Wpis z mikrobloga

Mirki, na takim profilu o #szwajcaria pisano m.in o zarobkach i było, że kwotę brutto od netto różni tam cała masa czynników (np. gmina, kanton, ale też rodzaj posiadanego samochodu). To ostatnie to serio? Jak to jest liczone?

Szukałem w google, ale nie mogłem znaleźć. Jak masz powyżej jakiejś wartości auto, to płacisz więcej? Czy może jak ma za dużą pojemność?

#podatki #pieniadze
asfalt6 - Mirki, na takim profilu o #szwajcaria pisano m.in o zarobkach i było, że kw...

źródło: comment_1586076658jmeHPG8A6X77w6cFYS1xZ9.jpg

Pobierz
  • 10
@asfalt6: tak, to jest prawda. Podatek dochodowy składa się z klilku podpodatków: podatku gminnego, kantonalnego i federacyjnego. Tylko podatek federacyjny jest wszędzie taki sam. Reszta to jest widzimisę władz kantonu/gminy.

EDIT: dużo zależy też czy masz dzieci, żonę, jakiego wyznania jesteś (tutaj jest podatek religijny). Podatek od auta też każdy kanton ma swój.

EDIT2: https://en.comparis.ch/steuern/steuervergleich/steuerrechner - tutaj możesz sobie popatrzeć jak to wygląda.
@saquas: przede wszystkim dzięki za odpowiedź. Wiesz, o ile jestem na logikę w stanie zrozumieć, że kanton nakłada dodatkowe podatki, że jak jesteś sam, to masz wyższą klasę podatkową, ale chodzi mi konkretnie o te samochody. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wiesz, od czego to zależy?
@asfalt6: heh, wszystko zależy od kantonu :) W moim kantonie (Zug) z tego pamiętam liczy się waga auta, pojemność silnika i przeznaczenie (czy auto domowe, czy służy do transportu itp), ale mogę się mylić.

Moje pytanie jest takie: zamierzasz przyjechać do CH pracować/uczyć się? Jeżeli potrzebujesz konkretnej informacji możesz mi napisać na PW jakie masz auto i mogę sprawdzić w kilku kantonach (np. Zurich, Luzern, Argau) jaki byłby podatek od tego
@asfalt6: W Szwajcarii jest coś takiego jak podatek od bogactwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) W deklaracji podatkowej musisz podać ile masz oszczędności w gotówce, w złocie, udziały w spółkach, nieruchomości, i między innymi samochód. Samochód wlicza się do majątku a od majątku, jak jego wartość przekracza pewien próg, płaci się podatek.

@saquas: dzięki, stary! Nie widziałem, że mamy tu takich pomocnych Mirków, miłe zaskoczenie :) Nie, nie, w Szwajcarii byłem jedynie turystycznie, a tak po prostu tym tematem się zainteresowałem...
@4833478: Ale tu mnie zaskoczyłeś! Podatek od bogactwa... Pierwszy raz słyszę o czymś takim. I to w tak zamożnej Szwajcarii... Nawet u nas (jeszcze) na to nie wpadli :) Czyli w sumie nie opłaca się być dobrym specjalistą, dobrze zarabiać, dużo pracować. Smutne.
@asfalt6: raczej nie opłaca się trzymać zasobów w bezruchu, lepiej dać im pracować. Dlatego Szwajcarzy mają masę niespłaconych kredytów, bo to czyni ich inwestorami. Banki też są z tego zadowolone. Ale na pierwszy rzut oka, z polskiego punktu widzenia trudno to pojąć :)
@asfalt6: Dobrze zarabiać to jeszcze nie bigactwo, bo można też dobrze wydawać. Podatek płaci się o ile wiem przy oszczędnościach powyżej 200k CHF i nie jest to duży podatek. Podejrzewam, że jak masz np. 500k oszczędności to podatku może zapłacisz kilkadziesiąt CHF na rok. W Polsce takiego podatku nie ma bo prawie nikt nie ma tyle kasy żeby go płacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@asfalt6:@4833478: już wpadli na podatek od bogactwa, chociaż u nas na razie nie jest "od zgromadzonej kasy w nieruchomościach i ruchomościach" tylko "od zarobionej powyżej miliona" - wtedy masz dodatkowy podatek solidarnościowy.