Wpis z mikrobloga

Mirki,
Biorę kredyt pod hipotekę, mam dwie propozycje albo ING i stałe oprocentowanie, WIBOR na poziomie 1,71 albo PKO SA i zmienne oprocentowanie..
Nieruchomość będzie oddana dopiero w połowie 2022 i do tego czasu w ING ubezpieczenie pomostowe 0% a w PKO SA 1%...
Teraz pytanie czy myślicie, że państwo jeszcze będzie obniżać WIBOR czy nie?
Za wszelkie komentarze wielkie dzięki!

#nieruchomosci #kredythipoteczny #banki #kredyt #mieszkanie #kiciochpyta
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rasjanek20: Przed podpisaniem umowy daj ją do prawnika specjalizującego się w prawie budowlanym. Serio ja nie dałam i rok męczę się z developerem, a prawdopodobnie umowa finalnie zostanie rozwiązana bo wykonawca ciągle łamię punkty w umowie, a nie ma za to żadnej kary...
  • Odpowiedz
@rasjanek20 w przypadku ING i oprocentowania stałego to nawet jeśli WIBOR przyjmie wartość zerową lub ujemną to oprocentowanie kredytu będzie równe marży banku w celu utrzymania minimalnej rentowności udzielanego przez bank kredytu
  • Odpowiedz
@rasjanek20 zobacz co stanie się z twoją rata za 5 lat kiedy skończą się stałe raty i zostaną przeliczone na nowo dla WIBOR np 3% bądź 5% czy będzie cię stać na ratę która w tej chwili może nie wydawać się duża( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
@pawcio121 właśnie dziwne, rozmawiałem z radca kredytowym i twierdził, że nie myślał, że rząd obniży WIBOR, bardziej myślał o tym, że podwyższy więc w perspektywie czasu niewiadomo co się stanie. Jednak na 5 lat byłbym zabezpieczony biorąc w ING, po 3 latach jak nieruchomość byłaby oddana do użytku zawsze mogę przenieść gdzieś kredyt albo pociągnąć dalej na stałym bądź przenieść na zmienne - zależnie od sytuacji gospodarczej i wiboru. W PKO
  • Odpowiedz
@rasjanek20 niestety dla biorących w tej chwili kredyt to koszmar. Jaką masz pewność że po 5 latach twoja sytuacja finansowa pozwoli ci na opłacanie kolejnych rat które będą wynosić hipotetycznie blisko drugie tyle?
  • Odpowiedz
@rasjanek20: Akcie notarialnym i umowie z developerem. Serio ja się nacięłam i teraz zupełnie inaczej bym do tego podeszła. Podobnie z umową z pośrednikiem. Większość developerów przygotowywuje dość ogólne umówy i później nie wiesz co robić w przypadku kiedy developer się nie wywiązuje z punktów, a kary z ten punkt nie są przewidziane. Dlatego lepiej dać to do prawnik przed podpisaniem.
  • Odpowiedz
  • 0
@pawcio121 ale to dla wszystkich tak jest przecież a nie dla biorących kredyt teraz. Ja mam wnioski złożone przed epidemia dlatego w ogóle dostałem akceptację. Podobno teraz ciężej o zgodę. Podobno banki oczekują większego wkładu własnego, najlepiej w okolicach 30%.
  • Odpowiedz
  • 1
@pawcio121 mam podpisana umowę z developerem, nie mogę z niej zrezygnować na jakiś normalnych warunkach. Pracuje w IT, nie przewiduje żebym nie miał z czego płacić kredytu a zdecydowanie lepiej płacić kredyt aniżeli wynajmować mieszkanie.
  • Odpowiedz
po 3 latach jak nieruchomość byłaby oddana do użytku zawsze mogę przenieść gdzieś kredyt albo pociągnąć dalej na stałym bądź przenieść na zmienne - zależnie od sytuacji gospodarczej i wiboru


@rasjanek20:

Gra w pokera z bankami przeważnie kończy się kiepsko, oni wiedzą więcej/szybciej.
  • Odpowiedz
  • 1
@Scaab oczywiście że tak, w dobrym miejscu i mieszkanie dla siebie. Inwestycja długoterminowa. Spadek chwilowy mnie nie o chodzi za 10oat będzie 2x drożej w tej lokalizacji :)
  • Odpowiedz