Wpis z mikrobloga

Cholera mnie weźmie zaraz z tym #inteligentnydom - tydzień już chodzę dookoła i nie wiem w którą stronę iść.
1. Mam cały karton Sonoff mini oraz trochę sonoff basic i sonoff dual
2. Przede wszystkim chcę sterować lokalnie (z przełącznika/przycisku na ścianie) światłem itp, a jedynie opcjonalnie móc zgasić je z smarfona, by nie musieć wstawać albo wracać do domu
3... ale chcę też móc sterować żaluzjami, znać temperaturę, sterować wywiewem w kuchni i łazience na podstawie wilgotności...
4. #sonoff ma ograniczony fabryczny itead firmware mocno. Wkurza brak możliwości dodania np. DS18b20 albo konfiguracji wejścia switch/button (albo w ogóle dodania takiego wejścia - np w dual-ach). Wkurza brak konfiguracji wyglądu "strony głównej", jakiegoś sortowania/grupowania switchów w apce (przy 40 device - trzeba troszkę się naszukać na liście "gdzie ta kurde lampka biurkowa była"), już nie mówiąć o zmianie ich wyglądu (wy włącznik żyrandola wyglądał jak żyrandol, a wentylatora - jak wentylator)
5. sonoff ma co prawda w nowszych firmware tryb LAN (czyli jeśli sonoff i smartfon w jednej sieci, to sterowanie nie leci przez serwery tylko lokalnie) - ale nadal wymaga internetu by w ogóle włączyć aplikację i pokazać jakie device mam na koncie i czy są online
6. apka to jakieś nieporozumienie, np sterowanie wilgotnością w sonoff TH to jakaś abominacja w apce na telefonie - ustawiać wilgotność się da tylko w zakresie 30-60%, a ręczne załączenie - kasuje wcześniej ustawiony parametr automatycznego sterowania (przy ilu % załączyć wentylator).

7. z powodu 4 + 5 +6 chciałbym zmienić firmware/system na coś mądrzejszego i konfigurowalnego, no ale:
8. zmiana firmware jest w jedną stronę, nie da się "wgrać spowrotem" sonoff-a (a przynajmniej nie wiem jak, zresztą źródeł/bin nie publikują)
9. co wgrać?

A) polska supla? patrząc na githuba i dział esp - ostatnie ruchy w software kilka lat temu, najwyraźniej cały ten projekt umarł/umrze lada moment. Jedynie od strony serwerowej jest łatwe w ogarnięciu, bo jest gotowy system na rPi

B) tasmota+mqtt+domoticz? no ok, wgrałem w jednego na próbę, działa. Oczywiście tylko lokalnie z sieci tej samej, bo nie mam systemu na zewnątrz wystawionego. Odpaliłem MQTT mosquitto na routerze (openwrt) i to działa, coś tam leci. Ale jak to skonfigurować i z czym (domoticz mnie przerósł - za dużo tego, w tysiącu zakładek, konfigurowane jak linuks z konsoli i tak samo przyjazne, ja tylko chcę mieć przycisk z lampką "per urządzenie" oraz wyświetlane temperatury itp w innych okienkach, tak by to pokazać dziecku czy #rozowypasek i by umiała sobie klikać on/off światełko w kuchni z telefonu lub komputera).
Zdecydowanie projekt się za bardzo softwarowo rozlazł, a o hardware wszyscy zapomnieli ;)

#tasmota #domoticz #elektronikadiy
hrumque - Cholera mnie weźmie zaraz z tym #inteligentnydom - tydzień już chodzę dooko...

źródło: comment_1585609648qOSmdKbBNqraPLxW5MnVGF.jpg

Pobierz
  • 15
@lustefaniak: Dzieki. Ale widzę że te wszystkie apki albo płatne, albo zawierają reklamy, albo płatne elementy czy coś. Dlatego pytam, czego używasz (i jest używalne wygodnie), bo takich co to "ta apka wszystko robi", a potem się okazuje że apka darmowa, a każdy moduł to trzeba dokupić osobno to ja już widziałem...

@ste3: ale espeasy to nie to samo co esphome
musisz tylko przed wgraniem custom firmware zrobić backup dla każdego urządzenia

https://hobbytronics.com.pk/sonoff-original-firmware-backup-restore/


@cocamide: ta, myślałem o niedzieli, a w sobotę net odcięli.
Zgrałem sobie firmware z jednego Sonoff Mini (po aktualizacji do najnowszego) - skoro mam ich karton takich samych... a teraz okazuje się, że muszę zgrywać z każdego osobno (upierdliwe bo malutkie pola lutownicze rozrzucone po płytce, nie żaden rząd pod goldpiny) i jakoś pooznaczać z której płytki który plik
@lustefaniak dzięki za info. Dopiero zaczynam zabawe. Mam kilka sonoff Basic DIY, mini, Philips hue, czujki ruchu pewnie aqara kupię. 8 będę to jakoś wiązał. Pewnie do spięcia jeszcze rasberry.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ste3: na razie ciężko zrezygnować z oprogramowania oryginalnego skoro wprowadzili funkcje lokalną oraz zwykłą zworke o przełączanie w dyi z obsługą mqtt (ale wtedy bez obsługi itead chmury itp)