Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z uruchomieniem mojego zestawu:

procesor: AMD Ryzen 3 3200G (ma wbudowaną grafikę Vega 8)
ram: 2 x 8GB G.Skill Aegis
płyta główna: Asus prime B350-plus
zasilacz: Thermaltake Smart SE2 500W

Na początku uruchomiał się bez obrazu. Brzęczyk nie dawał żadnego sygnału.
Za chyba piątym razem udało mi się jakimś cudem uruchomić zestaw. (Brzęczyk dał poprawny jeden sygnał) Sprawdziłem szybko w Biosie czy wszystko gra. Temperatury i napięcia były w porządku. Uruchomiłem nawet na szybko z pendriva Manjaro Linuksa i wtedy zorientowałem się o moim ogromnym przeoczeniu - coś za mało RAM mi się pokazuje xD

Wróciłem do BIOS i faktycznie zamiast podłączonych dwóch kości pokazywał tylko jedną z nich. Zamieniłem je miejscami i wtedy zaczęło się, a właściwie skończyło na dobre: Znów się nie pokazywał obraz, a brzęczyk dawał jeden długi sygnał i dwa krótkie. Sprawdziłem w necie co to oznacza i jest napisane, że to problem z pamięcią RAM. Próba włożenie różnych kości w różne sloty daje taki sam efekt: Ten sam sygnał dźwiękowy i oczywiście zero reakcji.

Nie mam skąd załatwić innych kości ram, więc aby na darmo nie iść do sklepu po nowe, moje pytanie jest takie, czy aby na pewno jest to problem z Ramami? Jakieś inne pomysły?
#pcmasterrace #komputery
  • 26
@Alex_Krycek: Ryzeny często się gryzą z ramami, niby 3 gen już kompatibilny z większością kości, a jednak czasami potrafi zepsuć humor. A no i pytanie czy kości wsadzałeś do dobrych slotów na płycie. Zobacz w instrukcji, zazwyczaj jest 2 i 4 slot, a może być inaczej.
@dsomgi00: według zapewnień sklepu został wgrany najnowszy BIOS. Zresztą dwa razy udało mi się udało go uruchomić i tylko teraz coś się burzy...
@Krabowski: jak go resetować, gdy mi się obraz nie pojawia? Trzeba wyjąć tą bateryjkę na płycie głównej?
@Alex_Krycek: a więc tak: wkładałem na zmianę każdą z osobna kości ram po kolei do różnych slotów za każdym razem wyjmując bateryjkę i tylko raz udało mi się uruchomić komputer. Próbowałem potem innych konfiguracji i nic!
Niestety próba ponownego włożenia tej samej kości ram do tego samego slotu nie była wstanie uruchomić kompa. Swoją drogą wczoraj udało mi się uruchomić na innym slocie, ale nie zaznaczyłem sobie na której kości.
Jako
@dsomgi00: ok, dobrze wiedzieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na razie się głowie czemu w ogóle nie działa i chyba mam już jakąś poszlakę:
W liście zgodności Ram z moją płytą główną moje G.Skill mają zaznaczone tylko wsparcie dla 1 DIMM, co znaczy według legendy:

1 DIMM: Supports one module inserted in any slot as Single-channel memory configuration


Szukam teraz jakichś bardziej kompatybilnych ramów z moją płytą