Wpis z mikrobloga

@Znajomy_premiera_Morawieckiego: nie ma w sumie lepszy gorszy - zależy od zastosowania. Ubuntu bazuje na niestabilnych pakietach debiana ale dzięki temu bardziej nadaje się na desktop gdzie nie trzeba super stabilności.

Ubu też ma większe repo niż debian. Za to debian jest w cholerę stabilny.
  • Odpowiedz
ale jak się do Debiana pododaje dodatkowe repozytoria żeby mieć dostęp do niektórych rzeczy, to też potrafi jebla dostawać


@Formbi: prawda, szczególnie, że repa debianowe nie zawsze się przekładają na repa ubuntowe i odwrotnie.

Po za tym bardzo dziurawy,


@Linux_Zamiast_Windows: ale zdajesz sobie sprawę, że prawie całe repo ubuntu jest przebudowane z repo debiana? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Linux_Zamiast_Windows: Myślę, że powinno się liczyć bardziej to, jak poważne dziury znaleziono, jak szybko nastąpiło utworzenie łatki i jak szybko została ona "rozdystrybuowana" użytkownikom. Tylko, że te aspekty bardzo ciężko przeliczyć na jakieś "punkty" i ustalić ranking. Dlatego we wspomnianym przypadku tylko podliczono oznaczone identyfikatorem błędy.
  • Odpowiedz
Dlaczego Debian

@Znajomy_premiera_Morawieckiego: Bo wyznaje zasadę, że lepiej mieć ciut starszą wersję pakietu, niż nowszą, ale mniej stabilną. Czy to lepiej, czy gorzej, to już zależy od podejścia użytkownika. Ja z tego powodu sam niedawno przeszedłem z Linuxa Mint/Ubuntu na Debiana. Warto też zauważyć, że w dobie pojawienia się też nieco innego podejścia do "pakietyzacji" - flatpaków, snapów i innych takich - problem "starości" wersji też można często zniwelować lub obejść.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: @mp107: Fakt nie wiem na czym te luki polegały. Ale sugerowanie, że w ubuntu jest to samo, bo ma paczki oprogramowania i zależności zaczerpnięte z debiana w większośc, to raczej mnie nie przekonuje.
To jest jakbym maił swoje gospodarstwo i wybrał bym część narzędzi z wielkiego gospodarstwa które dodatkowo produkuje narzędzia. Wcześniej je dodatkowo testując + akcesoria do nich. I dopiero dawał ludziom do pracy już te przetestowane przez
  • Odpowiedz
jest to samo, bo ma paczki oprogramowania i zależności zaczerpnięte z debiana w większośc, to raczej mnie nie przekonuje.


@Linux_Zamiast_Windows: Mam ci pokazać dokładnie te same skrypty budujące i maintenerów debianowych w changelogach?

Wcześniej je dodatkowo testując + akcesoria do nich


No właśnie ale to jest #!$%@? bo Canonical nie testuje całego oprogramowania, które wrzucają do repo bo by zwyczajnie nie dali rady. W sporej części korzystają z pomocy opiekunów pakietów
  • Odpowiedz
@Znajomy_premiera_Morawieckiego: Debian jest uniwersalnym systemem, Ubuntu głównie na Desktop. Zapytasz co to oznacza?

Że Debian jest projektowany, by np. odpalić go na Raspberry Pi. Oczywiście Ubuntu też działa na RBPi, ale Debian wspiera wiele tego typu systemów

Debian ma nawet wersje na inne systemy operacyjne. Jeśli nie lubisz Debiana z Linuksem, możesz z czymś innym

Chcesz mieć system na serwer - możesz wziąć Debiana Stable. Chcesz na pulpit - Testing jest
  • Odpowiedz
@Znajomy_premiera_Morawieckiego: Debian niby stabilny, ale ja na nim miałem sporo problemów czy to ze sterownikami czy z ze srodowiskiem graficznym. Mozna powiedziec ze to wina samego XFCE a nie Debiana, ale przesiadłem się na Manjaro i żadnym problemów z XFCE jeszcze nie miałem. Mam wrażenie ze Debian jest dobra baza pod inne dystrybucje ale sam w sobie jako system desktopowy taki se.
  • Odpowiedz