Wpis z mikrobloga

26 - 1 = 25

Tytuł: Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu
Autor: Gene Stone, Michael Greger
Gatunek: Poradnik
★★★★★★★★

Książka bardzo skupiająca się na diecie roślinnej z naciskiem na dietę wegańską. Autor, który jest lekarzem
z każdym rozdziałem zachęca do przejścia na pokarmy roślinne. Jest dużo wskazówek co działa i dlaczego. Tezy autora poparte są badaniami.Autor na własnym przykładzie podaję jakie do czego dany składnik może się nadać. Książka skupiona jest na diecie amerykanów i jeżeli są stosowane jakieś statystki dotyczące żywienia dość często są one z rynku USA.

Bardzo mi się spodobało że na początku książki od razu dostajemy listę chorób z największą śmiertelnością i co je powoduje. Jest to dość istotny fundent tej książki bo od razu przkuwa uwagę czytającego i zachęca do sprawdzenia dalszej części aby dowiedzieć jak można przeciwdziałać tym chorobom. Następnie wybrane zostały składniki
diet i wokół nich zostały wypisane ich właściwości w badaniach. Kilka ciekawostek mnie zaskoczyło, np nie wiedziałem że są powszechne dwa rodzaje cynamonu (cejloński i cassia) i że ogólnie lepszy jest cejloński.

Przeszkadzło mi, że autor przedstawiał diety tylko w złm/dobrym świetle. Zabrakło mi bardziej holistycznego podejście do każdej z diet. Czasami aż do przesady wypowiadał się w superlatywach o diecie wegańskiej nie podjąc za bardzo na co uważać i czego się pilnować. Przytoczone badania były bezkrytycznie brane jako dowód, że coś działa lub nie. Zabrakło szerszej dyskusji lub metaanaliz z danego tematu lub nawet poddania pod
rozwagę danego badania.

Poradnik to raczej wstęp aby zacząć ineteresować się tematem zdrowszego odżywiania odżywiania. Jako że tematy żywienia potrafią się zmieniać i różnie ludzie reagują na składniki trzeba (jak ze wszystkim) podchodzić ostrożnie.

#bookmeter #czytajzwykopem
Pobierz leuler - 26 - 1 = 25

Tytuł: Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym ży...
źródło: comment_1593362338wMSYgH7YrsCszy5fHlImQA.jpg
  • 1