Wpis z mikrobloga

160-1=159
Tytuł: Świat Zofii
Autor: Jostein Gaarder
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 7/10
★★★★★★★

Świat Zofii opowiada o tytułowej czternastolatce, która pewnego dnia po powrocie ze szkoły otrzymała tajemniczy list, w którym znajdowało się pytanie filozoficzne. Z czasem otrzymuje coraz więcej podobnych listów i staje się uczennicą filozofa – Alberto Knoxa – autora owych listów, który nie chce by zobojętniała wobec otaczającego ją świata. Od tego momentu kroczymy wraz z Zofią przez historię filozofii, poznając filozofów z różnych epok i ich poglądy.

Osobiście najbardziej spodobała mi się część książki traktująca o Karolu Maksie. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo ta postać była potrzebna ludzkości i jak bardzo wiele mu zawdzięczamy. Choćby z tego względu niektórzy powinni ją przeczytać. Kolejnym ważnym punktem był dla mnie stosunkowo nowy nurt filozofii, a mianowicie ekofilozofia, mająca obecnie wielkie znaczenie.

Z pewnością Świat Zofii bardziej by mnie wciągnął gdybym tak jak Zofia miał 14 lat i nigdy wcześniej nie miał styczności z filozofią. Jeśli ktoś nigdy wcześniej się nią interesował to będzie to bardzo dobry wstęp do niej. Książka została napisana prostym językiem więc czyta się ją błyskawicznie. Postacie również sprawiają, że jest ona dość przyjmna w odbiorze.
#bookmeter #filozofia #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka
K.....n - 160-1=159
Tytuł: Świat Zofii
Autor: Jostein Gaarder 
Gatunek: literatura pi...

źródło: comment_1590932752S338tHGC96ZIYzm3th8rFR.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Katsukyun: czytałem w gimnazjum, bardzo fajne polecam jak ktoś chce się zainteresować filozofią od zera. Niemniej jednak brakuje wielu kluczowych info o niektórych bardzo istotnych filozofach i mam wrażenie, że nieraz jest to trochę średnio prawda, np to o Berkeleyu.
  • Odpowiedz
@Katsukyun: Czytałam Świat Zofii właśnie jako czternastolatka i ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest świetnym podręcznikiem do nauki filozofii a jednocześnie dobrą powieścią. Zakończenie jest trudne do zinterpretowania co bardzo doceniam.
  • Odpowiedz