Wpis z mikrobloga

Czy może ktoś się podzielić swoimi przemyśleniami/obliczeniami bądź jakimś sensownym artykułem na temat opłacalności zakładania fotowoltaiki w domku jednorodzinnym ? Rodzice myślą nad założeniem paneli "no bo tyle osób zakłada, no bo sie zwróci prędzej czy później". Chciałem dowiedzieć się czegoś sensownego ale w necie jest tyle reklam, artykułów sponsorowanych w tym temacie że aż ręce opadają. Żeby nie wchodzić za mocno w założenia: teoretycznie rodzicom ma się to zwrócić w 9 lat, biorąc pod uwagę już dotacje. Tylko że ta kalkulacja nie uwzględnia w ogóle sprawności elementów instalacji. O ile panele z tego co czytałem tracą co roku 0,5-1% sprawności, oraz trzeba wziąć pod uwagę że może przez połowe czasu pracują na 100% (kurz), no to sam falownik ma już 10 lat żywotności, a gwarancji z tego co czytam najczęściej pięć. Przy założeniu że raz trzeba bedzie wymienić falownik, dochodzi kolejne kilka lat pracy na już mniej wydajnych panelach. Ktoś coś poradzi #budownictwo #fotowoltaika
  • 7
@wiekuisty: dobrze kombinujesz... Z tego samego powodu ja nie zakładam (znajomek robi uprawnienia i może jak wejdzie w biznes to wtedy będę myślał). Jak ma mi się to zwrócić w 10 lat a potem mam wymieniać elementy bo żywotność, bo gwarancja, bo uszkodzenia, bo coś to w nosie z tym...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wiekuisty: opłaca się tylko.
1. Koszt za kWp, trzeba szukać poniżej 4.5tys a najlepiej 4 ale przy małej instalacji trudno o taką cenę(przed dotacjami)
2. Dotacja mój prąd to maks 5tys czyli im mniejsza instalacja tym korzystniej
3. Ulga podatkowa (tutaj już nie wiele ale zawsze coś)
4. Taryfa np G12W przy niej czas zwrotu może być z 20% dluzssy
5. Idealność dachu

Biorac pod uwagę powyższe czas zwrotuvpo dotacjach wychodzi
@wiekuisty: policzyć inwestycje żeby zwróciła się w pięć lat max.
Idealna pod kątem zwrotu jest instalacja która kosztuje 10tys PLN.
Nfosigw oddaje 5tys, ulga podatkowa 1 do 2 tyś czyli inwestycja netto to jakieś 4 do 5 tyś PLN.
Każda większą inwestycja wydłuża okres zwrotu.

Nie musisz mieć instalacji która pokryje twoje rachunki. Obniżenie rachunków o 70 czy 80% to też korzyść.

Jeśli liczysz czas zwrotu z inwestycji to celuj w
@wiekuisty: Falownik huawei ma 10 lat gwarancji door-to-door a solaredge 12 lat. Panele zwykle mają dłuższą gwarancję na wady i ok 20-25 lat na zachowanie mocy
1) falowniki i moduły aż tak się nie psują, o ile wszystko zostanie prwidlowo podłączone. (Zabezpieczenia, odgromienie, prawidłowe ułożenie kabli)
Firma w której pracjue montuje od 8 lat.
Do dzis falownik 8 letnie dzialają bez zarzutów, a w międzyczasie pojawily się nowsze technologie.
Sprawdzone modele: fronius,huawei, growat, solaredge -SE jak masz zacienienia (kominy, drzewa,ect cena +15%)
Growat jest mniej znany ale ma 10lat gwarancji i bardzo sprawny serwis w PL, ktory czasem