Wpis z mikrobloga

Zachęcony konstruktywną krytyką poprzedniego wpisu popełniam kontynuację - tym razem już bardziej regulaminowo ( )

125 550 - 470 = 125 080
Data donacji - 27.05.2020
Krew pełna
Grupa krwi - 0+
Prywatny licznik - coś koło 8.5 l (nie pamiętam dokładnie)
Miejsce donacji: St. George's Hospital, Londyn

Przy okazji wpisu podzielę się, jako ciekawostką, doświadczeniami z krwiodawstwa w UK. Ogólnie rzecz biorąc raczej wszędzie wygląda to podobnie, ale jest trochę rzucających się w oczy różnic.
- rejestracja dokonywana jest przez centralny, wspólny dla całego kraju system. Dzięki temu wszystkie centra mają dostęp do danych krwiodawcy, np. grupy krwi czy historii. Rejestracji dokonuje się przez internet albo telefon (jeden numer na cały kraj), zawsze na konkretną godzinę, dzięki czemu nie czeka się w kolejkach i cały proces trwa zawsze około godziny.
- wypełnia się kwestionariusz z pytaniami podobnymi jak w Polsce. W ramach środków przeciwkoronawirusowych formularz dostałem tym razem pocztą, już z wydrukowanymi moimi danymi, aby zaoszczędzić czasu na wypełnianiu w centrum.
- istotna różnica - kwalifikacji do donacji nie dokonuje lekarz, tylko pielęgniarka lub pielęgniarz (a właściwie tzw. donor carer). Osoba ta przeprowadza wywiad i bada poziom hemoglobiny (i tylko to, nie robi się pełnej morfologii). Właściwie lekarza tam się nie widzi.
- po donacji należy jeszcze zostać 15 minut w razie, gdyby komuś zrobiło się niedobrze. W tym czasie można skorzystać z poczęstunku - wypić kawę, herbatę, sok lub wodę oraz zjeść zdrową przekąskę w postaci czipsów, popcornu lub ciasteczek (serio).
- gdy krew przejdzie komplet badań dawca dostaje smsem informację, do którego szpitala została przekazana.
- podobnie jak w Polsce, wszystko w bardzo miłej atmosferze. Przeciętnie w trakcie jednej donacji 3-4 razy dostaniesz podziękowanie za przyjście i poświęcenie swojego czasu.
- za oddanie krwi nie otrzymuje się w zasadzie żadnych ekstra korzyści jak dzień wolny lub ulga podatkowa. Mimo wszystko chętnych nie brakuje, czasem trzeba zapisać się na 2 tygodnie do przodu. Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich centrów, ale moje jest czynne 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora.
#barylkakrwi #krwiodawstwo
  • 3