jak moja Mama może wreszcie wejść na rozmowe wideo z każdego zakątka bez żadnych przycinek a ojciec streamować filmy w 4K to jednak widać, że się cieszą, mimo, że "było dobrze"

#siecikomputerowe #sieci #feelsgoodman #czujedobrzeczlowiek #router #hardware
Pobierz PlonacaZyrafa - Wizyta w domu rodzinnym, wreszcie ogarnąłem sieć domową. 3 mocne rout...
źródło: comment_1594643670DbUYo9qVFIgdbkN0xTd69C.jpg
  • 17
@PlonacaZyrafa: TO zawsze mozna bylo wziac normalne access pointy. A niczego nie musialbys poprawiac, cat6a dziala na 10gbs do 100 metrow a cat7 coz to standard porazka ratyfikowany przez zupelnie inna organizacje, nikt nie powinien go kupowac poniewaz nie musi byc wsteczny kompatybilnie i spelniac parametrow, dodatkowo do 10gbs mial miec specjalna wtyczke ktorej zadej popularny producent nie stosuje.
@PlonacaZyrafa: u mnie w domu rodzinnym:
komputer się nie uruchamia, obie kości pamięci spalone po burzy. Nie działało i dalej nie działa, nikt nie kupi tak starego kompa więc złom leży w domu. Smuteczek.
Btw. Mama z wielkiej ale ojciec już nie, co to za dyskryminacja?! ;-)


@kwitnaca-wisnia: Ojciec mi podpadł ostatnio swoimi pomysłami, podświadomość działa ;)

@PlonacaZyrafa: u mnie w domu rodzinnym:

komputer się nie uruchamia, obie kości pamięci spalone po burzy. Nie działało i dalej nie działa, nikt nie kupi tak starego kompa więc złom leży w domu. Smuteczek.

@aHmuX: współczuje :( ale potraktuj to jako dobry impuls do upgrade’u, buda
@PlonacaZyrafa: Moim zdaniem Cat7 to trochę przesada w domowych warunkach. Puszczenie 10Gbit nie wymaga wcale skrętki takiej kategorii a będziesz miał większy problem z zakupem wtyczek - bo zapewne te które założyłeś na Cat7 nie spełnią norm do 1GHZ pasma. Wtyki które spełniają te normy kosztują średnio 70-100zł za wtyk :) Dlatego sama skrętka jest relatywnie tania.

Ja u siebie w domu nie kładłem skrętki - kleiłem wszędzie światłowód 1J -
@brokenik: No tak, gdzieś musi być haczyk... dobrze się dokształcić w każdym razie. Mnie szokuje jak wolno adaptuje się 10Gbit w użyciu domowym. 5e się kładło 20 lat temu. W międzyczasie wszystko poszło do przodu, o rzędy wielkości a routery na 10Gbit i NASy to dalej „prosumencki” albo „profesjonalny” segment a nie opcja domyślna.
@PlonacaZyrafa: Bo tak naprawdę szaremu użytkownikowi to nie jest do szczęścia potrzebne tak na domiar złego.

Ja z uwagi na swój zawód w domu mam rurę 10Gbit/s do serwerowni. Taka moja mała fanaberia ale szczerze - to ja sobie nie jestem w stanie przypomnieć kiedy tym łączem leciało więcej jak 100Mbit/s. Tak więc generalnie przepustowości nie wzrastają lawinowo. Zresztą wystarczy sobie zobaczyć jak świetnie widać to w przypadku techniki wideo-audio.

Kiedy
@brokenik: No tak. Ale ja chetnie miałbym np cała bibliotekę foto/video (fotografuje troszkę) dostępna na udziale sieciowym zarówno z PC jak i laptopa i 10Gbit a 1 to niebo a ziemia gdy pracujesz na RAWach które maja po 100MB... w zasadzie na takim LANie nie musiałbym w ogóle kopiować ich lokalnie tylko mógłbym robić wszystkie edycje przez sieć. Nie mówiąc o prędkości backupow system -> NAS i NAS1 -> NAS2
@PlonacaZyrafa: Nie twierdze, ze nie pojdzie, po prostu cat7 to przeplacanie oraz ryzyko, dobrze o tym wiedziec. Standard ktorego nazwa jest mylaca i nie zostal wykorzystany.
Mowisz, ze wszystko idzie do przodu ale ludzie nie potrzebuja 1gigabita, ba nadal masz w sprzedazy router, switche z portami 100mbs, dell sprzedaje laptopy za 2-3 tysiace zlotych ktore tez maja port 100mbs. Z puszczaniem swiatlowodow bym uwazal, jeszcze sie bedziesz bawil w switche czy