Wpis z mikrobloga

#dom #budownictwo #budowadomu #ogrzewanie
Hej, mam pytanie o praktyczne różnice między piecem gazowym dwufunkcyjnym, a jednofukncyjnym. Wiem, że jedno funkcyjny jest z zasobnikiem wody, a dwu podgrzewa wodę w na bieżąco, ale chodzi mi bardziej o to, czy np. mając dwufunkcyjny i dwie łazienki na górze i na dole można odczuć jakiś dyskomfort podczas używania wody.
  • 20
@mowieprawde: Dwufunkcyjny też może mieć zasobnik. Zapewne chodzi Tobie komfort użytkowania ciepłej wody podgrzewanej przepływowo. Ilość łazienek tu znaczenia nie ma - znaczenie ma z ilu źródeł ciepłej wody się korzysta jednocześnie.
@mowieprawde: Ogólnie to wygląda to tak.
Największy komfort korzystania z wody w kranach daje obieg wody, wtedy w rurach zawsze jest świeża ciepła woda

ale ma to też swoje wady, bo ciągle jest ta woda podgrzewana, więc wychodzi drożej

Piec do wody z kranu nawet jak się dwa odkreci to powinien dać radę bez problemu bez zasobnika jeśli to piec dający 24kw na cwu
@mowieprawde: No to jeśli chodzi o sam komfort używania wody to większe znaczenie ma obecność lub brak obecności obiegu wody w rurach do kranu niż to czy idzie z zasobnika czy jest podgrzewana przepływowo

Jak piec jest dobrze wyregulowany to temperatury wody jest stabilna jak beton
@mowieprawde: mam starego junkersa zwr 18-3, ma 25 lat i temperaturę trzyma wzorowo. Zakładam, że nowsze jeszcze lepiej sobie radzą, ale jest idealnie wyregulowany i ogólnie zadbany i ma potężny zapas mocy

Oczywiście może być tak, że pobór wody przekroczy możliwości średnicy rur i ciśnienie spadnie, ale to dotyczy każdego rozwiazania

Zeby byla cyrkulacja to musi byc specjalnie przygotowana instlacja wodna w domu - bo musi mieć jak wrócić
@mowieprawde: Często mylnie określa się, że piec dwufunkcyjny jest bez zasobnika. Może tak być ale niekoniecznie. Różnica tak naprawdę polega na tym, że w piecu jednofunkcyjnym podgrzewana jest woda, która może następnie podgrzewać zasobnik poprzez wężownicę, albo iść na ogrzewanie domu, nie da się podgrzewać przepływowo wody użytkowej. W przypadku kotłów dwu funkcyjnych zarówno woda użytkowa jak i do ogrzewania jest podgrzewana w piecu (stąd też możliwość korzystania z ciepłej wody
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mowieprawde: jak nie masz zasobnika to piec się załącza jak wykryje ruch wody. Czyli odkrecasz ciepłą wodę która się dopiero nagrzewa więc przez kilka sekund jest jeszcze zimna. Z zasobnikiem jest inaczej bo piec się załączy jak temperatura w zasobniku spadnie poniżej zadanej wartości. Inny mechanizm załączania na pewno będzie miał wpływ na koszty ale czy będzie znaczna różnica w komforcie to już nie wiem
@maniok:

ak nie masz zasobnika to piec się załącza jak wykryje ruch wody. Czyli odkrecasz ciepłą wodę która się dopiero nagrzewa więc przez kilka sekund jest jeszcze zimna


Wcale tak nie musi być. Piece mają tryb komfortu i wtedy podgrzewająto co mają w nagrzewnicy bez przerwy. Jedyna woda zimna jaka leci to ta w rurach na drodze piec - kran jeśli nie ma cyrkulacji

wtedy niezależnie od obecności zasobnika z pieca
@Norskee: chodzi o to, że developer daje piec dwufunkcyjny, pewnie jakiś zwykły. I teraz jest pytanie czy go wymieniać na taki z zasobnikiem, czy zostawić. Chodzi o wygodę mieszkania (przeprowadzka z bloku) ale też kasę.
@mowieprawde ja jestem w podobnej sytuacji, dopłaciłem za dwufunkcyjny ale z zasobnikiem 55l bo nie mam miejsca w łazience na wiekszy. Teść ma dwufunkcyjny bez zasabnika dość nowy, wysoki model chyba vaillanta i strasznie wkurzające jest czekanie na ciepła wodę, a rodzice maja kilkunastoletni jednofunkcyjny tylko do wody i nigdy nie zwróciłem uwagi żebym musiał czekać. Ja się jeszcze nie wrpowadzilem się więc nie powiem jak się spisuje.
@mowieprawde ja ostatnio miałem montowany piec jednofunkcyjny, do tego zbiornik na 120l z pompą cwu żeby mieć cały czas ciepła wodę w kranie. Również rodzina 2+2 na 2 łazienki.
Wcześniej miałem zwykły junkers do grzania wody latem a zimą wodę z bojlera z c.o.
Bojler wg mnie daje nie porównywanie większy komfort szczególnie gdy używasz wody pod prysznicem i np w kuchni. Na kilkuletnim junkers ie zdążały się w takich sytuacjach skoki