Wpis z mikrobloga

Zachęcony jednym z filmików z Agtom postanowiłem wypróbować taki lakier od Vallejo. Ktoś z Was też go próbował? Bo mam kilka wątpliwości:

- Ile go nakładacie? Mi ciężko znaleźć złoty środek pomiędzy matową, nierówną fakturą (nie do końca równo wszytsko nim pokryte) a błyszczącą skorupą?
- Ile czasu dajecie mu żeby się utwardził?
- Czy to normalne że tak łatwo reaguje na ciepło palców? Na poprzednim modelu zaczał mi się roztapiać kiedy trzymałem go w ręku aby nałożyć kalki i został odcisk palca. Za szybo wziąłem do łapy? Za grubo nałożyłem?

Czym w ogóle lakierujecie i co polecacie? Maluję akrylami Tamiya / VallejoAir i czasem Pactrą, bo została mi całkiem ładna paleta z czasów pędzelka.

#modelarstwo #radzesie #lakiernictwo
źródło: comment_1586688859RX4L97AWPtA1aWII3nEahO.jpg
  • 7
@klaun-szyderca: Używam lakierów Vallejo, z tym że tych z linii premium i nakładam aerografem. Rozcieńczam 50:50 wodą, nakładam obficie pojedyncze warstwy (dwie-trzy) i dla przyspieszenia suszę opalarką, wtedy w moment jest gotowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) Opisanych problemów nie uświadczyłem, może to przez sposób nakładania i niewystarczająco długi czas schnięcia?
@klaun-szyderca: Wiesz, trudno powiedzieć bo już dość długo suszę opalarką - ale tak max 15 minut na schnięcie i następną warstwę kładłem. Ale bez opalarki kładłem cieńsze warstwy i mniej rozcieńczone wodą, co też pewnie miało wpływ na czas schnięcia.
@WLs40_462-62: Hmm, no nie drapałem ich jakoś aktywnie:) Przejechałem teraz na próbę paznokciem po jakimś starym modelu to zeszło do żywego (plastiku), ale jeśli chodzi o poszczególne warstwy, to nie miałem nigdy problemów z ich odchodzeniem od siebie. Natomiast z vallejo tak ogólnie średnio jestem zadowolony, bo niezależnie od rozcieńczenia (50:50 + flow improver) zatykają mi dyszę 0.2 mm, no ale że mam ich zapas to korzystam ¯\_(ツ)_/¯
@knoor: u mnie dokładnie to samo. Kilka dni temu wypróbowałem ten flow improver i pomaga mi bardzo, zwłaszcza przy metalikach. Ale rozmyślam nad przejściem na farby MiG Jimmenez, robią wrażenie że lepiej da się je nakładać.
Szukam aktualnie podkładu lepszego niż ten od vallejo...
@WLs40_462-62: Hmm, no ja maluję aerografem w zasadzie tylko Tamiyą/Mr. Hobby akrylowymi, naprawdę dobre farby i nigdy nie miałem z nimi problemów. Dobre są też life color. Lakier matowy Mr. Hobby niby też mam, ale póki te Vallejo są na półce maluję nimi:)

Co do podkładu za wiele nie pomogę, bo go nie używam - za podkład robi u mnie po prostu czarna/ciemnoszara tamiya:)